Dlaczego warto konserwować urządzenia grzewcze?

Jeżeli ktoś z Państwa zastanawia się jeszcze dlaczego należy konserwować urządzenia grzewcze znajdujące się w naszych domach czy mieszkaniach i jak bardzo ważne są te czynności, wystarczy zajrzeć w statystyki zgonów w wyniku nieprawidłowo użytkowanych urządzeń grzewczych. Myślę, że przerażające te liczby mówią same za siebie.

W dzisiejszych czasach szczególnie w okresie wzmożonego ogrzewania – czyli w okresie zimowym, oraz jesiennym słyszy się o kolejnych tragicznych w skutkach zatruciach czadem. Te co roku powtarzające się wypadki przeważnie wynikają wciąż z tych samych powodów. Wykorzystywane w pomieszczeniach instalacje grzewcze, zwykle z uwagi na oszczędności są bardzo zaniedbywane, oraz niekontrolowane bądź od początku niewłaściwie instalowane. Mimo ciągle powtarzających się wypadków obowiązkowe zezwolenia i odpowiednie procedury według, których powinno się zakładać nowe oraz regularnie kontrolować istniejące instalacje grzewcze bardzo często są zaniedbywane czy wręcz pomijane. Nawet pomimo uregulowań prawnych. Zgodnie z artykułem 62 ustawy „Prawo budowlane” obiekty budowlane powinny być w czasie użytkowania poddawane kontroli okresowej co najmniej raz do roku. Kontrola ta polega m.in. na sprawdzeniu stanu technicznego urządzeń gazowych, i ocenie ich przydatności do dalszej bezpiecznej eksploatacji, a nie tylko na sprawdzeniu szczelności gazowej. Poza bezpieczeństwem jest jeszcze kilka istotnych względów dla, których powinniśmy dbać i kontrolować urządzenia grzewcze. Konserwowane i odpowiednio wyregulowane urządzenie wytwarza w trakcie spalania zdecydowanie mniej szkodliwych substancji. Niestety w Polsce nie mamy jeszcze tak ostrych przepisów jak w Szwecji czy w Niemczech, ale każdy powinien mieć świadomość, że należy dbać o swoje środowisko naturalne.

Jak już wspominałem częstym powodem zaniechania konserwacji jest pozorna oszczędność. Pozorna bowiem nie konserwowane urządzenia, przekładają się na wyższe rachunki (zabrudzony wymiennik czy palnik ma znacznie niższą sprawność).Zazwyczaj nie zdajemy sobie sprawy z tego na jak duże zużycie eksploatacyjne narażony jest nasz kocioł grzewczy podczas standardowej eksploatacji. Według obliczeń niezależnych specjalistów z branży instalacyjno-grzewczej, średni czas pracy palnika (jednego z głównych elementów kotła) w ciągu roku wynosi ok. 2000 godzin. Pamiętajmy, aby instalacje grzewcze zawsze zamawiać i zlecać instalacje jedynie profesjonalnym firmom, posiadającym w tym zakresie doświadczenie oraz odpowiednie zezwolenia.