Przewodnik dla kupujących - zakup paliwa

Jak należy dobierać paliwo?

Paliwa węglowe - węgiel, ale także inne paliwa stałe - koks, brykiety węglowe, drewno kawałkowe, pelety i brykiety drzewne itp. powinny być dobierane pod kątem wymagań stawianych przez kocioł c.o./piec (Pamiętaj sprawdź DT-rkę kotła!). Paliwa węglowe do nowoczesnych niskoemisyjnych kotłów c.o./pieców (komorowe - zasypowe, z automatycznym podawaniem paliwa - retortowe, miał owe) winny być dobierane w zależności od ich rozwiązań konstrukcyjnych, zwłaszcza z uwzględnieniem najważniejszych parametrów fizyko - chemicznych, takich jak:

  • typ węgla,
  • uziarnienie,
  • wartość opałowa,
  • zawartość popiołu,
  • zawartość siarki,
  • spi ekalno ść - Li czb a Rogi,
  • temperatura topnienia popiołu.

Zawartość popiołu nie powinna przekraczać 10%, a zawartość siarki optymalnie powinna być niższa niż 0,8%.

Pamiętaj, dobieraj paliwo zgodnie z wymaganiem twojego kotła c.o./pieca, które powinno być określone w ich dokumentacji (tzw. DTR-ka). Żądaj takiej informacji od producenta kotła lub jego autoryzowanego sprzedawcy/dealera!

Gdzie kupować i na co zwracać uwagę?

Paliwa węglowe, tak jak każde paliwo winny być kupowane:

  • bezpośrednio u producenta,
  • w sieci autoryzowanych sprzedawców producenta.

Zarówno producent jak i  autoryzowany  sprzedawca zobowiązany jest dołączyć do faktury świadectwo/certyfikat  określający   pochodzenie  paliwa  węglowego  oraz  jego  parametry fizykochemiczne. Najpewniejsze jest  paliwo  konfekcjonowane  bezpośrednio  przez  producenta  i  oferowane w workach o określonej masie, np. po 25 kg. Worki są zazwyczaj opisane - zawierają logo, nazwę i adres producenta oraz parametry jakościowe paliwa Nie zaleca się kupowania węgla u obwoźnych sprzedawców!

Gdzie składować paliwa stałe?

Paliwa węglowe powinny być składowane w sąsiedztwie pomieszczenia, w którym zainstalowany jest piec, kocioł c.o., tak by łatwo dostarczać paliwo do kotła. Magazyn paliwa stałego powinien mieć odpowiednią wysokość, podobnie jak pomieszczenie kotłowe (minimum 2,2 m). Należy pamiętać, że w pomieszczeniu, w którym przechowywane jest paliwo należy zapewnić odpowiednią wymianę powietrza - około dwukrotną w ciągu godziny (jeżeli jest to niezbędne -należy zainstalować wentylację wywiewną).

Czy możesz reklamować zakupione paliwo?

Tak. Możesz a nawet powinieneś je reklamować, w przypadku wystąpienia problemów ze spalaniem paliwa - wynikających z jego jakości, by:

  • nie spowodować awarii kotła/pieca,
  • nie zwiększać zużycia paliwa,
  • nie ponieść większych kosztów na zakup paliwa, niż wynika z dokumentacji kotła
  • nie zwiększyć zanieczyszczenia środowiska.

Paliwo możesz skutecznie reklamować, jeżeli posiadasz dowód zakupu, zawierający parametry jakościowe zakupionego paliwa (ogólne: uziarnienie, wartość opałowa, zawartość wilgoci, siarki i popiołu, spiekalność - RI; w przypadku kotłów c.o./pieców z automatycznym podawaniem paliwa do paleniska: typ koksu wg metody Gray-Kinga A do D, temperatura spiekania popiołu - tS, temperatura mięknienia popiołu - tA; (więcej zobacz poniżej przykładowe parametry deklarowane przez KHW. S.A.).

Pamiętaj, kupuj paliwa stałe bezpośrednio u producenta w sieci autoryzowanych sprzedawców lub w wiarygodnych (koncesjonowanych) punkach sprzedaży!Materiał pochodzi z Poradnika „Efektywne i przyjazne środowisku źródła ciepła – ograniczenie niskiej emisji” autorstwa Krystyny Kubicy z Instytutu Techniki Cieplnej Politechniki Śląskiej

Poradnik zaktualizowany w ramach realizacji projektu FEWE „Doskonalenie poziomu edukacji w samorządach terytorialnych w zakresie zrównoważonego gospodarowania energią i ochrony klimatu Ziemi