Tanie bufory ciepła do kotłów na paliwa stałe Cichewicza

21 lutego 2019 wszedł w życie przepis mówiący, że kotły c.o z ręcznym sposobem zasilania paliwem stałym powinny być eksploatowane ze zbiornikiem akumulacyjnym.

Jego minimalna bezpieczna pojemność jest określona zgodnie z normą przenoszącą normę europejską EN 303-5:2012 „Kotły grzewcze – Część 5: Kotły grzewcze na paliwa stałe z ręcznym i automatycznym zasypem paliwa o mocy nominalnej do 500 kW – Terminologia, wymagania, badania i oznakowanie"

Co ciekawe, mówi on o eksploatowanych kotłach, czyli nie tylko nowo kupionych, ale też starszych, instalowanych wcześniej. Firma Cichewicz kotły wychodząc na przeciw konieczności montażu buforów ciepła do pieców z załadunkiem ręcznym, wprowadziła linię tanich zbiorników akumulacyjnych oferowanych w atrakcyjnych pakietach cenowych.

Jakie korzyści otrzymamy po montażu zbiornika akumulacji ciepła?

Same korzyści, tak można podsumować zakup akumulatora ciepła, czyli tzw. bufora. Zbiorniki akumulacyjne magazynują energię cieplną, którą wytwarza urządzenie grzewcze, w szczególności te, które mają ręczny załadunek, gdzie mamy nadmiar energii cieplnej, którą trudno kontrolować. Możemy więc ją magazynować i wykorzystywać w zasilaniu instalacji c.o.

Jakie mamy korzyści z instalacji bufora ciepła:

  •    niższe zużycie paliwa — kocioł pracuje w trybie cyklicznym — czyli ładujemy bufor, zajmuje to parę godzin, potem woda ciepła akumulowana w zbiorniku krąży w instalacji c.o, oddając magazynowaną energię cieplną. Takie zasilanie obiegu grzewczego trwa nawet 1- 2 dobę. Czyli nie dokładamy wtedy do kotła drewna, kostki słomy, brykietu — oszczędzając paliwo — nawet do 70 %
  •    mniejsze zużycie kotła c.o na drewno jeśli nasz kocioł grzewczy nie pracuje, a ładuje bufor co drugi dzień — automatycznie wydłużamy żywotność kotła nawet drugie tyle !
  •    niższą emisję spalin jeśli kocioł c.o nie pracuje, nie emituje szkodliwych substancji, więc obniżamy drastycznie jego emisję spalin.



Technika akumulacyjna jest szczególnie zalecana przy instalacji wielu źródeł ciepła w jednej instalacji c.o.

Bufor ciepła akumuluje też efektywnie nadmiar energii cieplnej z kotłów c.o zasypowych np. na holzgas, czyli piroltycznych, a także kotłów z podajnikiem. W takich kotłach c.o opalanych słomą, brykietami czy szczapami drewna w momencie rozruchu urządzenia, wytwarza się przyrost energii cieplnej, którą można zagospodarować w akumulatorze ciepła.

Inaczej mówiąc: zamiast zmniejszać temperaturę na kotle, co nie zawsze przynosi efekt, można akumulować energię w buforze ciepła, który później oddaje ją do instalacji przez kilkanaście godzin, a nawet dobę. Jeśli mamy zatem konieczność spięcia paru obiegów grzewczych lub urządzeń grzewczych w jednej kotłowni, możemy zastosować wymiennik płytowy lub bufor ciepła będący jednocześnie sprzęgłem hydraulicznym. Jest on niewiele droższy od wymiennika płytowego, a tańszy od klasycznego sprzęgła hydraulicznego a niesie za sobą wiele korzyści, o których pisaliśmy wcześniej.

Zbiorniki akumulacyjne są wręcz niezastąpione w przypadku kotłowni biwalentnych z pompą ciepła. Pompy ciepła woda – powietrze wymagają bardziej sprawnych buforów z mocniejszą wężownicą, często o pojemności wodnej zmniejszonej w stosunku do pieca stałopalnego. Pompy ciepła mają mniejszą pojemność wodną oraz moc, a ich dobór różni się też od wyboru typowego pieca c.o. Dlatego stosuje się zazwyczaj zbiorniki akumulacyjne dobrze izolowane, ze wzmocnioną wężownicą o pojemności 200 – 500 l.

Do kotłów c.o z zasypem ręcznym, dobór bufora ciepła narzuca sama norma EN 303-5, która mówi o doborze 50 l na 1 kw mocy znamionowej kotła. Nie zawsze jednak w kotłowni mamy miejsce na tak duży zbiornik na wodę jak bufor akumulacyjny. Mamy wówczas wybór:

  • umieścić zbiornik buforowy w pomieszczeniu obok np. garażu
  • zastosować mniejsza pojemność bufora



Firma Cichewicz kotły c.o oferuje bufory ciepła 800, 1000, 1500, 2000, 3000, 4000, 6000 i 8000 l czy stosownie do mocy od 15 kW do nawet 200 kW. Z racji na małe wymiary kotłowni, bufory 800 i 1000 l są tak dobrane, aby mieściły się bez izolacji przez drzwi 80 cm, a ich wysokość nie przekraczała 2,2 m. Cena zbiorników akumulacyjnych zależy od ich pojemności oraz wyposażenia. Najtańsze bufory ciepła są izolowane, ale bez wężownic – czyli klasyczne bufory wodne do kotła c.o lub kominka z płaszczem wodnym.