Kable grzejne montuje się:
Kable grzejne montuje się w trakcie wykonywania schodów, podjazdów, instalacji rynnowej. Montaż kabli nie narzuca specjalnych wymagań konstrukcyjnych ani technicznych dla kleju, betonu, kostki, płytek czy rynien. Po montażu system jest niewidoczny. W celu doboru mocy zestawów grzejnych dla podjazdów, ramp, schodów należy wziąć pod uwagę wymaganą gęstość mocy rzędu 300 W/m2 ogrzewanej powierzchni oraz bezpieczeństwo pracy kabla grzejnego. W instalacjach przeciwoblodzeniowych w rynnach i rurach spustowych stosowane są zestawy grzejne o mocach jednostkowych od 18 do 30 W/m.b. Wybór odpowiedniej mocy uwarunkowany jest typem przewodu grzejnego (o stałej mocy ECOFLOOR® lub samoregulujący PROTEKTOR), lokalizacją (beton, piasek, rynna metalowa lub PCV itp.) oraz rodzajem układu sterowania (praca ręczna, termostat, regulator z czujnikiem wilgotności i temperatury).
Jeśli zaś chodzi o dobór mocy instalacji grzejnej w przeliczeniu na jednostkę powierzchni, to moc grzewcza stosowana na obszarach, dla których zewnętrzna temperatura obliczeniowa wynosi -20°C, jak już wyżej wspomniałem, to około 300 W/m2. Jednak powinniśmy brać pod uwagę nie tylko minimalne temperatury występujące zimą na danym obszarze geograficznym (niższe np. na Suwalszczyźnie, wyższe w województwach zachodnich), ale też czynniki chłodzące, jak np. występujące silne wiatry, wysokość nad poziomem morza, narażenie systemu cieplnego na chłodzenie od spodu (na rampach, mostach itp.). W takich przypadkach moc układu powinna się zwiększyć o ca 50 W/m2-100W/m2.
Zmniejszanie wartości mocy daje pozorne oszczędności w zużyciu energii elektrycznej (system mniejszej mocy dłużej pracuje i zużywa więcej energii), użytkownik powinien ograniczać zużycie energii poprzez zastosowanie odpowiedniego systemu sterowania lub lokalizacji elementu grzejnego. Lepszym rozwiązaniem ograniczającym zapotrzebowanie na moc grzejną jest więc ograniczenie ogrzewanych powierzchni, np. zamiast ogrzewania całego podjazdu ogrzanie torów pod koła, ogrzewanie tylko części schodów itp. Dobór optymalnego rozwiązania jest więc sprawą złożoną. Dlatego zachęcamy klientów w razie wątpliwości do skorzystania z bezpłatnej pomocy naszej firmy na etapie projektowania obiektu.
OGRZEWANIE PRZECIWOBLODZENIOWE PODJAZDÓW, SCHODÓW, RAMP…
Do ogrzewania stosujemy wysokiej klasy kable ECOFLOOR®, które posiadają ekran z folii aluminiowej i są całkowicie odporne na wilgoć oraz nie skręcając się, są plastyczne i łatwe w układaniu. Zewnętrzna powłoka jest odporna na promieniowanie UV. Kable ECOFLOOR® układa się i mocuje do siatki metalowej lub za pomocą taśm samoprzylepnych. Następnie przykrywa się podsypką piaskową (lub klejem) i układa kostkę brukową (lub płytki).
Rozwiązaniem bardziej komfortowym w montażu są maty grzewcze zewnętrzne ECOFLOOR®
To gotowe rozwiązanie ułatwiające montaż instalacji grzejnej na podjeździe, chodniku itd. Przeznaczone są do bezpośredniego i łatwego montażu w podsypce piaskowej lub betonie. Najczęstsze zastosowanie znajdują w podjazdach. Montowane są pod dwoma torami jezdnymi o szerokości 0,5m przewidzianymi dla kół samochodów. Maty grzewcze zewnętrzne ECOFLOOR® są sprzedawane w kompletach z klipsami mocującymi, jako gotowe do montażu zestawy. Maty grzejne oferowane są w zestawach o szerokości 0,5 m, o powierzchni od 0,9 do 1,3 m2 dla mat zasilanych 230 V oraz 6,7–25,7 m2 dla mat zasilanych napięciem 400V. Wszystkie maty wydzielają moc 300W/m2. Jest to optymalna moc grzejna do systemów przeciwoblodzeniowych.
OCHRONA PRZED ZALODZENIEM RYNIEN I RUR SPUSTOWYCH
Odrębnym problemem są zamarznięte rynny. Tu zastosowanie znajdują przewody samoregulujące typu PROTEKTOR (przewód z ekranem ochronnym), które umieszczone luźno w rynnach i rurach spustowych gwarantują swobodny odpływ zalegającego śniegu i lodu bez względu na temperaturę otoczenia. Dzięki odpornej na działanie promieniowania UV powłoce oraz specjalnie dobranej charakterystyki grzejnej (w temp. 0°C 18 W/m przy suchej rynnie i 36 W/m w wodzie lub lodzie) przewody te są najlepszym i najbardziej ekonomicznym rozwiązaniem ogrzewania rynien. Można je stosować zarówno w rynnach metalowych, jak i plastikowych. Zmiana mocy grzejnej przez przewód daje znaczne oszczędności energii (około 50%) w porównaniu z systemami opartymi o przewody oporowe grzejące z jednakową mocą na całej długości rynny. Dodatkową zaletą instalacji przeciwoblodzeniowej wykonanej luźno leżącymi przewodami samoregulującymi jest brak utrudnień przy uprzątaniu rynien z zalegających liści.
Uwaga! Dla koryt odpływowych wyłożonych materiałami bitumicznymi proponujemy wersję przewodu z powłoką fluoropolimerową. Dzięki zastosowaniu termostatów obsługa wszelkich systemów ogrzewania staje się w pełni automatyczna. Do sterowania małych mocy polecamy układ z termostatem ETR/F-1447, który wyposażony jest w czujnik temperatury. Układ ogrzewania sterowany tym termostatem zostaje załączony, gdy temperatura spadnie poniżej załączonej. Oznacza to, że system grzewczy będzie zawsze grzał w przypadku wystąpienia temperatur poniżej zera nawet wtedy, gdy rynna czy podjazd będzie już suchy. Aby wyeliminować zbędne ogrzewanie należy zamontować termostat z czujnikiem temperatury i wilgotności (detektor śniegu i lodu) ETR2 lub ETO2. Regulatory z czujnikami wilgotności polecamy szczególnie do systemów grzewczych o dużych mocach.