Płaszcz wodny - czy warto?

Wielu z przyszłych użytkowników kominków, przed wyborem i zakupem wkładu kominkowego, zadaje sobie to pytanie. Odpowiedź nie jest łatwa i jednoznaczna, jest również uzależniona od wielu różnych czynników. Wraz z coraz szerszą ofertą rynkową wokół tego tematu narosło w ostatnich latach sporo mniej lub bardziej prawdziwych opinii i mitów.

W cyklu artykułów o wkładach kominkowych z płaszczem wodnym postaramy się przybliżyć podstawową wiedzę z tego zakresu i odpowiedzieć na pytanie: czy warto zakupić kominek z płaszczem wodnym? Ze względu na złożoność całego zagadnienia przedstawimy je w kilku wątkach tematycznych: dobór najbardziej odpowiedniego paleniska do potrzeb, niezbędna instalacja dymowa i doprowadzająca powietrze do spalania, prawidłowe paliwo oraz technika palenia, możliwości współpracy z instalacjami grzewczymi C.O., a także wymogi niezbędne dla prawidłowego wykonania obudowy kominkowej. Dobór najbardziej odpowiedniego paleniska do potrzeb - jaki wkład kominkowy wybrać?

Zanim rozpocznie się przygoda z kominkiem, większość inwestorów staje przed wyborem wkładu kominkowego, bryły i formy całego kominka, jak również przed dylematem czy zakupić wkład tradycyjny czy też z płaszczem wodnym. W podjęciu decyzji są pomocni znajomi, którzy już się wybudowali i mieszkają we własnym domu, przeglądamy fora kominkowe w poszukiwaniu interesujących nas wątków. Kupujemy branżowe pisma budowlane, jak również odwiedzamy strony internetowe różnych producentów. Pomocna może być także wizyta w miejscowej firmie kominkowej i rozmowa z kominkarzem. Wszystkie te źródła informacji i wiedzy są bardzo pomocne, aby jednak odpowiednio nam pomogły, należy zdobytą wiedzę przefiltrować i usystematyzować. Niezbędne jest dokładne przemyślenie własnych oczekiwań, potrzeb i stylu życia. Jeżeli kominek ma służyć jako ozdoba salonu, wykorzystywana okazjonalnie podczas rodzinnych i świątecznych spotkań do stworzenia przyjemnego nastroju, warto wybrać typowy wkład kominkowy do ogrzewania powietrzem. Swoją podstawową funkcję grzewczo-estetyczną spełni w zupełności, bez potrzeby wykonywania rozprowadzeń gorącego powietrza do innych pomieszczeń oraz bez montażu np. wentylatora. Jeżeli jednak kominek ma służyć jako częściowe, mniejsze lub większe, wspomaganie systemu grzewczego domu, trzeba przemyśleć wybór: czy kominek z rozprowadzeniem ciepłego powietrza do innych pomieszczeń czy też właśnie kominek z płaszczem wodnym.

Każde z rozwiązań ma swoje plusy i minusy. Ważnym kryterium pomocnym przy doborze jest powierzchnia użytkowa domu, jeżeli będzie ona wynosić około 100 - 140 m2 można pokusić się o dogrzewanie kominkiem z systemem DGP lub grawitacyjnie (zależnie od konstrukcji domu oraz usytuowania poszczególnych pomieszczeń). Jeżeli dom jest o powierzchni większej, około 150 - 180 m2, warto zdecydować się na wkład kominkowy z płaszczem wodnym. Z reguły bowiem dysponują one większą mocą nominalną i wyższą sprawnością niż porównywalne modele tradycyjne. Dzięki większym mocom nominalnym wkłady z płaszczem wodnym są w stanie dogrzewać domy o większych metrażach. Należy jednak pamiętać, iż paliwo do kominka (czy jest to drewno czy brykiet drzewny), należy regularnie do kominka dokładać. Jeżeli więc dom jest o umiarkowanej powierzchni, dodatkowo codziennie w godzinach popołudniowych jest ktoś z domowników, kto może rozpalić, czy też dołożyć porcję paliwa, to jest to kolejny argument przemawiający za wyborem "wodniaka". Dla uzyskania najlepszych parametrów, wkłady z płaszczem wodnym powinny pracować ze swoimi mocami nominalnymi, co może skutkować podwyższoną emisją ciepła przez szybę. W ofercie rynkowej są już jednak proponowane wkłady z płaszczem wodnym z podwójną szybą (duplex). Dzięki zastosowaniu podwójnej szyby w drzwiczkach, emisja ciepła na salon zostanie zmniejszona, nastąpi lepsze wygrzanie paleniska i lepsze podgrzanie zładu wodnego. W ofercie seryjnej producentów wkładów kominkowych znajdują się modele o różnych kształtach drzwiczek, sposobach otwierania i o różnych mocach nominalnych. Wybór kształtu drzwiczek i sposobu otwierania jest często podyktowany układem salonu, jadalni i części wypoczynkowej domu. Dostępne są wkłady z drzwiami prostymi, narożnymi, pryzmatycznymi, a poszczególne modele otwierane są na bok lub też do góry.

Podsumowanie

Reasumując można stwierdzić, iż zakup nowoczesnego wkładu kominkowego z płaszczem wodnym będzie zakupem udanym, zapewniającym znaczące oszczędności na kosztach ogrzewania domu oraz sprawiającym wiele radości i niezapomnianych chwil spędzonych przed kominkiem. Należy jednak dokonać tego wyboru świadomie i po zaznajomieniu się ze specyfiką wkładów z płaszczem wodnym. Podłączenie należy zlecić uprawnionemu instalatorowi, podłączenie do komina i wykonanie obudowy kominkowej trzeba zlecić w miejscowej firmie kominkowej. Dzięki temu uzyskamy dostęp do niezbędnych usług informacyjnych, serwisowych i gwarancyjnych. Dobrze jeżeli inwestycję w kominek prowadzi jedna firma kominkowa, zajmująca się zarówno montażem, jak i wykonaniem obudowy.