Jak wybrać grzejnik do domu?

Zapewnienie ciepła to podstawowa funkcja każdego grzejnika bez względu na jego rodzaj, rozmiar, kolor, cenę, wygląd i markę.

Po odrzuceniu wszystkich powyższych czynników okaże się, że tak naprawdę fundamentalne znaczenie ma zastosowana technologia.

To przede wszystkim technologia warunkuje wysoką wydajność oraz ekonomiczność działania, czyli skuteczność i komfort ogrzewania. Jest pierwszym i głównym elementem podczas wyboru grzejników i ogólnie systemu grzewczego.

– Kształt wymiennika ciepła Low-H2O, jego forma oraz układ lameli to efekt badań, obliczeń i szczegółowych testów przeprowadzonych przez firmę Jaga. Na przestrzeni lat jego efektywność i skuteczność przy niskich temperaturach zasilania potwierdziło wiele niezależnych instytutów i jednostek badawczych. Najnowszy certyfikat KIWA, dowodzi po raz kolejny, że instalacja z grzejnikami Low-H2O jest najoszczędniejszym i najbardziej efektywnym z dostępnych obecnie systemów ogrzewania – mówi Dariusz Majchrzak z firmy Jaga Polska.

Grzejniki Jaga Low-H2O szybko nagrzewają się i szybko stygną, co przekłada się na oszczędność energii i komfort odczuwanej temperatury w pomieszczeniu (eliminacja przegrzań związanych z długim czasem wystudzania). Dzięki grzejnikom Low-H2O możemy oszczędzić nawet 16% w porównaniu do ogrzewania na przykład grzejnikami płytowymi.

Czynnikiem, który, mimo że jest niewidoczny, a jednak w dużej mierze decyduje o pracy, użytkowaniu oraz trwałości grzejnika są rozwiązania techniczne. W przypadku grzejników kanałowych istotnym elementem jest na przykład grubość blachy, z jakiej wykonane są koryta – wiotkie koryta wykonane ze zbyt cienkiej blachy, utrudniają stabilne zamontowanie grzejnika. Natomiast w przypadku kratki, którą przykryty jest grzejnik kanałowy, ważniejsze niż jej wygląd jest to, czy leży ona stabilnie na grzejniku i czy nie ugina się pod większym ciężarem — np. stojącego na niej człowieka. To szczególnie ważny aspekt, ponieważ grzejniki kanałowe zwykle montowane są w przejściu na balkon czy taras, więc muszą wytrzymywać duże obciążenia.

Także na pozór drobne elementy, takie jak rozwiązania użytkowe mogą okazać się w trakcie eksploatacji bardzo ważne: np. polakierowanie wymiennika ciepła antyelektrostatycznym lakierem ograniczy przywieranie do niego kurzu i pozwoli na rzadsze sprzątanie.

Problematycznym aspektem w przypadku grzejnika ściennego jest wyjmowanie spod obudowy drobiazgów, które często są wrzucane przez dzieci. Z tego względu większość grzejników Jaga posiada łatwe w demontażu panele przednie lub specjalne kratki pencil — proof zapobiegające przedostaniu się do wnętrza drobnych przedmiotów.

Grzejniki to produkt kosztowny, który kupujemy na lata i który trakcie użytkowania trudno zamienić na inny. Dlatego nie warto rezygnować z designu, a na jakości oszczędzać się nie da.