Rodzaje paliw stałych

Nowoczesne piece CO na paliwa stałe są przystosowane do spalania konkretnego rodzaju opału.

Właściwa eksploatacja urządzenia polega na zastosowaniu się do zaleceń producenta. Wówczas będą zachowane parametry tzn. sprawność oraz stopień emisji zanieczyszczeń do atmosfery. Czas obsługi pieca będzie ograniczony do minimum. Również praca kotła będzie przebiegała bezawaryjnie. W tym artykule opisano paliwa stałe najczęściej używane do ogrzewania domów wolnostojących i mieszkań.

Węgiel kamienny

Węgiel jest to skała osadowa pochodzenia roślinnego. Największe pokłady w Polsce znajdują się na terenie województwa śląskiego. Jesteśmy w czołówce państw wydobywających węgiel w Europie.

W chwili obecnej najważniejszym i powszechnie stosowanym paliwem stałym jest węgiel kamienny. Wartość opałowa węgla wynosi 16,7-29,3 MJ/kg.

Węgiel wraca do łask

Jeszcze do niedawna węgiel kamienny uważany był za paliwo najbardziej nieekologiczne i zatruwające środowisko naturalne. Jednakże coraz ostrzejsze normy emisji zanieczyszczeń do atmosfery wymusiły na producentach tego paliwa stosowanie czystych technologii węglowych. Węgiel wydobywany w kopalniach jest przetwarzany w zakładach przeróbczych oraz wzbogacany przy użyciu nowych metod, które gwarantują uzyskanie pożądanych parametrów jakościowych. Proces ten jest monitorowany, co pozwala na ciągłą kontrolę jakości produktu.

Do spalania dobrego jakościowo węgla powstają nowe konstrukcje pieców co, w których stosuje się nowoczesne rozwiązania techniczne.

Jednym z takich rozwiązań jest piec z palnikiem retortowym. Paliwem jest groszek granulacji 8-25mm o niskiej zawartości siarki (tzw. eko-groszek). Wartość opałowa eko-groszku to 26-27 MJ/kg. Paliwo to zyskuje coraz większą popularność.

Przewiduje się, że przez najbliższe kilkadziesiąt lat węgiel będzie najtańszym i tym samym najbardziej ekonomicznym paliwem stosowanym do ogrzewania budynków jednorodzinnych i mieszkań.

Koks

W wyniku wygrzewania węgla w piecu koksowniczym bez dostępu powietrza powstaje koks. W wysokiej temperaturze zostaje usunięty z węgla gaz oraz smoła. Jest to paliwo stosowane w energetyce do opalania kotłów grzewczych. Charakteryzuje się wyższą kalorycznością niż węgiel. W piecu spala się wolniej niż węgiel, a tym samym rzadziej się go uzupełnia.

Wartość opałowa koksu to ok. 27 MJ/kg.

Drewno

Jednym z najstarszych materiałów używanych przez człowieka jest drewno. Surowiec ten jest otrzymywany ze ściętych drzew. Stosowany jest również jako opał w piecach CO.

Do opalania pieców wykonanych ze stali zwykłych stosuje się drewno liściaste, które posiada znikomą zawartość związków żywicznych. Związki te mogą powodować szybsze zużycie pieca. Dlatego drewno z drzew iglastych (z dużą zawartością związków żywicznych) spala się w piecach ze stali kwasoodpornych, wykonanych jako kotły zagazowujące.

Parametrem decydującym o wartości opałowej drewna jest jego wilgotność. Najlepsze do celów grzewczych jest drewno o wilgotności ok. 25%, uzyskane poprzez przynajmniej roczne sezonowanie.

Wartość opałowa drewna wynosi 8-15 MJ/kg.

Pellet

Jest to sprasowana pod wysokim ciśnieniem biomasa (np. trociny, odpady drzewne) w kształcie walca o średnicy 6-12 mm i długości 10-30mm. Walce te formowane są bez użycia jakiegokolwiek kleju. Nie mają też żadnych innych dodatków chemicznych. Pellet to paliwo odnawialne i całkowicie ekologiczne. W wyniku spalania powstaje niewielka ilość popiołu, który dodatkowo można wykorzystać jako nawóz do użyźniania gleby.

Wartość opałowa pelletu wynosi 18 MJ/kg.

Ekologia

Bardzo często użytkownicy tych urządzeń spalają w nich np. śmieci lub inne odpady. Pamiętajmy, że w ten sposób zatruwamy środowisko naturalne, w którym żyjemy, oraz powodujemy szybsze zużywanie się naszego pieca. Odpady należy składować na wysypiskach śmieci, a nie spalać w piecu.