Problematyczna klasyfikacja NRO. Jak dobierać izolację dla przewodów nierozprzestrzeniających ognia w instalacjach sanitarnych?

W nomenklaturze projektowej często spotykamy się z klasyfikacją NRO, tj. elementami „nierozprzestrzeniającymi ognia”

Stosowana m.in.:

  • w odniesieniu do przewodów grzewczych
  • wentylacyjnych czy kanalizacyjnych
  • ich izolacji 
    

Jak pokazują rozmowy z przedstawicielami branży, istota klasyfikacji wymyka się czasem poprawnemu zrozumieniu. Przyczyną mogą być pewne nieostrości, jakie znajdujemy w przepisach prawnych. Jakie warunki należy spełnić, aby móc mówić o elementach nierozprzestrzeniających ognia?

Instalacje HVAC określa się czasem mianem „układu krwionośnego” budynku.

Do głównych funkcji tego typu systemów zaliczyć należy przede wszystkim:

  • sprawny transport mediów i powietrza w celach grzewczych
  • klimatyzacyjnych
  • wentylacyjnych



Ze względu na kluczowy wpływ na funkcjonowanie i bezpieczeństwo obiektów budowlanych, urządzenia i przewody instalacji sanitarnych muszą być projektowane w taki sposób, aby spełniały nie tylko wymogi procesowe związane z utrzymaniem warunków środowiskowych (np. zachowanie temperatury transportowanego medium na odpowiednim poziomie), ale też zapewniały komfort i bezpieczeństwo znajdujących się w pomieszczeniach osób. Między innymi ze względu na fakt, że przewody instalacji sanitarnych przekraczają poszczególne przegrody, a co ważniejsze – strefy oddzielenia pożarowego, stanowią one element kluczowy z punktu widzenia pasywnego zabezpieczenia ogniowego budynku.