Co powinieneś wiedzieć podczas wyboru kominka?
Projektując domową instalację grzewczą, należy zastanowić się nad wykorzystaniem w niej urządzenia, które nie tylko wpłynie na stworzenie niepowtarzalnej atmosfery, ale również zapewni dodatkowe źródło ciepła i pozytywnie wpłynie na wzrost bezpieczeństwa energetycznego twojego domu. Mowa o kominku na drewno, który idealnie wspomaga domowe instalacje grzewcze oparte na kotłach centralnego ogrzewania, a w okresach przejściowych jak jesień, czy wiosna, potrafi nawet całkowicie je zastąpić. W dalszej części naszego poradnika, odpowiedzieliśmy na 4 podstawowe pytania pojawiające się podczas wyboru kominka.
Jaki rodzaj kominka będzie dla nas odpowiedni?
Rodzaj kominka definiuje jego główne przeznaczenie oraz wpływa na komfort użytkowania, walory estetyczne, czy parametry energetyczno emisyjne. Obecnie domowe urządzenia grzewcze wykorzystujące biomasę w formie drewna to zaawansowane technologicznie konstrukcje, bardzo różniące się od ich poprzedników sprzed kilkunastu lat. Decydując się na kominek mamy do wyboru pięć głównych typów:
Co polecamy? Jaki producent?
Hitze to producent urządzeń grzewczych posiadający w swoim dorobku ponad 100 różnych modeli kominków. W ofercie polskiego producenta występuje wiele typów kominków cechujących się innowacyjnymi rozwiązaniami technicznymi, a przede wszystkim wykorzystaniem materiałów najwyższej jakości.
System MAXVISION – to jedna z najlepszych w Europie serii kominków wyposażonych w trójstronne przeszklenie i drzwiczki typu gilotyna. Linia TRINITY pozwala cieszyć się naturalnym płomieniem w nowoczesnych, przestronnych wnętrzach, dzięki minimalistycznemu wzornictwie i zaawansowanym rozwiązaniom.
System PREMIUM – dzięki zastosowaniu materiałów najwyższej jakości, oraz innowacyjnym rozwiązaniom konstrukcyjnym opracowano linię ARDENTE, składającą się z 16 kominków klasy premium, wśród których można znaleźć urządzenia dużej mocy, oraz kominki tunelowe z dwustronnym przeszkleniem.
System CUSTOM – to najbardziej rozbudowana linia wkładów kominkowych składająca się z 36 urządzeń o nazwie ALBERO, umożliwiająca ich szeroką personalizację począwszy od wyboru przeszklenia, kończąc nawet na kolorze zastosowanej klamki.
System EASY FIT – to inaczej seria HST, czyli 18 bezrusztowych wkładów kominkowych dostosowanych do instalacji w płytkich zabudowach. Pomniejszona komora spalania wyłożona płytami z materiału akumulacyjnego powoduje, że linia HST jest instalowana głównie w domach pasywnych, lub jako kominek dekoracyjny.
System ECONOMY – seria w skład której wchodzi 9 wkładów kominkowych STMA, cechujących się uproszczoną konstrukcją. Kominki posiadają standardowe paleniska w najbardziej popularnych rozmiarach, a możliwość dokupienia akcesoriów wykorzystywanych podczas instalacji obniża koszty ich zabudowy.
Kasety kominkowe CUBO – seria urządzeń przewidzianych do zabudowy w izolowanej wnęce ściennej nie wymagającej wykonywania klasycznej zabudowy kominkowej. Kasety kominkowe opcjonalnie mogę zostać wyposażone w dedykowane wentylatory wspomagające cyrkulację powietrza wzdłuż korpusu urządzenia.
AQUASYSTEM – to nic innego jak seria wkładów kominkowych z płaszczem wodnym oparta na 30 kominkach ALBERO, które współpracują z domową instalacją centralnego ogrzewania. Również w tym przypadku urządzenia zostały opracowane z wykorzystaniem systemu CUSTOM, umożliwiającym szeroką personalizację wyglądu wkładów.
Jak dobrać moc kominka?
Aby dobrać moc kominka do budynku w którym ma być on zainstalowany, należy zawsze skontaktować się ze specjalistą, który nie tylko dobierze odpowiednie urządzenie, ale również zapewni jego profesjonalną instalację. Szacunkowo moc kominka można dobrać do budynku korzystając z następującego wzoru:
D = V x U x ΔT [W], gdzie
D - zapotrzebowanie na ciepło w watach,
V - kubatura budynku w m³,
U - współczynnik przenikalności cieplnej dobierany na podstawie izolacji termicznej budynku,
ΔT - różnica pomiędzy temperaturą pożądaną wewnątrz budynku, a najniższą możliwą temperaturą na zewnątrz.
Parametry kominka. Jakie wymogi musi spełniać kominek?
Od stycznia 2022 roku nie można już użytkować kominków starego typu, które nie zostały dostosowane do wymagań dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady 2009/125/WE, popularnie nazywanej ekoprojektem. Produkty dostępne w ofercie HITZE w 100% spełniają wszystkie wymagania narzucone przez ekoprojekt i mogą być z powodzeniem instalowane i użytkowane w miejscach, gdzie obowiązują nowe przepisy. Wybierając kominek od polskiego producenta mają Państwo pewność, że nie tylko wybraliście dobrze ale również troszczycie się o środowisko, korzystając z nowoczesnych, ekologicznych urządzeń.