Z praktyki kominiarza. Systemy PiS - podłączenie i lokalizacja

Kwestie związane z przygotowaniem i eksploatacją kotłowni wyposażonych w kotły c.o. z zamkniętą komorą spalania oraz problemów, jakie mogą się wiązać z wyposażeniem ich w przewody powietrzno-spalinowe, to newralgiczny temat dla wielu kominiarzy. Z perspektywy swoich doświadczeń przy świadczeniu usług kominiarskich, nakreślę więc kilka uwag w tym temacie.

Wymiar zewnętrzny zestawów powietrznospalinowych montowanych do urządzeń grzewczych przeważnie wynosi około 12 cm. Niestety, nie wszystkie istniejące szachty kominowe murowane, szczególnie te w gorszym stanie technicznym, mają odpowiednie pole przekroju oraz stan wewnętrznej powierzchni, aby możliwe było wyprowadzenie przez nie takich przewodów. Jednocześnie, ze względu na ograniczenia związane z wyprowadzaniem przewodów spalinowych przez ściany zewnętrze (par. 175 WT), często konieczne jest wykorzystanie w tym celu istniejącego przewodu murowanego.

(...)

Poszerzanie istniejącego komina

W przypadku braku możliwości rozdzielenia przewodów (spalinowego oraz powietrznego, dostarczającego powietrze z zewnątrz) można zastosować tzw. frezowanie komina. Jest to mechaniczne rozwiercanie (poszerzanie) komina w celu zwiększenia jego wewnętrznej średnicy. Umożliwia zamontowanie do wnętrza wkładu o średnicy do 200 mm

Problemy z lokalizacją i montażem przewodów

Wadliwe wyprowadzenie przewodów powietrzno- spalinowych prowadzi m.in. do niszczenia elewacji, znajdujących się w pobliżu roślin, ryzyka zatrucia osób oraz nieprawidłowej pracy kotła. Najczęstsze błędy to zła lokalizacja miejsca wyprowadzenia, zbyt krótki odcinek zewnętrzny (niezabezpieczenie elewacji) czy zbyt skomplikowane prowadzenie przewodów.

Autor: Marcin Ziombski