Jak obniżyć rachunki za ciepło?

Nowe okna

Zazwyczaj stare okna są już nieszczelne, powoduje to utraty ciepła. Wymiana okien na nowe, bardziej szczelne może te straty zmniejszyć o połowę.

Nie zastawiaj kaloryferów

To prawda, że wszystkie meble, czy nawet firany i zasłony stanowią barierę dla rozprzestrzeniania się ciepła z kaloryferów w pomieszczeniu. Meble powinny być ustawione w odległości przynajmniej 1 metra od kaloryfera.

Podobnie z grubą warstwą farby czy nałożonymi na siebie kilkoma jej warstwami. To również blokuje rozprzestrzenianie się ciepła. Malując kaloryfer, powinniśmy usunąć starą farbę przed nałożeniem nowej.

Warto pomyśleć również o zastosowaniu ekranów zagrzejnikowych z materiału izolacyjnego. Odbijają one strumień ciepła od ściany, dzięki czemu jest on kierowany do wewnątrz.

Termostatyczne zawory grzejnikowe to podstawa

Potocznie zwane po prostu termostatami – termostatyczne zawory grzejnikowe pozwalają precyzyjnie ustawić temperaturę kaloryfera na odpowiednim poziomie. Pozwala to racjonalne gospodarowanie ciepłem w mieszkaniu, czyli np. ograniczyć jego nadmierny pobór.

Nie warto przegrzewać mieszkania

Dzięki opisanym wyżej termostatom możemy precyzyjnie ustawić temperaturę ogrzewania w pomieszczeniu, czyli np. ograniczyć jego nadmierne nagrzewanie. Obniżenie temperatury kaloryfera już o 1°C pozwala zaoszczędzić ok. 5% ciepła. Zalecana temperatura dla pokoi dziennych to 20°C, w czasie snu 18°C, dla łazienki 24°C. Jeśli mamy małe dzieci, możemy ustawić temperaturę w pokoju na 22°C. Wyjeżdżając na urlop, powinniśmy pamiętać, żeby nie wyłączać ogrzewania całkowicie, a jedynie zmniejszyć je o kilka stopni. Wtedy ponowne nagrzanie pomieszczenia nie potrwa długo. Nie będzie też wymagało zużycia większej ilości ciepła.

Warto korzystać z naturalnej energii

Warto korzystać z naturalnej energii — energii słonecznej w ciągu dnia i nie zasłaniać okien w budynku usytuowanym w nasłonecznionym miejscu.

Wietrzenie

Nie należy z niego rezygnować w obawie o utratę ciepła. Zamiast jednak ustawiać temperaturę grzejnika na wysoki poziom i wietrzyć przez cały dzień, lepiej obniżyć trochę temperaturę kaloryfera, a wietrzyć kilka razy w ciągu dnia, jednak krótko a intensywnie. Nie stracimy wówczas ciepła i nie wychłodzimy pomieszczenia.

Części wspólne budynku

Tak jak dbamy o ekonomiczną eksploatację ogrzewania w pomieszczeniach w naszych mieszkaniach, powinniśmy dbać o części wspólne budynku, w którym mieszkamy. Należy pamiętać o zamykaniu drzwi i okien na klatkach schodowych, w piwnicach czy suszarniach. Nie należy doprowadzać do zbytniego wychłodzenia budynku, szczególnie w okresie przejściowym. Spowoduje to zwiększony pobór ciepła przy uruchomieniu ogrzewania, a tym samym większe koszty.

Warto też namówić administratora budynku do zainwestowania w działania termomodernizacyjne budynku, jeżeli nie zostało to jeszcze wykonane, tj.: wymiana okien w częściach wspólnych, docieplenie ścian i instalacji. Dzięki tym pracom oszczędność ciepła może sięgnąć nawet 30 proc.

Źródło: http://www.cieplo-sieciowe.pl