Prodmax: Po co nam wkłady kominowe?

Kominek to w dzisiejszych czasach dosyć popularna pozycja w projektach nowych domów, jednakże nie występuje on powszechnie tylko w nowym budownictwie. Kiedyś jedyne lub główne źródła ciepła w domu, dziś jest przyjemną odskocznią i kojącym widokiem na koniec stresującego dnia. Jeśli budujemy nowy dom, warto od razu przygotować go do zainstalowania kominka. Co jednak w sytuacji, gdy mamy w domu murowany stary kominek, albo chcemy zainstalować nowoczesny piec? Wszystko zależy oczywiście od rodzaju pieca, ale zwykle należy zainwestować w dobry wkład kominowy, który ochroni kanał kominowy i spełni szereg innych, równie ważnych funkcji.

 

 

Jakie występują rodzaje wkładów kominowych?

W zależności od paliwa, jakie będzie spalane w piecu lub w kominku, musimy zainwestować w odpowiedni wkład kominowy. Na rynku istnieją głównie dwa rodzaje takich wkładów, a mianowicie:

  • żaroodporny,
  • kwasoodporny,
  • żaro i kwasoodporny.

Wkłady żaroodporne stosowane są w kanałach kominowych odprowadzających spaliny z drewna, a więc głównie z kominków. Stal tego rodzaju wytrzyma temperaturę do 600 stopni, a jej powłoka uniemożliwi powstawanie korozji wynikającej z wysokiej temperatury. Wkłady kwasoodporne stosuje się natomiast przy piecach gazowych lub olejowych. Stal tego rodzaju wykazuje odporność na kwasy powstające podczas spalania gazu. Trzeci rodzaj wkładów przeznaczony jest do kotłów zasilanych węglem, groszkiem, czy też innym podobnym materiałem – ma wytrzymać zarówno wysoką temperaturę, jak i być odporny na wytwarzane w procesie spalania substancje żrące.

Wkłady można też ze względu na kształt przekroju i sztywności ścianek.

Wyróżniamy:

  • owalne, okrągłe, prostokątne,
  • elastyczne lub sztywne.

Znając wielkość i kształt przekroju posiadanego komina, szybko znajdziemy wkład, który będzie nam pod tym względem odpowiadał.

Po co stosować wkład kominowy?

Wkłady kominowe stosujemy po to, by ochronić komin na całej długości. Zbierając to w kilka punktów, można wywnioskować, że wkłady mają zapewnić, między innymi:

  • szczelność,
  • ochronę przed zamakaniem,
  • możliwość odprowadzania skroplin,
  • ochronę ścian komina przed zbyt wysoką temperaturą.

Czy można zastosować wkład kominowy do starego komina?

Jak najbardziej. Trzeba jednak wziąć pod uwagę kształt komina i to, że nie na całej długości może on mieć taką samą wielkość przelotu. Kominy budowane zgodnie ze sztuką mogą mieć załamania do 30 stopni, ale w starym budownictwie nie zawsze się tego trzymano. Mimo wszystko w takiej sytuacji warto zaopatrzyć się w elastyczny wkład kominowy, który dopasuje się pod każdym względem, zapewniając nam tym samym bezpieczeństwo.