Jak efektywnie oszczędzać energię? Porada od Viessmann

Oszczędzanie energii to konkretne pienią­dze, które zostają w naszej kieszeni i które za­miast wyrzucać do atmosfery, można przezna­czyć na określony cel lub przyjemności.

Naj­większe koszty utrzymania budynku związa­ne są z jego ogrzewaniem. Tym samym, może­my tutaj znaleźć największe oszczędności. Na każdym etapie budowy i późniejszej eksplo­atacji budynku można zastosować rozwiązania, które obniżą koszty jego ogrzewania.

Już na etapie projektu można zapewnić przyszłe oszczędności przez właściwą orienta­cję budynku względem stron świata, optymal­ny kształt bryły budynku, przegrody ze­wnętrzne o niskiej przepuszczalności ciepła, likwidację mostków termicznych, właściwą wentylację i dobre okna.

Równie ważny z punktu widzenia kosztów eksploatacji jest rodzaj źródła ciepła i systemu grzewczego. Każdy budynek jest inny i wyma­ga indywidualnego podejścia do sposobu jego ogrzewania. To, co będzie najlepszym rozwiąza­niem dla jednego budynku, niekoniecznie ta­kim będzie dla innego. Wykonując analizę eko­nomiczną, można wybrać optymalne rozwiąza­nia, które zapewnią niskie koszty ogrzewania i uniezależnienie się od zmian cen paliw. Nowo­czesna technika grzewcza i rozwiązania syste­mowe dają tutaj wiele możliwości — począwszy od wykorzystania darmowego ciepła z natury przez pompy ciepła i kolektory słoneczne, ko­tły zasilane biopaliwami, wysokosprawną tech­nikę kondensacyjną z kotłami olejowymi i gazo­wymi, po rozwiązania systemowe z kilkoma wzajemnie uzupełniającymi się źródłami cie­pła. Rozwiązania te nie tylko pozwalają obniżyć koszty ogrzewania, ale przyczyniają się znacz­nie do ochrony środowiska naturalnego.

Sam użytkownik budynku wykonując pro­ste działania, które na dodatek nic nie kosz­tują, również może oszczędzać ciepło — pieniądze. Może ograniczyć zużycie ciepła przez prawidłowe wietrzenie pomieszczeń, nieprzegrzewanie ich, przez wykorzystanie moż­liwości automatyki i układów regulacji temperatury — obniżenie wymaganej temperatury w pomieszczeniach, np. podczas nieobecności mieszkańców, oszczędzane korzystanie z cie­płej wody użytkowej, regularne serwisowanie urządzeń itd.

Autor: Krzysztof Gnyra konsultant firmy Viessmann

Źródło: Magazyn Instalatora 12/2008