Cieplo24.pl: Co zrobić, aby grzejnik dobrze grzał przez całą zimę?

Masz w domu zimny kaloryfer, choć jeszcze ostatnio grzejnik działał sprawnie?


A może zauważyłeś, że grzejnik grzeje do połowy lub wcale nie reaguje na zmiany ustawień? Problemy z grzejnikami pojawiają się niespodziewanie, obniżając wydajność naszego systemu centralnego ogrzewania. Co zrobić, żeby ogrzewanie w domu znów działało? Jakie są przyczyny niesprawnego grzejnika? Na co warto zwrócić uwagę, gdy występują problemy z zaworem termostatycznym lub osadami wewnątrz grzejnika? 

Z tego artykułu dowiesz się, jak poradzić sobie z zapowietrzonym kaloryferem czy ze zbyt niskim ciśnieniem wody w instalacji. Poznaj sprawdzone metody, aby Twoje kaloryfery znów grzały!

Problem z grzejnikami - gdzie się zaczyna?

Problemy z grzejnikami wynikają z różnych przyczyn – od zabrudzeń wewnątrz grzejnika i zanieczyszczeń w instalacji grzewczej, przez uszkodzony lub źle działający zawór termostatyczny, aż po błędy przy montażu, niskie ciśnienie wody czy zapowietrzenie kaloryfera.

Zbyt niska nastawa wstępna głowicy termostatycznej

Nastawa wstępna ustawiona na wartość 1 lub 2 jest przyczyną, przez którą kaloryfer grzeje zbyt słabo. Zawór termostatyczny odpowiada za regulowanie przepływu wody w grzejniku, a niewłaściwa nastawa powoduje problemy z nagrzewaniem. Dodatkowo, wadliwa głowica termostatyczna lub niedziałająca głowica termostatyczna utrudniają prawidłowe grzanie. 

Zbyt niska wartość ogranicza wydajność ogrzewania. Aby upewnić się, że grzejnik działa prawidłowo, trzeba zwiększyć poziom nastawy na wyższą wartość. Jeśli mimo regulacji grzejnik pozostaje zimny, należy sprawdzić, czy problem nie tkwi w samym zaworze termostatycznym.

Niewłaściwe działanie grzejników przez błędy montażowe lub instalacyjne

Przyczyny niesprawnego grzejnika wynikają także z błędów montażowych lub instalacyjnych, które powodują problemy z obiegiem wody. Jeśli masz zimny grzejnik w bloku i inne przyczyny zostały już wykluczone, warto sprawdzić, czy montaż grzejnika został wykonany prawidłowo. 

Częstym problemem jest odwrotne podłączenie zaworów – odpływowego i rozprowadzającego – zakłócony zostaje obieg wody i kaloryfer się nie nagrzewa. W takiej sytuacji, nawet jeśli zawory są sprawne, grzejnik nie grzeje prawidłowo. Dodatkowo, jeśli instalacja po montażu nie została wyregulowana, przepływ ciepła między grzejnikami będzie nierównomierny.

Zanieczyszczenia w instalacji grzewczej lub zabrudzenia wewnątrz grzejnika

Zanieczyszczenia w instalacji grzewczej prowadzą do problemów z całkowitym nagrzewaniem się kaloryferów. Zalegające osady (kamień czy rdza) gromadzą się wewnątrz grzejnika i stopniowo blokują przepływ wody. W skutek czego, grzejnik zacznie się ochładzać. Szczególnie problematyczne są zabrudzenia w dolnej części grzejnika, które w znacznym stopniu utrudniają dopływ wody.

Brak wody w grzejniku, woda nie dochodzi do grzejnika, zbyt niskie ciśnienie wody w instalacji

Jedną z przyczyn niesprawnego grzejnika jest niskie ciśnienie wody w instalacji. W takiej sytuacji gorąca woda nie dociera do kaloryfera, przez co pozostaje on zimny. Problem ten najczęściej występuje na początku sezonu grzewczego. Jeśli zauważysz, że kaloryfer grzeje tylko częściowo lub w ogóle nie działa, warto sprawdzić ciśnienie w układzie przy pomocy manometru. 

Kiedy woda nie dochodzi do grzejnika, może to także wskazywać na nieszczelności w systemie grzewczym. Aby mieć pewność, że grzejnik działa prawidłowo, warto regularnie sprawdzać ciśnienie oraz stan elementów instalacji, takich jak rura doprowadzająca wodę. W przypadku, gdy problem dotyczy zimnego grzejnika w bloku, należy zgłosić to do zarządcy budynku.

Problemy z zaworem termostatycznym: niedziałający zawór termostatyczny

Zimny grzejnik w bloku lub zimny grzejnik w nowym budownictwie często wynika z problemów z zaworami. Jednym z nich jest wadliwa głowica termostatyczna, która uniemożliwia regulację temperatury kaloryfera. Równie często problemem okazuje się zablokowana iglica w zaworze termostatycznym. Aby przywrócić poprawne działanie kaloryfera należy ostrożnie wysunąć iglicę przy użyciu kombinerek.

Nieodkręcony zaworek odpływowy

Innym często spotykanym problemem są zamknięte zawory (nieodkręcony zaworek odpływowy), przez co grzejnik działa połowicznie lub nie grzeje w ogóle. Zawór odpływowy, znajdujący się w dolnej części grzejnika, odpowiada za odprowadzanie wody. Jego niewłaściwa nastawa blokuje przepływ wody. Aby to naprawić, wystarczy zdjąć nakładkę maskującą i użyć klucza imbusowego do jego odkręcenia.

