Planując budowę domu czy modernizację ogrzewania zmagamy się z licznymi problemami. Zmieniające się przepisy, wymagania w stosunku do urządzeń grzewczych, zasady dofinansowań jak np. w Czystym Powietrzu czy zmiany cen poszczególnych paliw nie ułatwiają nam wyboru. Bardzo często pierwszym wsparciem w tym procesie jest instalator lub sprzedawca i to od ich wiedzy i doświadczenia zależy finalny efekt dokonanego wyboru. Jak zatem pogodzić korzystną ekonomicznie inwestycję z ekologicznym wyborem na lata?
Jeden kocioł – dwa paliwa. Dla kogo takie rozwiązanie?
Jedną z ciekawszych propozycji może być spalanie dwóch rodzajów biomasy w jednym urządzeniu. Takie możliwości daje kocioł SAS BIO GREEN PLUS o uniwersalnej konstrukcji opartej na ręcznym załadunku i zgazowaniu drewna w dużej komorze załadowczej oraz z możliwością automatycznego palenia peletu przy pomocy palnika miniGreen. Jest to korzystne w przypadku braku jednego z paliw, wahań cen, awarii lub przerw w dostawie prądu. „Zestaw kotłów” zajmuje mniej miejsca od dwóch kotłów ( osobno na drewno i pelet), ale musimy zadbać o miejsce na dedykowany do mocy kotła zbiornik akumulacyjny/buforowy i mały skład opału. W razie potrzeby możemy zmienić kierunek otwierania drzwiczek (prawe/lewe).
Kocioł BIO GREEN PLUS o mocach 15 i 23 kW i wysokiej sprawności spełnia wymagania ekoprojektu, przebadany zgodnie z normą PN EN 303-5+A1:2023-05, posiada klasę efektywności energetycznej (dla polan drzewnych): A+. Ważne jest aby dobór mocy nominalnej kotła był określony zapotrzebowaniem cieplnym budynku oraz częstotliwością pracy w trybie ręcznym i automatycznym. Kocioł posiada regulator ST950K z kolorowym, dotykowym panelem i zapewnia komunikację z modułem palnika miniGreen, obsługę trzech pomp obiegowych, zaworu mieszającego, dwóch hallotronów (czujnik blokady ruszt palnika, czujnik otwarcia drzwiczek paleniskowych), obsługę dwóch podajników ślimakowych: podajnik wewnętrzny tzw. stoker i podajnika zewnętrznego. Posiada zestaw czujników i przewodów elektrycznych, moduł bufora, zabezpieczenie STB, konfigurowalne ustawienie podłączenia zbiornika cwu równolegle/szeregowo ze zbiornikiem buforowym. Umożliwia podłączenie dodatkowych modułów, np. wentylatora wyciągowego, modułu internetowego itd. Ze względów bezpieczeństwa układ automatyki kotła uniemożliwia automatyczne przełączanie między trybami palenia z zsypem ręcznym lub automatycznym bez interwencji użytkownika. Spalanie dwóch paliw w różnych trybach pracy to rozwiązanie dla użytkowników bardzo świadomych i stosujących te dwa różne tryby palenia w pespektywie dłuższych okresów dla wybranego paliwa. „Przełączenie się” na tryb automatycznego palenia peletu wymaga wyczyszczenia wymiennika, podłączenia zestawu peletowego oraz uzupełnienia opału w koszu zasypowym i wyboru odpowiednich nastaw w sterowniku zgodnie z instrukcją. Powrót do palenia drewna wymaga odłączenia palnika, wyczyszczenia komory zasypowej i ponownego montażu wszystkich elementów do palenia drewna.
Konstrukcja podstawowa kotła jako urządzenia do ręcznego zasypu i zgazowania drewna pod nazwą SAS GREEN PLUS doskonale sprawdzi się dla zdecydowanych na spalanie polan drewna o długości ponad 50 cm. Przy dostępności do własnych zasobów drewna taka inwestycja jest rozwiązaniem korzystnym ekonomicznie i ekologicznie. Montaż kotła typowo na jedno paliwo nie musi nas ograniczać. Przy wyborze tej konstrukcji możemy się zdecydować później na dokupienie zestawu z palnikiem peletowym, koszem i sterowaniem, by korzystać dodatkowo z możliwości palenia peletem i bardziej komfortowej obsługi kotła.
Kocioł w wersji zasypowej jak i dwupaliwowej wpisany jest na Listę ZUM i kwalifikuje się do dofinansowania z Czystego Powietrza.
Kotły peletowe z dofinasowaniem czy bez. Jaki mamy wybór?
Nadal dużym zainteresowaniem cieszą się kotły peletowe o tzw. podwyższonym standardzie o emisji pyłów do PM ≤20 mg/m3 wpisane na Listę ZUM, na które możemy uzyskać dofinansowanie z programu Czyste Powietrze. W ofercie SAS są to kotły BIO COMPACT PLUS o mocach 10,12,17,20, 25 kW oraz BIO EFEKT PLUS o mocach 14, 17, 23, 29, 36 kW.
