Poznaj separatory powietrza i zanieczyszczeń FAR

Każdy instalator wie, że już na etapie wyboru elementów instalacji powinniśmy dobrać je tak, aby przedłużyć żywotność komponentów, z których dana instalacja się składa. Jak tego dokonać?

Separatory zanieczyszczeń FAR

Magneto — odmulniki to potoczna nazwa na separatory zanieczyszczeń FAR. Montuje się je w instalacjach grzewczych i chłodniczych, w których ciśnienie nie przekracza 10 bar, a temperatura medium 110°C. Odfiltrowują w wodzie takie zanieczyszczenia, jak: kawałki rdzy, kamienia, żelaza, odpadków po lutowaniu i łączeniu rur. Poprzez usunięcie tych zanieczyszczeń poprawimy wymianę ciepła i zapewnimy odpowiednią cyrkulację medium grzewczego. Przedłużymy także żywotność poszczególnych elementów instalacji. Pamiętaj, że renomowani producenci zalecają montaż separatorów zanieczyszczeń na każdej instalacji.

Jak to działa? 

Urządzenia te zawierają w pionie elementy filtracyjne. Znajdują się one wewnątrz sprzętu i zwiększają powierzchnie kontaktu cząstek brudu znajdujących się w płynie. Element znajdujący się w górnej części separatora jest odpowiedzialny za wywołanie zjawiska turbulencji. Ma on ułatwić oddzielanie i osiadanie zanieczyszczeń w dolnej części separatora. Wkładki magnetyczne separatora zanieczyszczeń FAR wyłapują wszystkie metalowe cząstki. Korek, mieszczący się w górnej części separatora pomoże pozbyć się powietrza znajdujące się w instalacji.

Instrukcja montażu

Obecnie mamy na rynku dostępne 2 wersje separatorów FAR:

  1. Mosiężna – zawiera przyłączenie stałe. W trakcie montażu pamiętaj o tym, by separator znajdował się w pozycji pionowej z zaworem spustowym skierowanym w dół.
  2. Chromowana – wyposażony w ruchome przyłącze, które usprawni nam montaż zaworu. Dodatkowo strzałka na korpusie przyłącza poinformuje nas o właściwym kierunku przepływania medium grzewczego lub chłodniczego. Bez problemu możemy go zamontować na przewodach pionowych.

Separatory zanieczyszczeń najlepiej montować na przewodzie powrotnym przed kotłem, by mogły wyłapać wszystkie zanieczyszczenia. Zamontuj je między dwoma zaworami odcinającymi. Ułatwi ci to potem konserwację lub ewentualną wymianę.

Jak o nie dbać?

Każdy sprzęt wymaga odpowiedniej konserwacji. Separatory wymagają odnowienia elementu filtracyjnego, aby usunąć zgromadzone zanieczyszczenia, wytrąconych podczas filtracji i osadzonych na dnie filtra. Nie martw się. Zlikwidowanie zanieczyszczeń jest bardzo proste. Najpierw zamknij zamontowane przed i za separatorem zwory odcinające. Potem otwórz dolny zawór spustowy. Woda pod ciśnieniem usunie zanieczyszczenia. Eksperci zalecają, by wykręcić dolną część korpusu w celu wyjęcia wkładu filtracyjnego i dokładnego wyczyszczenia go. Regularna konserwacja zapewni lepszą pracę wszystkich elementów instalacji.

Separatory powietrza FAR

Separatory powietrza FAR montuje się zazwyczaj na zasilaniu instalacji centralnego ogrzewania i na powrocie instalacji chłodniczych w celu usunięcia rozpuszczonego w medium grzewczym lub chłodniczym powietrza. Urządzenia te wspierają uwalnianie się powietrza z medium i usuwanie go poprzez zintegrowany odpowietrznik automatyczny.

Dlaczego muszę pamiętać o usuwaniu powietrza z instalacji?

Do negatywnych skutków obecności powietrza w instalacji należy: korozja wewnętrzna rur i zaworów oraz uszkodzenie pomp. Doprowadzi to do:

  • awarii całych instalacji
  • spadku wydajności wymiany ciepła
  • zmniejszenie przepływu przez niektóre fragmenty instalacji
  • hałasu



Jak to działa?

Urządzenia posiadają komorę, wewnątrz której znajdują się elementy wykonane z tworzywa sztucznego. Są ułożone poprzecznie do kierunku przepływu medium. Zmniejsza to prędkość przepływu i tym samym obniża energię kinetyczną płynu. Dzięki temu zwiększy się efektywność oddzielania i usuwania niechcianego powietrza. Specjalny kształt elementu pomaga w kierowaniu powietrza ku ujściu, zlokalizowanego w górnej części separatora. Separator powietrza wyposażony jest w pływak, kontrolujący ilość usuwalnego powietrza i zabezpiecza go przed zalaniem. Kiedy w instalacji znajduje się powietrze, to gromadzi się ono w górnej części urządzenia. Obniża on pływak i pozwala powietrzu wydostać się na zewnątrz. Odpowietrznik obraca się tak, by można go było dowolnie ustawić bez konieczności wyłączenia instalacji.

Jak wygląda montaż?

Wzrost temperatury przyczynia się do powstawania pęcherzyków powietrza. Jeżeli temperatura spada, wówczas powietrze pozostaje w roztworze. Trudniej je wtedy rozdzielić. Separatory powietrza w instalacjach grzewczych montuj zawsze na zasilaniu tuż za kotłem, gdzie temperatura jest najwyższa.

Mamy do wyboru 2 wersje separatorów zanieczyszczeń FAR:

  1. Z przyłączem stałym – montowany w pozycji pionowej (na przewodach poziomych i z odpowietrznikiem skierowanym ku górze).
  2. Z przyłączem ruchomym – strzałka na korpusie podpowie ci o właściwym kierunku przepływania medium grzewczego lub chłodniczego (możesz ją zamontować nawet na przewodach pionowych).

Separatory powietrza i zanieczyszczeń FAR

W instalacji centralnego ogrzewania montuje się separatory powietrza i zanieczyszczeń. Usuwają one powietrze i zanieczyszczenia stałe, powodujące uszkodzenia elementów instalacji. Urządzenie składa się z odpowietrznika automatycznego na szczycie, zaworu spustowego oraz wkładek magnetycznych w dolnej części. Separatory tego rodzaju występują wyłącznie z przyłączem ruchomym.