Kiedy grzejnik grzeje do połowy, grzejnik nie grzeje na dole, grzejnik nie grzeje w ogóle - co zrobić?

Zdarza się, że kaloryfer pozostaje chłodny nawet po odpowietrzeniu lub najdalszy grzejnik nie grzeje. Zastanawiałeś się, dlaczego grzejniki grzeją do połowy lub nie działają w ogóle? Jednym z najczęstszych problemów jest zimny grzejnik na dole, kiedy gorąca woda dociera tylko do górnej części, a dolna część grzejnika pozostaje zimna. To wskazuje na osady blokujące rurę doprowadzającą wodę, dlatego nie wszystkie grzejniki grzeją prawidłowo. 

Jeśli grzejnik grzeje do połowy, warto sprawdzić, czy ciśnienie w systemie jest odpowiednie. Kiedy ostatni grzejnik nie grzeje, konieczne jest sprawdzenie wszystkich zaworów. W niektórych przypadkach konieczna może być ponowna instalacja grzejnika, aby mieć pewność, że grzejnik zacznie grzać prawidłowo. Jeśli masz wątpliwości czy do kaloryferów dochodzi ciepła woda, sprawdź grzejniki i skonsultuj się z fachowcem.

Zadbaj o ciepło w swoim domu! Sprawdź naszą stronę, gdzie znajdziesz wszystko, czego potrzebujesz do efektywnego ogrzewania - przydatne porady oraz szeroki wybór grzejników płytowych.

Zapowietrzenie grzejnika czyli jak odpowietrzyć kaloryfer?

Odpowietrzanie grzejnika przywraca prawidłowe działanie systemu centralnego ogrzewania. To właśnie zapowietrzenie jest jedną z głównych przyczyn, przez które kaloryfer nie grzeje. Powietrze gromadzi się w górnej części grzejnika, to zakłóca przepływ wody i skutkuje brakiem pełnego przepływu wody. W konsekwencji zimny grzejnik nie oddaje ciepła na całej swojej powierzchni lub pozostaje całkowicie zimny. 

Zapowietrzenie grzejników w systemie grzewczym najczęściej zdarza się na początku sezonu grzewczego. Powietrze w instalacji centralnego ogrzewania pojawia się z powodu prac modernizacyjnych lub nieszczelności na połączeniach rur i zaworów. Jeśli zauważysz, że kaloryfery słabo grzeją lub wydają dźwięki przypominające bulgotanie, warto sprawdzić grzejniki pod kątem obecności powietrza. 

Aby odpowietrzyć grzejnik, należy postępować zgodnie z kilkoma prostymi zasadami. Na początku zamknij zawór grzejnika (termostat), odcinając dopływ wody, i poczekaj, aż grzejnik ostygnie. Przygotuj naczynie na ewentualny wyciek wody i delikatnie odkręć zawór odpływowy za pomocą klucza lub śrubokręta. Usłyszysz syk wydobywającego się powietrza. Gdy z grzejnika cieknie woda, proces odpowietrzania jest zakończony i można zamknąć zawór. 

Zimny grzejnik
może oznaczać także brak przepływu w instalacji grzewczej lub na niedostateczne odpowietrzenie. Jeśli problem dotyczy zimnego grzejnika w bloku, obowiązek przeprowadzenia konserwacji leży po stronie zarządcy budynku. Jednak odpowietrzanie grzejnika można wykonać samodzielnie. 

Podsumowując, gdy kaloryfer nie grzeje lub działa częściowo, warto podjąć próbę odpowietrzania grzejnika. Po usunięciu powietrza grzejnik zacznie napełniać się ciepłą wodą. Regularna kontrola i konserwacja systemu grzewczego przed sezonem zapobiegają tego typu problemom.

Odpowietrzanie starego grzejnika - jak należy to zrobić?

W przypadku starszych kaloryferów (np. grzejnik żeliwny), należy uważać, aby nie uszkodzić śrubunku podczas odpowietrzania. Wymaga to precyzji oraz użycia odpowiednich narzędzi. Z kolei nowoczesne kaloryfery (grzejnik aluminiowy czy grzejnik stalowy) są wyposażone w standardowe odpowietrzniki, które znacznie ułatwiają przeprowadzenie tego procesu.

Jak samodzielnie oczyścić instalację centralnego ogrzewania i jak wyczyścić grzejnik?

Czyszczenie grzejników oraz instalacji centralnego ogrzewania pomagają w utrzymaniu sprawności całego systemu. Do tego celu warto użyć płynu do czyszczenia instalacji grzewczej, który skutecznie rozpuszcza osady nagromadzone przez lata wewnątrz grzejnika. 

Dodatkowo zaleca się zastosowanie separatora zanieczyszczeń i inhibitora korozji, aby zapobiec dalszemu gromadzeniu się zanieczyszczeń. Jeżeli czyszczenie nie daje oczekiwanych efektów, może być konieczne płukanie grzejników pod ciśnieniem lub skorzystanie z pomocy fachowca, który sprawdzi wszystkie grzejniki i w razie potrzeby wykona demontaż oraz ponowną instalację grzejnika. 

Konserwacja i sprawdzenie grzejników przed sezonem grzewczym to podstawa dla wydajnego systemu centralnego ogrzewania.