Funkcjonalny sterownik z kolorowym dotykowym wyświetlaczem, obsługą czterech pomp obiegowych, dwóch zaworów mieszających, sterowaniem pogodowym, wbudowanym modułem Ethernet, algorytmem PID oraz możliwością podłączenia regulatora pokojowego to gwarancja intuicyjnej i prostej obsługi kotła. Integralną częścią kotłów jest palnik peletowy SAS MULTI FLAME. Jest to opatentowane rozwiązywanie. Posiadają automatyczne, wysokoefektywne, samooczyszczające się palenisko spalające dokładnie taką porcję paliwa, jaka jest niezbędna do uzyskania zadanej przez użytkownika temperatury na sterowniku. Bezpieczny transport biomasy zapewnia mechanizm dwóch ślimaków, rozdzielonych kanałem przesypowym, co uniemożliwia cofnięcie płomienia do zasobnika.
Dokładnie to samo rozwiązanie zarówno sterowania jak i palnika pletowego zastosowano w kotłach peletowych 5 klasy i z certyfikatem EcoDesign z emisją pyłów do PM ≤40 mg/m3. Nie wszyscy bowiem korzystają z dofinansowań gminnych czy z Czystego Powietrza choćby z powodu konieczności montażu kotłów w nowobudowanych obiektach. Dla tych użytkowników ważne są także wysokie wymagania jakościowe i emisyjne produktów a dodatkowo możliwość zaoszczędzenia z uwagi na niższe koszty zakupu kotła 5 klasy. W ofercie SAS są to kotły BIO COMPACT, BIO EFEKT, BIO SOLID, BIO SPARK o dużym zróżnicowaniu mocy począwszy od 10 kW co w przypadku nowoczesnego budownictwa i niższego zapotrzebowania energetycznego ma ogromne znaczenie. Poza budownictwem mieszkaniowym nie możemy zapominać o potrzebach budownictwa publicznego, branży usługowo-handlowej, przemysłu. Wymiana starego, nieekonomicznego źródła ciepła poza termomodernizacją jest kluczowa dla uzyskania oszczędności za ogrzewanie i efektu ekologicznego zwłaszcza w budynkach o dużej kubaturze. W tej kategorii mamy wybór mocy od 72 kW do 300 kW a także możliwość wyboru konstrukcji do spalania peletu w kotle BIO SOLID lub do eko-groszku w kotle SOLID.
W przypadku kotła ECO-PELL dwupaliwowego możemy korzystać zarówno z peletu jak i eko-groszku w jednym urządzeniu. W obecnych niestabilnych czasach nie trzeba nikogo przekonywać o korzyściach wynikających z konstrukcji dwupaliwowej. Kocioł wśród innych rozwiązań na rynku wyróżnia palnik tłokowy skonstruowany dla dwóch rodzajów paliw, automatyczne palenisko ze stali nierdzewnej o grubości 8 mm z rusztem otworowym (powietrze pierwotne), dodatkowy nadmuch w ścianach bocznych kotła (powietrze wtórne). Wymiennik ciepła z poziomym układem kaset i czopuchem skierowanym do góry zapewniają łatwe czyszczenie i większe możliwości w ustawieniu kotła względem komina. Elementy ceramiczne i turbulatory spalin ograniczają emisję pyłów oraz zwiększają sprawność kotła. Wbudowany sterownik z obsługą czterech pomp, dwóch zaworów mieszających, regulacją pracy wentylatorów powietrza pierwotnego/wtórnego oraz wbudowanym modułem Ethernet zapewnia ekonomiczną pracę kotła. Dodatkowo w standardzie kocioł wyposażony jest w zasilacz awaryjny UPS - układ zabezpieczający przed cofnięciem żaru do zasobnika paliwa (ustawienie tłoka podajnika paliwa w pozycji zamkniętej w przypadku braku zasilania). Wszystkie te cechy sprawiają, że jest to optymalne rozwiązanie dla obiektów o dużej kubaturze.
Nowoczesne kondensacyjne kotły gazowe nadal doceniane
Nie wszędzie są możliwości montażu kotła na paliwa stałe. Brak miejsca w kotłowni lub kompletny jej brak zawęża nam wybór źródła ogrzewania. Wtedy warto postawić na nowoczesny kondensacyjny kocioł gazowy. W nowej wersji programu Czyste Powietrze nie są już kosztem kwalifikowanym, choć są wpisane na Listę ZUM. Użytkownicy nadal doceniają te urządzenia za niskie koszty inwestycyjne, wygodę wynikającą z bezobsługowej pracy, niewielkie gabaryty. Kotły z serii SAS CONDENS/CONDENS PLUS wyposażone są w duży, czytelny wyświetlacz z tekstowymi komunikatami oraz zaawansowany system autodiagnostyki. Mogą pracować w oparciu o automatykę pogodową oraz dodatkowe moduły, takie jak moduł strefowy 959ZH.
Dla łatwiejszej obsługi instalacji z kotłami gazowymi polecamy regulator pokojowy OpenTherm ST-2801 Wi-Fi. Regulatory OpenTherm zapewniają optymalny komfort cieplny dzięki inteligentnemu, intuicyjnemu sterowaniu utrzymując idealne warunki w pomieszczeniu zgodnie z ustawionym przez użytkownika harmonogramem, nastawioną stałą lub zmienną temperaturą wyznaczoną automatycznie z indywidualnej krzywej grzewczej.
Poza standardowymi mocami kotłów 19 i 24 kW w ofercie przygotowano także kotły o mocach 30 i 42 kW z przeznaczeniem dla budynków o wyższym zapotrzebowaniu energetycznym. Przy montażu kilku jednostek w kaskadzie możemy zabezpieczyć ogrzewanie i przygotowanie CWU dla budynku o większej kubaturze w sektorze usługowym czy publicznym.
Więcej o ekologicznych urządzeniach grzewczych na: www.sas.busko.pl