Pompa ciepła i kocioł gazowy - koncepcja, wykonanie, eksploatacja

Ekologiczne ogrzewanie budynku szkolnego z wykorzystaniem hybrydowego systemu grzewczego.

W artykule przedstawiono koncepcję, budowę oraz analizę pracy hybrydowego systemu grzewczego budynku szkolnego w Wielkie] Wsi k. Wojnicza, powiat Tarnów. Ze względu na zużycie techniczne dotychczasowego systemu grzewczego oraz rosnące koszty energii zdecydowano się na jego kompleksową modernizację. W porozumieniu z oddziałem firmy ENION w Tarnowie przeprowadzono kompleksową analizę możliwości i zasadności wykorzystania pomp ciepła do celów grzewczych. Korzystne warunki środowiskowe w otoczeniu budynku Szkoły, tj. dostępny teren oraz płytko położone złoża wody gruntowej, były czynnikami decydującymi w zasadniczy sposób o ekonomicznym uzasadnieniu planowanego przedsięwzięcia. Po wykonaniu studni wierconych stwierdzono obecność złóż wody gruntowej o właściwych parametrach energetycznych i dużej wydajności, w ilości zabezpieczającej potrzeby planowanej instalacji, co pozwoliło na jej szybkie uruchomienie. Jako źródło szczytowe pozostawiono istniejący wodny kocioł gazowy.

Pompa ciepła pracuje w budynku Szkoty od zimy roku 2004. W założeniach techniczno-ekonomicznych projektu przyjęto roczną dostawę energii cieplnej z pompy ciepła na poziomie 255 GJ/rok oraz jej cenę jednostkową 37 zt/GJ brutto. Średniodobowy czas pracy w okresie sezonu grzewczego wynosił 10 godz./dobę. Zwrot kosztów inwestycyjnych przy takich założeniach następowa! po 9 roku eksploatacji. Obecna produkcja ciepła zapowiada się jeszcze korzystniej, gdyż odbiór ciepła odbywa się w sposób ciągły przez 24 h/dobę, w sezonie grzewczym. Przykładowo, produkcja energii od stycznia 2005 r. do stycznia 2006 r. wyniosła 458 GJ. Na podstawie tych danych można stwierdzić, iż przy produkcji ciepła na poziomie 460 GJ/rok, czas zwrotu zainwestowanych nakładów wynosi poniżej 8 lat. Natomiast przy uwzględnieniu możliwych źródeł dofinansowania (dotacje, kredyty ekologiczne, umorzenia) okres zwrotu nakładów inwestycyjnych nie przekroczy 3 do 4 lat.

Analiza oparta na danych rzeczywistych potwierdziła opłacalność inwestycji dla odbiorcy przez redukcję kosztów oraz optymalny dobór systemu, który po pierwszym roku pracy dostarczył 87% energii cieplnej potrzebnej do ogrzania budynku. Należy podkreślić, że aktualne zapotrzebowanie na moc grzewczą wynosi 105 kW, natomiast pompa ciepła o mocy grzewczej tylko 32 kW, zapewnia 30,5% zapotrzebowania. Taki dobór systemu grzewczego i mocy pompy ciepła okazał się optymalny tak pod względem technicznym i ekonomicznym oraz inwestycyjnym, dla odbiorcy, tj. Urzędu Gminy, który finansuje gospodarkę energetyczną obiektów użyteczności publicznej.

Pompa ciepła i kocioł gazowy — koncepcja, wykonanie, eksploatacja

Autor: Jacek ZIMNY, Krzysztof SZCZOTKA

Źródło: Energia i Budynek (5/2012)