Zalety ciepła sieciowego

Zalety ciepła sieciowego to m.in. konkurencyjna i stabilna cena, stała dostępność, absolutne bezpieczeństwo i komfort użytkowania, niezawodność, pewność dostaw, ekologiczność.

Cena

Cena ciepła sieciowego ustalana jest raz w roku przez prezesa Urzędu Regulacji Energetyki, odbiorcy nie muszą więc, obawiać się podwyżek, jak przy wykorzystywaniu innych źródeł ciepła. Pewniejsze jest też planowanie wydatków firm na ten cel. Taka stabilność pozwala też na zaplanowanie, jak wnoszone będą opłaty – rozłożenie ich na cały rok w systemie przedpłat zgodnie z planowanym zużyciem.

Prezes URE reguluje ceny, ponieważ najczęściej odbiorca nie ma możliwości wyboru dostawcy ciepła – sieć ciepłownicza i przyłączenie zwykle oferowane są jedynie przez jedną firmę. Odbiorcy ciepła są też chronieni. W razie problemów z dostawcą mogą zwrócić się o pomoc do Rzecznika Odbiorców Paliw i Energii w Urzędzie Regulacji Energetyki.

Z porównania opłat za ogrzewanie różnymi rodzajami energii wynika, że ciepło sieciowe jest tańsze od ogrzewania gazem, czy olejem opałowym oraz energią elektryczną. Tańsze jest jedynie ogrzewanie węglem, jednak nie jest ono przyjazne dla środowiska i wymaga sporego nakładu pracy.

Według Urzędu Regulacji Energetyki w 2009 r. średnie ceny ciepła sieciowego ze źródeł opalanych węglem wynosiły 33,83 zł za wytworzenie jednego gigadżula (GJ) energii, opalanych gazem – 59,21 zł za 1 GJ, olejem opałowym 75,93 zł

Bezpieczeństwo i niezawodność

Zalety wynikają też z bezpieczeństwa i niezawodności. Ogrzewając pomieszczenie ciepłem sieciowym, nie trzeba obawiać się o zdrowie i życie korzystających z niego osób, ponieważ nie występuje zagrożenie wybuchem, pożarem, czy zatruciem. Jego użytkowanie nie wymaga stosowania żadnych środków ostrożności. Nie potrzeba do tego instalować żadnych zbiorników z gazem czy olejem, pieców lub kotłów, które wymagają szczególnych środków ostrożności i umiejętności obsługi. Nie potrzeba też żadnej specjalistycznej wiedzy, by obsługiwać urządzenia, bo jest ono zupełnie proste w obsłudze.

Stała dostępność i pewność dostaw

O dystrybucję ciepła dbają zakłady energetyki cieplnej. To ich pracownicy dbają o ciągłość dostaw ciepła, modernizują i remontują sieci. Zakłady energetyki cieplnej dostarczają ciepło stale, nie trzeba więc obawiać się, że go zabraknie. Odbiorca decyduje, kiedy chce z niego skorzystać, np. w chłodny dzień w lecie. Elektrociepłownie i ciepłownie są przygotowane, by dostarczać je przez 24 godziny na dobę przez wszystkie dni w roku, a zakłady energetyki cieplnej pilnują, by sieć była stale sprawna. Zwiększa się też z każdym rokiem dostępność do sieci ciepłowniczej w miastach, ponieważ jest rozbudowywana, i przyłączane są kolejne osiedla i budynki.

Korzystający z elektrycznych bojlerów docenią, że ciepła woda z kranu nigdy się nie kończy. Nie ma sytuacji, w której do spłukania włosów, czy opłukania ciała na zakończenie kąpieli zabraknie wody, bo nie ma już jej podgrzanej w zasobniku.

Ekologia

Podłączenie budynków, które korzystały wcześniej z ogrzewania węglowego – pieców powoduje też, że poprawia się stan lokalnego środowiska i znika niska emisja – dym z kominów nie trafia nam do płuc i płuc naszych dzieci.

Gdy w mieszkaniach, w których żyjemy, zamiast pieca, czy bojlera pod oknami pojawiają się kaloryfery, a z kranu po prostu płynie ciepła woda, zmienia się standard naszego życia. Przestajemy być zmuszeni do codziennego zapewnienia sobie opału, napalenia w piecu, utrafienia z odpowiednią temperaturą. W nowej sytuacji wystarczy przekręcić termostat, by zrobiło się cieplej, lub chłodniej, w zależności od potrzeb i naszego odczucia ciepła. Przy cieple sieciowym problemem nie jest już czekanie przy kranie, aż spłynie zimna woda, by umyć ręce, czy zęby. Zmniejsza się zużycie wody, obniżają rachunki za nią i za ścieki.

Źródło: http://cieplo-sieciowe.pl/