A może zauważyłeś, że grzejnik grzeje do połowy lub wcale nie reaguje na zmiany ustawień? Problemy z grzejnikami pojawiają się niespodziewanie, obniżając wydajność naszego systemu centralnego ogrzewania. Co zrobić, żeby ogrzewanie w domu znów działało? Jakie są przyczyny niesprawnego grzejnika? Na co warto zwrócić uwagę, gdy występują problemy z zaworem termostatycznym lub osadami wewnątrz grzejnika?
Problemy z grzejnikami wynikają z różnych przyczyn – od zabrudzeń wewnątrz grzejnika i zanieczyszczeń w instalacji grzewczej, przez uszkodzony lub źle działający zawór termostatyczny, aż po błędy przy montażu, niskie ciśnienie wody czy zapowietrzenie kaloryfera.
Nastawa wstępna ustawiona na wartość 1 lub 2 jest przyczyną, przez którą kaloryfer grzeje zbyt słabo. Zawór termostatyczny odpowiada za regulowanie przepływu wody w grzejniku, a niewłaściwa nastawa powoduje problemy z nagrzewaniem. Dodatkowo, wadliwa głowica termostatyczna lub niedziałająca głowica termostatyczna utrudniają prawidłowe grzanie.
Przyczyny niesprawnego grzejnika wynikają także z błędów montażowych lub instalacyjnych, które powodują problemy z obiegiem wody. Jeśli masz zimny grzejnik w bloku i inne przyczyny zostały już wykluczone, warto sprawdzić, czy montaż grzejnika został wykonany prawidłowo.
Zanieczyszczenia w instalacji grzewczej prowadzą do problemów z całkowitym nagrzewaniem się kaloryferów. Zalegające osady (kamień czy rdza) gromadzą się wewnątrz grzejnika i stopniowo blokują przepływ wody. W skutek czego, grzejnik zacznie się ochładzać. Szczególnie problematyczne są zabrudzenia w dolnej części grzejnika, które w znacznym stopniu utrudniają dopływ wody.
Jedną z przyczyn niesprawnego grzejnika jest niskie ciśnienie wody w instalacji. W takiej sytuacji gorąca woda nie dociera do kaloryfera, przez co pozostaje on zimny. Problem ten najczęściej występuje na początku sezonu grzewczego. Jeśli zauważysz, że kaloryfer grzeje tylko częściowo lub w ogóle nie działa, warto sprawdzić ciśnienie w układzie przy pomocy manometru.
Zimny grzejnik w bloku lub zimny grzejnik w nowym budownictwie często wynika z problemów z zaworami. Jednym z nich jest wadliwa głowica termostatyczna, która uniemożliwia regulację temperatury kaloryfera. Równie często problemem okazuje się zablokowana iglica w zaworze termostatycznym. Aby przywrócić poprawne działanie kaloryfera należy ostrożnie wysunąć iglicę przy użyciu kombinerek.
Innym często spotykanym problemem są zamknięte zawory (nieodkręcony zaworek odpływowy), przez co grzejnik działa połowicznie lub nie grzeje w ogóle. Zawór odpływowy, znajdujący się w dolnej części grzejnika, odpowiada za odprowadzanie wody. Jego niewłaściwa nastawa blokuje przepływ wody. Aby to naprawić, wystarczy zdjąć nakładkę maskującą i użyć klucza imbusowego do jego odkręcenia.
Zdarza się, że kaloryfer pozostaje chłodny nawet po odpowietrzeniu lub najdalszy grzejnik nie grzeje. Zastanawiałeś się, dlaczego grzejniki grzeją do połowy lub nie działają w ogóle? Jednym z najczęstszych problemów jest zimny grzejnik na dole, kiedy gorąca woda dociera tylko do górnej części, a dolna część grzejnika pozostaje zimna. To wskazuje na osady blokujące rurę doprowadzającą wodę, dlatego nie wszystkie grzejniki grzeją prawidłowo.
Zadbaj o ciepło w swoim domu! Sprawdź naszą stronę, gdzie znajdziesz wszystko, czego potrzebujesz do efektywnego ogrzewania - przydatne porady oraz szeroki wybór grzejników płytowych.
Odpowietrzanie grzejnika przywraca prawidłowe działanie systemu centralnego ogrzewania. To właśnie zapowietrzenie jest jedną z głównych przyczyn, przez które kaloryfer nie grzeje. Powietrze gromadzi się w górnej części grzejnika, to zakłóca przepływ wody i skutkuje brakiem pełnego przepływu wody. W konsekwencji zimny grzejnik nie oddaje ciepła na całej swojej powierzchni lub pozostaje całkowicie zimny.
W przypadku starszych kaloryferów (np. grzejnik żeliwny), należy uważać, aby nie uszkodzić śrubunku podczas odpowietrzania. Wymaga to precyzji oraz użycia odpowiednich narzędzi. Z kolei nowoczesne kaloryfery (grzejnik aluminiowy czy grzejnik stalowy) są wyposażone w standardowe odpowietrzniki, które znacznie ułatwiają przeprowadzenie tego procesu.
Czyszczenie grzejników oraz instalacji centralnego ogrzewania pomagają w utrzymaniu sprawności całego systemu. Do tego celu warto użyć płynu do czyszczenia instalacji grzewczej, który skutecznie rozpuszcza osady nagromadzone przez lata wewnątrz grzejnika.