Pompy ciepła — elementy przeznaczone do zabezpieczenia ich pracy

Pompy ciepła, to obecnie jeden z najgorętszych tematów na rynku instalacji grzewczych.

Jesteśmy wręcz bombardowani ofertami produktów zagranicznych jak i rodzimych (co bardzo cieszy) firm.

Wydawnictwo Naukowe PWN we współpracy z projektem Słowa klucze w ramach inicjatywy Narodowego Centrum Kultury „Ojczysty – dodaj do ulubionych” cyklicznie od kilku lat organizuje plebiscyt na młodzieżowe słowo roku. Ten rok nie przyniósł zwycięzcy, natomiast we wcześniejszych latach na podium znalazły się takie słowa jak „sztos” czy „jesieniara”. Myślę, że gdyby tego typu konkurs przenieść na grunt branży sanitarnej, to pierwsze miejsce na podium należałoby do „pompy ciepła”.

Wydawnictwa branżowe, kanały w serwisach społecznościowych zalewają nas ilością informacji dotyczących samych urządzeń, porównując parametry pracy, wskazując zalety jak i wady poszczególnych modeli. Wszystko po to, aby ostatecznie wybrać najlepsze z możliwych urządzeń.

Niestety czasem w tym całym natłoku informacji związanych z samym urządzeniem brakuje rzetelnych wiadomości dotyczących całego systemu, gdzie pompa ciepła stanowi jedynie wycinek. Oczywiście niezwykle istotny wycinek, który porównując do nomenklatury motoryzacyjnej, jest niczym silnik w samochodzie. Jednak nawet najlepsze V8 nie pokaże swojej mocy, kiedy zestawimy go z elementami wyjętymi z trabanta. Nie, żebym coś miał do trabantów, chodzi o to, że wysokiej klasy urządzenie potrzebuje współpracować z odpowiednio dobranymi komponentami, które pozwolą mu uzyskać maksimum wydajności i nie będą go ograniczać.

Firma Caleffi od kilkudziesięciu lat jest postrzegana na rynkach systemów grzewczych Europy niczym Brembo na arenie motoryzacyjnej, czyli jako dostawca wysokiej jakości podzespołów. Stąd nasza współpraca z takimi markami, m.in. jak:

  • Viessmann
  • Bosch-Buderus
  • Grundfoss
  • Nibe
  • Stiebel Eltron
  • Daikin



Dzięki wymianie doświadczeń pomiędzy działami technicznymi firmy Caleffi oraz naszych partnerów handlowych, jesteśmy w stanie spojrzeć na pewne aspekty z różnych perspektyw i zaproponować rozwiązanie dostosowane do potrzeb danego systemu. W przestrzeni układów opartych na powietrznych pompach ciepła typu monoblok tego typu dedykowanym rozwiązaniem będzie zawór z serii 108. Zasadę działania tego elementu zabezpieczającego omówiłem w blogu, pt. Zabezpieczenie powietrznych pomp ciepła.

Kolejnym z rozwiązań przeznaczonych do zabezpieczenia systemów współpracujących z pompą ciepła jest zawór różnicowo-upustowy z serii 519. Zasadę działania tego rozwiązania najlepiej pokazują dwa poniżej zamieszczone schematy. Na pierwszym z nich mamy zobrazowaną normalną pracę instalacji z pompą ciepła typu monoblok. Pompa podgrzewa czynnik do odpowiednich parametrów, a ten zasila instalację grzewczą w budynku. W tym przypadku w budynku cały czas jest zapotrzebowanie na ciepło, więc podgrzany czynnik krąży w układzie.

Drugi schemat przedstawia sytuację, kiedy nie ma zapotrzebowania na ciepło w budynku. Przyczyną takiej sytuacji, może być np. osiągnięcie wymaganych temperatur w pomieszczeniach, a co za tym idzie — odcięcie dopływu do poszczególnych elementów grzewczych. W takim wypadku nie ma również przepływu.

Pompa ciepła w układzie jest wyłączona z pracy ciągłej, natomiast ze względu na konieczność zabezpieczenia przed zamarzaniem musi być okresowo uruchamiana. Ponieważ czynnik grzewczy nie może cyrkulować w wewnętrznej instalacji (zamknięte zawory termostatyczne), należy wykonać odpowiednie obejście z zaworem otwierającym je przy danym ustawionym ciśnieniu różnicowym. Obejście to umożliwi przepływ czynnika w krótkim obiegu. Obejście takie podczas normalnej pracy układu będzie zamknięte.

Dobór zaworu dla takiego obejścia należy dokonać na podstawie charakterystyki pracy układu (przepływ oraz ciśnienie różnicowe), średnica przewodów głównych nie ma znaczenia dla doboru średnicy zaworu. Sposób doboru oraz praktyczne wskazówki dotyczące ustawienia można znaleźć w dokumentacji technicznej. Kolejnym elementem dedykowanym dla zabezpieczenia układów z pompami ciepła jest kompaktowa grupa bezpieczeństwa wykonana z polimeru z serii 305. Grupa wyposażona jest w automatyczny odpowietrznik Robocal w wersji polimerowej, zawór bezpieczeństwa oraz manometr, całość dostarczana jest z fabryczną izolacją. Dostępna jest również wersja z możliwością podłączenia naczynia przeponowego.

To, co niewątpliwie wyróżnia ten element na tle konkurencji, to wysokiej klasy komponenty, które na co dzień dostarczamy do czołowych producentów urządzeń grzewczych. Grupy z serii 305 wyróżniają się również estetyką. Te elementy trzeba dotknąć samemu, aby przekonać się, że mamy tu do czynienia z produktem najwyższej jakości. W dzisiejszym blogu przedstawiłem elementy przeznaczone do zabezpieczenia pracy pomp ciepła, w które musi zostać wyposażony każdy tego typu system.

Kolejny wpis poświęcony będzie również pompom ciepła, natomiast postaram się w nim wskazać element, które należy wybrać w zależności od warunków danej inwestycji.