Jak zaoszczędzić na ogrzewaniu wiosną?

Ponieważ ostatni tydzień przypomniał nam, że wiosna jest już coraz bliżej, po raz kolejny chcielibyśmy podjąć temat ogrzewania alternatywnego dla pieców C.O.

Ponieważ wiosna jest porą roku, która w ciągu dnia raczy nas temperaturami około 10-15 stopni Celsjusza, a wieczorami temperatura potrafi spaść nawet do 0, nie możemy pozwolić sobie na całkowite zrezygnowanie z ogrzewania. Nie zawsze jest jednak sens uruchamiania na tę okazję pieca centralnego ogrzewania. W tym artykule pragnę opisać Państwu, kilka urządzeń, które mogą być wygodniejszą i tańszą alternatywą dla ogrzewania centralnego.

Pisaliśmy już kiedyś o klimatyzatorach z pompą ciepła. Jeżeli posiadają państwo takie urządzenie, to będzie to w okresie przejściowym doskonała forma ogrzewania domu lub mieszkania. Pompa ciepła funkcjonuje z powodzeniem od wielu lat w takich urządzeniach jak np. lodówka. Jej zadanie polega na wypompowywaniu ciepłego powietrza z pomieszczenia, w którym się znajduje i wyrzucanie go na zewnątrz. W przypadku funkcji grzania zachodzi proces odwrotny. Ciepłe powietrze z zewnątrz jest pompowane do środka. Klimatyzator z funkcją grzania jest więc po prostu niczym innym jak pompą ciepła. Takie urządzenie zapewni nam przyjemny chłód podczas upałów, ale także ogrzeje pomieszczenie w chłodne wieczory. Urządzenia tego typu, spełniają swoją funkcję bez zarzutu do momentu, kiedy temperatura nie spadnie poniżej 5 stopni Celsjusza. Wówczas pompa ciepła może nie być w stanie odebrać ciepłego powietrza z zewnątrz.

Innym rozwiązaniem dla ogrzewania w porach przejściowych może być ogrzewanie elektryczne. Podzielić je możemy na urządzenia: konwektorowe, grzejniki olejowe i termowentylatory. Ponieważ o grzejnikach olejowych pisałem niedawno, dzisiaj skupię się tylko na urządzeniach, jakimi są konwektory i termowentylatory.

Konwektor, to urządzenie, które umożliwiają ogrzanie pomieszczenia, dzięki grawitacyjnemu ruchowi powietrza. Do ich niewątpliwych zalet należy z pewnością niewielka waga i małe gabaryty. Możemy traktować je jako ogólne urządzenia grzewcze, jak również grzejniki do dogrzewania czy ogrzewania w okresach przejściowych. Występują one jednakowo w wersji przenośnej, a także są montowane na stałe.

Innym typem elektrycznych urządzeń grzewczych są termowentylatory. Posiadają one w swojej części tylnej wlot powietrza natomiast z przodu jego wylot. W przeciwieństwie do grzejników konwektorowych termowentylator wspomaga grawitacyjny ruch powietrza wiatrakiem, który z jednej strony zasysa powietrze, a z drugiej je wydmuchuje. Zaletą termowentylatorów, jest fakt, że są one wydajne, oraz szybko nagrzewają powietrza. Są one jednak zalecane do ogrzewania niewielkich powierzchni.

źródło: http://www.tanie-ogrzewanie.biz.pl