Renowacja kotłowni – wkłady kominowe

Wygoda, utrata sprawności systemu, awaria.

Niezależnie od powodu wymiany kotła, modernizacja kotłowi wiążę się z koniecznością dostosowania przewodów dymowych lub spalinowych do pracy nowego urządzenia. W wielu przypadkach sposobem na bezproblemową renowację jest zastosowanie wkładów kominowych.

Wymiana kotła? Pamiętaj o kominie

Producenci nowoczesnych urządzeń grzewczych zabiegają o to, aby uzyskać jak największą ekologię pracy i możliwie największą sprawność kotłów. Niska temperatura spalin wpływa na powstawanie w kominie agresywnego kondensatu.

Kominy murowane nie są odporne na chemiczne oddziaływanie kondensatu, który może wpływać na ich rozszczelnienie. Takie zniszczenie komina murowanego stwarza niebezpieczeństwo zatrucia dymem lub zaczadzeniem mieszkańców domu, w którym taki komin jest eksploatowany.

Jaki wkład wybrać?

Zawsze należy dobierać komin do urządzenia grzewczego. Nawet jeśli mamy sprawny przewód kominowy, to zmieniając urządzenie grzewcze, musimy sprawdzić nasz wkład — czy jest dostosowany do nowych warunków pracy, podyktowanych przez nowe urządzenie.

Bogata oferta wkładów kominowych

Dla standardowych kominków, kóz, kotłów na opał stały, kotłów gazowych z otwartą komorą spalania niezbędne są systemy kominowe pracujące w podciśnieniu. W przypadku tych rozwiązań ich elementy są połączone wtykowo, bez uszczelek. Natomiast do kotłów kondensacyjnych, zarówno gazowych, jak i olejowych wybieramy wkład przystosowany do pracy w nadciśnieniu (elementy połączone na wtyk z uszczelkami). W dalszej kolejności wkłady podciśnieniowe możemy podzielić ze względu na rodzaj stosowanego paliwa w urządzeniu.

Wkłady kominowe do kotłów kondensacyjnych

Wśród wkładów pracujących z kotłami kondensacyjnymi wyróżniamy stalowy system MKKSI- mówi Marek Lis. System dostosowany jest do pracy w nadciśnieniu i na mokro. W trudnych warunkach montażowych, szczególnie w szachtach z uskokami (odsadzeniami) sprawdzą się elastyczne systemy kominowe. Wkłady typu MK Flex, w różnych wariantach wykonania, są dostępne w średnicach od 60 do 250 mm i przeznaczone są do pracy zarówno w podciśnieniu jak i w nadciśnieniu. Systemy MK FLEX sprawdzą się zarówno w przypadku kotłów kondensacyjnych na gaz i olej (Flex z klasą ciśnieniową P1 oraz możliwością pracy na mokro), jak i do kominków i kotłów opalanych drewnem (Flex x2), a także do wentylacji (Flex Alu). W ofercie jednościennych systemów MK znajduje się również polipropylenowy system Apollo PP, przeznaczony jest on do kotłów kondensacyjnych na gaz i olej, do pracy na mokro w nadciśnieniu do 200Pa oraz maksymalnej temperaturze pracy 120°C. System łączy się ze stalowym systemem powietrzno-spalinowym MKPS Invest (tworząc instalację MK HYBRYD) lub z systemem powietrzno-spalinowym Apollo PP PS. Apollo PP jest dostępny również w wersji elastycznej FLEX – mówi Marek Lis.

Wkłady kominowe do kotłów stałopalnych

Do tradycyjnych kominków, kóz i kotłów opalanych drewnem lub pelletem, rekomendujemy wkłady systemu podciśnieniowego typu MKS Premium, wykonane z kwasoodpornej stali 1.4404 grubości 0,6 mm.

Jako przyłącze zastosować można następujące systemy: LOOK Pellet, system emaliowanych przyłączy przeznaczonych do kominków pelletowych o średnicy wyjścia 80 i 100. Przyłącze w takich urządzeniach może pracować zarówno w nadciśnieniu (P1) jak i podciśnieniu (N1). System LOOK Pellet wyposażony jest w odporne na wysokie temperatury uszczelki vitonowe. Do kominków, kóz i kotłów stałopalnych można zastosować system przyłączy MK NERO, który wykonany jest ze stali czarnej, malowanej farba żaroodporną Senotherm (system przyłączy dostępny w średnicach 120-200). Do kotłów na węgiel oraz ekogroszek polecamy wkłady systemu podciśnieniowego MKSZI Premium, wykonane z kwasoodpornej stali austenitycznej grubości 0,8 mm lub system MKSZI Invest Plus, w bardzo korzystnej cenie – dodaje ekspert.