Sposoby rozliczania indywidualnych kosztów ogrzewania w polskim budownictwie wielorodzinnym

Wieloletnia obserwacja – od początku lat 90 – działania sposobów rozliczania indywidualnych kosztów ogrzewania dla budownictwa wielorodzinnego w Polsce, uprawnia do krytycznej oceny ich skutków oraz wyciągnięcia wniosków na przyszłość.

Pozytywne i negatywne efekty opomiarowania

Bezspornym, pozytywnym efektem funkcjonowania usług rozliczania indywidualnych kosztów ogrzewania na podstawie wskazań urządzeń pomiarowych lub wskaźnikowych jest zapobieżenie marnotrawieniu energii oraz ograniczenie zanieczyszczenia środowiska. Potwierdza to słuszność wyboru tych przedsięwzięć termomodernizacyjnych, które w sposób kompleksowy łączą zwiększenie izolacyjności ścian zewnętrznych oraz modernizację źródła ciepła i instalacji wewnętrznej, z indywidualnym opomiarowaniem zużycia energii cieplnej.

Niestety, występują także negatywne efekty opomiarowania, do których trzeba zaliczyć w pierwszym rzędzie degradację lokali mieszkalnych i użytkowych związaną ze wzrostem zagrzybienia, pogorszenie mikroklimatu pomieszczeń oraz rozwój związanych z tym chorób. Warto w związku z tym zadać pytanie, jak zachowując pozytywne efekty wdrożenia metod rozliczania indywidualnych kosztów ogrzewania, ograniczyć oddziaływanie tych negatywnych?

Oprócz tego, definiując prawne oraz techniczne środowisko funkcjonowania systemów rozliczania kosztów ogrzewania w Polsce, konieczna jest ocena stosowanych obecnie na rynku budownictwa wielorodzinnego sposobów rozliczania w tym właśnie zakresie.

Hasła typu „Każdy płaci za siebie” a rzeczywistość

W trakcie działań marketingowych towarzyszących wprowadzaniu na rynek polskiego budownictwa urządzeń oraz systemów rozliczania indywidualnych kosztów ogrzewania chętnie przywoływane były przez przedstawicieli firm rozliczeniowych hasła i slogany reklamowe, np. „każdy płaci za siebie” lub „obniżenie temperatury wewnętrznej o 1°C to oszczędność kosztów ogrzewania o 6-8%”. Na bazie doświadczeń płynących z wieloletniego rozliczania kosztów ogrzewania, można dzisiaj z perspektywy paru lat sprawdzić zgodność tych haseł z praktyką realizacyjną, a w przypadku braku tej zgodności zaproponować takie metody rozliczania, które spełniając polskie przepisy, są zgodne z prawami fizyki, sprawiedliwe i do zaakceptowania na gruncie polskiego budownictwa wielolokalowego.

Autor: dr inż. Paweł Michnikowski

Źródło: Polski Instalator 11/2011