Modernizacja systemu grzewczego to inwestycja, która przynosi korzyści zarówno ekonomiczne, jak i ekologiczne. Oszczędności na rachunkach za ogrzewanie, poprawa komfortu cieplnego w domu, niezawodność systemu grzewczego, redukcja emisji zanieczyszczeń do atmosfery oraz dostęp do nowoczesnych technologii, to tylko niektóre z powodów, dla których warto rozważyć tę decyzję. Lato to idealny czas na przeprowadzenie prac modernizacyjnych z kilku istotnych względów.
Jedną z korzyści płynącej z modernizacji systemu grzewczego latem jest brak ryzyka dyskomfortu cieplnego i pozostania bez ogrzewania w najchłodniejszych miesiącach roku. Planując modernizację systemu poza sezonem grzewczym nie trzeba martwić się o komfort termiczny w domu, nawet w przypadku konieczności wykonania dodatkowych prac. Takie rozwiązanie daje także użytkownikom zmodernizowanego systemu czas na dokładne przetestowanie nowego urządzenia grzewczego przed nadejściem zimy.
Lato to okres, w którym zapotrzebowanie na usługi instalatorów jest znacznie mniejsze niż w sezonie grzewczym. Oznacza to krótszy czas oczekiwania na realizację usługi, a niekiedy także niższe koszty robocizny. Firmy instalacyjne mają więcej wolnych terminów, co pozwala na lepsze dopasowanie terminu modernizacji systemu grzewczego do harmonogramu domowników. Producenci urządzeń grzewczych często też oferują specjalne promocje i zniżki na swoje produkty poza szczytowym sezonem. To doskonała okazja, aby zaopatrzyć się w nowoczesne kocioł grzewczy po atrakcyjnej cenie.
Aby system grzewczy pracował efektywnie i generował możliwie niskie koszty ogrzewania, jego modernizację w starszych domach warto poprzedzić ograniczeniem strat ciepła z budynku. Docieplenie przegród domu i wymiana okien to etapy kompleksowej termomodernizacji, które pozwolą zmniejszyć zapotrzebowanie na ciepło domu oraz dobrać optymalne urządzenie grzewcze o mniejszej mocy, a więc, generujące niższe koszty eksploatacyjne. Z uwagi na rodzaj i zakres prac, jakie składają się na termomodernizację (ocieplenie ścian wełną lub styropianem, wymiana stolarki) najlepszym czasem na jej przeprowadzenie są ciepłe, letnie miesiące. Dodatnie temperatury przez całą dobę, bezdeszczowe i długie dni sprzyjają sprawnemu przebiegowi prac i szybszemu zakończeniu termomodernizacji. Gdy etap zredukowania strat ciepła z budynku mamy już za sobą kolejnym krokiem będzie modernizacja systemu grzewczego. Wykonana latem pozwoli wejść w nowy sezon grzewczy z niezawodnym, wydajnym, bardziej ekologicznym i energooszczędnym źródłem ciepła.
Jednym ze sprawdzonych rozwiązań modernizacyjnych, jest wymiana wysłużonego nieefektywnego kotła grzewczego na nowoczesny gazowy kocioł kondensacyjny.