Solary, jako alternatywa dla wysokich rachunków za gaz. Co zrobić, aby ogrzewać dom energią słoneczną?

Osoby zamieszkujące w domach doskonale wiedzą, że w sezonie grzewczym rachunki za gaz potrafią przyprawić o zawrót głowy.

Jest jednak skuteczna alternatywa dla tradycyjnej energetyki. Są nią systemy solarne.

Na system solarny składają się połączone ze sobą urządzenia, które umożliwiają ogrzewanie wody za pośrednictwem energii słonecznej, a także jej magazynowanie, oraz rozprowadzanie wewnątrz domu. To nie tylko sposób na ogrzewanie budynku, ale również wody użytkowej.

Jak działa system solarny?

Zasada działania jest podobna we wszystkich systemach. Kolektor pochłania światło słoneczne za pomocą absorbera. Wewnątrz podgrzewany jest specjalny płyn, który jest nośnikiem ciepła. Następnie pompa tłoczy płyn do wymiennika ciepła w zasobniku solarnym, a w wymienniku energia cieplna jest przenoszona do wody w zasobniku. Jeżeli promieniowanie słoneczne nie wystarcza do podgrzania wody, konwencjonalna instalacja grzewcza dogrzewa wodę w zasobniku do temperatury zadanej.

Główne korzyści korzystania z solarów

Solary pozwalają przede wszystkim na redukcję kosztów rocznego zapotrzebowania energii na podgrzewanie wody użytkowej nawet o 60% i do 20% pokrycia łącznego rocznego zapotrzebowania energii do wspomagania centralnego ogrzewania i podgrzewania wody użytkowej.

Nowoczesne systemy działają efektywnie o każdej porze roku. Ponadto korzystanie z nich jest w pełni ekologiczne (brak emisji CO2 i innych szkodliwych spalin). System można też bez problemu podłączyć do istniejącej instalacji.

System solarny — realna alternatywa dla cen gazu

W dobie ciągle rosnących rachunków za gaz warto rozważyć rozwiązanie, które pomoże je obniżyć. Inwestycja w system solarny może zwrócić się już w kilka lat, a my otrzymamy dodatkowe źródło ciepła, które nic nie kosztuje i nigdy się nie wyczerpie. Nie zastąpi ono całkowicie istniejącej instalacji, jednak może ją efektywnie wesprzeć dzięki darmowej energii słonecznej.