System DGP, czyli kominek jako główne źródło ogrzewania

Tradycyjny kominek spełnia funkcję dekoracyjną oraz dogrzewa pojedyncze pomieszczenia.

Jeśli ma stanowić efektywne źródło ogrzewania całego domu – warto zainwestować w dodatkowe oprzyrządowanie. Poza dobrze znanymi kominkami z płaszczem wodnym, dzięki któremu możliwe jest ogrzewanie ciepłej wody użytkowej oraz wody w systemie centralnego ogrzewania, coraz popularniejszy staje się także system Dystrybucji Gorącego Powietrza.

Jak działa taki system i co jest potrzebne do jego instalacji?

W systemie DGP ciepło, wytworzone wewnątrz wkładu kominkowego, zostaje równomiernie rozprowadzone do innych pokoi. Taki układ może działać w sposób naturalny – wykorzystując zjawisko konwekcji, czyli unoszenia się ciepłego powietrza ku górze, lub wymuszony – przy pomocy specjalnego wentylatora. Wybór rodzaju DGP zależny jest od specyficznych cech konkretnego domu, a decyzję o jego instalacji najlepiej podjąć już na etapie projektu. Pozwoli to na umiejscowienie kominka w najkorzystniejszym miejscu i dobre rozplanowanie kanałów.

Grawitacyjny – tylko w określonych warunkach

W systemie grawitacyjnym zimne powietrze dostarczane z zewnątrz nagrzewa się podczas przepływu między korpusem wkładu kominkowego a obudową. Następnie rozprowadzane jest za pomocą przewodów do sąsiadujących pomieszczeń. To układ niezależny od zewnętrznych źródeł energii, a więc może działać nawet podczas problemów z dostawą prądu. Jest to jednak rozwiązanie wydajne tylko w przypadku kanałów mających długość 4 - 6 mb, a więc najlepiej sprawdza się w budynkach o prostym układzie, w których ciepło rozprowadzane może być przede wszystkim z parteru na piętro lub do sąsiednich pomieszczeń.

Wymuszony – bardziej wydajny

Jeśli pomieszczenia do ogrzania znajdują się w odległości większej niż 4 metry od kominka, odpowiednim rozwiązaniem będzie wybór wymuszonego systemu DGP. Schemat jego działania również nie jest zbyt skomplikowany, jednak wymaga odpowiedniego zaprojektowania i fachowego wykonania. Elementy wymuszonego systemu DGP to przede wszystkim aparaty nawiewne, a także zestaw rur, kształtek i izolacji. Dzięki sprawnie działającemu urządzeniu nawiewnemu nagrzane przez wkład kominkowy powietrze dostarczane jest do poszczególnych pomieszczeń. - Wentylator zasilany energią elektryczną umożliwia wtłoczenie gorącego powietrza do elementów systemu i doprowadzenie go nawet na odległość kilkunastu metrów. Dodatkowo system filtrów umożliwia oczyszczanie powietrza z kurzu, powstającego podczas stałej cyrkulacji. Układ DGP to optymalne rozwiązanie, które łączy w sobie niskie koszty montażu z wysoką wydajnością – dodaje Sylwester Kałwiński.

Jaki kominek w systemie DGP?

Wybór rodzaju DGP zależny jest od specyficznych cech konkretnego domu, a decyzję o jego instalacji najlepiej podjąć już na etapie projektu. Kluczową kwestią jest także wybór wkładu kominkowego. – W tym przypadku należy wziąć pod uwagę przede wszystkim materiał wykonania i szczelność wkładu. Istotna bowiem jest odporność na intensywne użytkowanie i stale utrzymującą się wysoką temperaturę. Korpus i front powinien być wykonany z wysokogatunkowej stali lub żeliwa o grubości najlepiej 8 mm. Dobrym rozwiązaniem będą również wkłady, których wnętrze wyłożone jest specjalnym materiałem akumulującym, pozwalającym podwyższyć temperaturę i tym samym zwiększyć efektywność spalania. Wygodną obsługę zapewni też wbudowany króciec dolotu powietrza oraz jego regulator – radzi ekspert marki Kratki. Z pomocą fachowca należy również dopasować moc nominalną urządzenia do kubatury domu i układu pomieszczeń, które mają być ogrzewane przy pomocy kominka. Dobór odpowiedniego zakresu mocy zależy również od izolacji budynku oraz bilansu cieplnego, który powinien oszacować projektant.