Czym kierować się przy wyborze grzejnika?

Jak w dobie dużej dostępności i różnorodności grzejników wybrać najlepszy model?

 

Kluczem do sukcesu jest zwrócenie uwagi na cztery najważniejsze parametry techniczne oraz cechy. W tym artykule je wskazujemy i pokrótce omawiamy. Czytaj dalej i sprawdź!

 

Na co zwrócić uwagę przy wyborze grzejnika?

  • Moc cieplna – ważna niezależnie od tego, jaki rodzaj grzejnika wybierzesz: centralnego ogrzewania, elektryczny czy hybrydowy. Określisz ją, biorąc pod uwagę rodzaj pomieszczenia (chłodna łazienka, a może ciepły salon?), jego metraż i stopień ocieplenia całego budynku.


  • Materiał – tworzywo, z jakiego wykonano grzejnik pokojowy czy łazienkowy jest bardzo ważne. W przeszłości mieliśmy do czynienia główne z grzejnikami żeliwnymi, bardzo ciężkimi i potrzebującymi dużo czasu na osiągnięcie docelowej temperatury. Dziś prym wiodą grzejniki stalowe oraz aluminiowe. Te drugie są droższe, ale za to lżejsze i szybciej się nagrzewają.


  • Metoda generowania ciepła – w zależności od tego, jaką instalację grzewczą posiadasz, będziesz wybierać między grzejnikami centralnego ogrzewania i elektrycznymi. Przy pierwszych z nich zwróć uwagę na parametry pracy instalacji, w tym moc cieplną. Z kolei w przypadku grzejników elektrycznych określ najlepszą dla Ciebie metodę przetwarzania energii elektrycznej w ciepło. Więcej o tym przeczytasz w dalszej części artykułu!


  • Pomieszczenie – to, w jakim pomieszczeniu chcesz zamontować grzejnik jest bardzo ważne w kontekście wyboru konkretnego modelu. W łazienkach potrzebujemy z reguły mniejszych modeli pełniących też funkcję suszarki. Z kolei ciepłe salony wymagają mniejszej mocy cieplnej i będąc pomieszczeniami reprezentacyjnymi dobrze łączą się z eleganckimi grzejnikami dekoracyjnymi.


 

Przed Tobą wybór grzejnika elektrycznego? Na to zwróć uwagę!

Wydawać by się mogło, że w kontekście liczby parametrów do rozważenia z grzejnikami elektrycznymi jest łatwiej niż z grzejnikami centralnego ogrzewania. Cóż… tutaj oprócz mocy grzewczej musisz wziąć pod uwagę sposób przetwarzania energii elektrycznej w ciepło.

Najtańsze, ale też obarczone największymi kłopotami są wysokotemperaturowe grzałki elektryczne (z wentylatorem lub bez). Dotyka je zjawisko tzw. palenia kurzu i często posiadają hałaśliwe wentylatory.

Drugie rozwiązanie to tzw. promienniki podczerwieni. Takie modele nie nagrzewają pomieszczenia, a znajdujące się w okolicy przedmioty i ludzi. Dzięki temu dają komfort cieplny w zasadzie chwilę po uruchomieniu. W ich przypadku problemem jest konieczność nagrzania grzejnika do bardzo dużej temperatury (100°C i więcej!). To rodzi ryzyko poparzenia i wymaga zamontowania urządzenia wysoko nad przestrzenią użytkową; nie pozwala tez na wykorzystanie urządzenia w roli suszarki do ręczników czy ubrań.

Trzeci model – grzejniki płaszczyznowe. Nie ogrzeją one pomieszczenia tak szybko, jak promienniki podczerwieni, ale za to są zdecydowanie bezpieczniejsze i często posiadają dodatkowe akcesoria lub też konstrukcję umożliwiającą powieszenie na nich relingów lub wieszaków. Przykładami takich grzejników są BIONIC ELECTRO lub EOS ELECTRO marki Instal Project.