Przede wszystkim wodór jako paliwo przyszłości ma z czasem zastąpić węgiel, ropę naftową czy też gaz ziemny. W największym stopniu ma to wpłynąć na transport oraz rynek energetyczny. Główną zaletą pozyskiwania energii z wodoru jest fakt, że działanie to jest przyjazne środowisku. Jest to związane z tym, że spalanie wodoru nie generuje zanieczyszczeń, które następnie trafiałyby do atmosfery. To znaczna przewaga tego gazu nad obecnie stosowanymi źródłami energii, w tym paliwami kopalnymi. Kolejnym z atutów wodoru ma być jego ogólna dostępność. Jego duże ilości znajdują się w wodzie. Sam wodór wykazuje wysoką wartość opałową, która blisko trzykrotnie przewyższa benzynę. Wynosi bowiem 33,3 [kWh/kg]. Tankowanie wodoru jest relatywnie szybkie i porównywalne m.in. z gazem LPG.
Oczywiście wodór, jak każde paliwo, ma swoje wady. Główną z nich jest jego wysoka palność w kontakcie z powietrzem. Powoduje to określone wyzwania związane z magazynowaniem i transportowaniem wodoru. Ze względów bezpieczeństwa nie może być wykorzystywany na stacjach benzynowych. Kolejnym minusem są wysokie koszty pozyskiwania czystego wodoru, który będzie wolny od zanieczyszczeń i będzie można używać go jako paliwa. Obecnie przy jego produkcji zużywa sie większą ilość energii, niż jej się otrzymuje. W związku z tym produkcja paliwa wodorowego nie jest opłacalna i wciąż prowadzone są badania nad znalezieniem alternatywnych źródeł jego pozyskiwania i ograniczenie związanych z tym kosztów. Jeżeli to się uda, to wodór może stać się paliwem przyszłości. Wciąż jednak nie jest to przesądzone.
Polska jako kraj nie chce pozostawać w tyle i również przyjęła swoją Polską Strategię Wodorową. Dokument przedstawia główne cele rozwoju gospodarki wodorowej w Polsce do roku 2030 z perspektywą do roku 2040. Wskazano w nim również na możliwe kierunki tego rozwoju oraz działania, które są niezbędne do osiągnięcia zamierzonych celów. Polska Strategia Wodorowa jest odpowiedzią na politykę globalną, której jednym z głównych założeń jest dążenie do budowy gospodarki niskoemisyjnej. Najbliższe lata powinny być kluczowe w tym kontekście i wówczas otrzymamy odpowiedź na to, czy wodór rzeczywiście jest paliwem przyszłości. Na pewno są nim źródła odnawialne, a wykorzystywanie wodoru zależeć będzie przede wszystkim od opłacalności jego produkcji i magazynowania.
Opracowanie redakcja : (Ł.G)
Materiał objęty prawem autorskim. Publikacja w części lub w całości wyłącznie za zgodą redakcji portalu www.ogrzewnictwo.pl