Klimakonwektory – właściwości i rodzaje

Przed nami najgorętsza pora roku, czas, w którym ogrzewanie pomieszczeń znika z naszych priorytetów. Zaczynamy szukać sposobów na skuteczne schładzanie przestrzeni mieszkalnej i biurowej.

Biorąc pod uwagę obecny klimat Polski – w miesiącach letnich niemal tropikalne upały – niektórzy z Was na pewno chcieliby klimatyzować wnętrza za pomocą jednego, uniwersalnego urządzenia. Klimatyzować, czyli utrzymywać w nich odpowiednie warunki niezależnie od pogody i pory roku. W praktyce: ogrzewać lub schładzać. W takiej sytuacji warto wziąć pod uwagę montaż klimakonwektora.

Co to są klimakonwektory?

Klimakonwektory, czyli urządzenie grzewczo-chłodzące, które mają za zadanie utrzymać w pomieszczeniu optymalną temperaturę. Jak działają? Najprościej mówiąc, na zasadzie wymiany ciepła z otoczeniem poprzez wentylatory. Jest to rozwiązanie praktyczne, od dawna stosowane w budynkach użyteczności publicznej. Klimakonwektor ogrzewa, schładza albo ogrzewa i schładza wnętrza. Czynnikiem roboczym (grzewczym, chłodniczym) jest tu woda. Klimakonwektory z reguły wykorzystuje się w dużych obiektach (biurowcach, aulach, salach kinowych), jednak nie ma przeciwwskazań, aby dla wygody domowników, montować je również w prywatnych domach. Warunkiem jest posiadanie instalacji chłodniczej.

Zalety używania klimakonwektorów

  • mała bezwładność cieplna umożliwia szybkie dostosowanie temperatury do bieżących potrzeb
  • uniwersalność (grzanie i chłodzenie) oraz wygodna obsługa
  • komfort termiczny przez cały rok
  • oszczędność przestrzeni dzięki niewielkim gabarytom
  • oczyszczanie i filtrowanie powietrza – jego wysoka jakość dzięki filtrom jonizacyjnym
  • wytwarzanie mikroklimatu korzystnego dla alergików
  • ochrona środowiska: w przeciwieństwie do klimatyzatora, klimakonwektor ogrzewa i schładza powietrze za pośrednictwem wody, a nie freonów – związków chemicznych, których emisja do atmosfery powoduje niszczenie warstwy ozonowej

Jakie wyróżniamy rodzaje klimakonwektorów?

Klimakonwektory: podział pod kątem konstrukcji

a. Klimakonwektory dwururowe i czterorurowe

b. Klimakonwektory wentylatorowe i indukcyjne

Urządzenie dwururowe to takie, które posiada tylko jeden wymiennik ciepła, a więc – zależnie od potrzeb sezonu – albo grzeje albo chłodzi (wymaga przełączenia z chłodzenia na grzanie i z grzania na chłodzenie). Urządzenie posiadające dwa wymienniki (chłodnicę i nagrzewnicę), a więc obsługujące jednocześnie obydwa tryby, to klimakonwektor czterorurowy. Powszechnie stosowany klimakonwektor wentylatorowy (tzw. fan-coil) – jak wskazuje jego nazwa – pracuje z wykorzystaniem wentylatora (wymusza cyrkulację powietrza). Natomiast klimakonwektor indukcyjny nie posiada wentylatora, lecz wykorzystuje siłę indukcji powietrza zewnętrznego. Powietrze jest zasysane, kierowane do wymiennika, ogrzewane/schładzane, po czym z części nawiewnej wydmuchiwane do pomieszczenia.

Klimakonwektory: podział w zależności od sposobu montażu

a. Podłogowy – instalowany w zagłębionej w podłożu obudowie

b. Podsufitowy – zależnie od wariantu montowany poziomo lub pionowo

c. Kasetowy – najbardziej popularny wariant, montowany w podwieszanym suficie

d. Ścienny – zaprojektowany do umieszczenia na ścianie

Podsumowując, większość dostępnych na rynku klimakonwektorów zapewnia: prosty montaż, łatwy dostęp oraz oszczędną, wydajną pracę w pomieszczeniach handlowych, usługowych i mieszkalnych. Jednak ich funkcjonalność można zwielokrotnić. Jak podnieść skuteczność pracy klimakonwektora? Wykorzystując nowoczesną automatykę sterującą. Odpowiednio wybrany system sterowania tym uniwersalnym urządzeniem pozwala uniknąć przegrzania albo nadmiernego wychłodzenia wnętrz. W zakresie sterowania klimakonwektorami firma SALUS Controls ma do zaproponowania pomieszczeniowy, wielofunkcyjny sterownik, przeznaczony do regulowania pracy klimakonwektorów dwururowych lub czterorurowych.

Dlaczego FC600?

Użytkownicy instalacji sterowanej przez regulator FC600 odczuwają wzrost komfortu cieplnego. Urządzenie to jest wyposażone w algorytm regulacji TPI . Steruje wentylatorem oraz zaworami w celu osiągnięcia, a następnie utrzymania w pomieszczeniu temperatury zadanej. W układzie dwururowym wyjście V1 steruje ogrzewaniem i chłodzeniem, w czterorurowym wyjście V1 steruje ogrzewaniem, z kolei wyjście V2 – chłodzeniem.

SALUS Controls proponuje także dodatkowy moduł sterujący – FC600-M – przeznaczony do klimakonwektorów lub grzejników kanałowych sterowanych sygnałem 0...10V. Urządzenie to jest uzupełnieniem regulatora FC600. Jak działa? Płynnie steruje prędkością wentylatora poprzez zadawanie napięcia w zakresie od 0V do 10V. Ponadto zarządza dwoma siłownikami elektrycznymi (zawór grzania i chłodzenia). Nasz programowalny regulator z powodzeniem obsłuży grzejniki kanałowe lub nagrzewnice wodne z wbudowanym wentylatorem. Wielość ustawień i konfiguracji (FC600 działa według harmonogramów) pozwala na wykorzystanie go zarówno w dużych obiektach handlowych, jak i w lokalach biurowych, hotelowych, mieszkalnych. Główną korzyścią z jego zastosowania jest poprawa regulacji temperatury, a także stała kontrola paramentów ogrzewania/chłodzenia – również przez Internet. Przy opcji sterowania online pracę FC600 należy połączyć z dostępną w ofercie SALUS Controls bramką internetową (model UGE600). Po podłączeniu do Internetu, sterownik automatycznie się zaktualizuje.