Jak grzać to na gazie... (1). Czyste paliwo.

 Na rynku energii mamy w tym momencie różnego rodzaju media, które w zależności od potrzeb klienta są w stanie zaspokoić jego potrzeby. To, co je różnicuje i jedne czyni bardziej atrakcyjnymi, a inne mniej - są ich właściwości fizyczne, chemiczne, a także przystępność zastosowania i wpływ spalania tychże produktów na środowisko.

 Jednym z najbardziej efektywnych źródeł energii jest gaz płynny - czyste ekologicznie i oszczędne w użytkowaniu medium wykorzystywane w wielorakich zastosowaniach.

Czym jest gaz płynny?

 Gaz płynny (LPG) jest to skroplona i znajdująca się pod ciśnieniem własnych par mieszanina węglowodorów. LPG stanowi produkt destylacji ropy naftowej w rafinerii lub jest uzyskiwany poprzez przeróbkę gazu ziemnego. W Polsce stosowane są dwa typowe produkty, które różnią się swymi cechami fizycznymi i chemicznymi, jeden to propan, drugi zaś to butan.  Ze względu na właściwości fizyczne do użytku w zbiornikach z naturalnym odparowaniem (95% zbiorników do ogrzewania i procesów) stosuje się propan, który odparowuje już w temperaturze -42°G. Daje to wystarczającą wydajność odparowania w niskich temperaturach i jest wystarczające do zaspokojenia potrzeb klienta. Butan zaś odparowuje w temperaturze od -1°G, w związku z tym instalacje na mieszaninę propan-butan (bo takie są stosowane) wyposażone są przeważnie w dodatkowe urządzenie wspomagające odparowanie - zwane parownikiem. Go jeszcze powoduje, że LPG jest tak skutecznym źródłem energii w porównaniu z innymi?

Zalety LPG

 Przede wszystkim jego wysoka wartość opałowa, czyli ilość ciepła uzyskana w wyniku spalenia jednego kilograma gazu - jej górna wartość wynosi 46.34 MJ/kg- znacznie wyższa niż węgiel i drewno.  Jakość spalin powstałych ze spalania LPG jest niewspółmiernie wyższa od innych mediów i może z nim konkurować tylko gaz ziemny.  Nie bez znaczenia jest też jakość urządzeń pozwalających uzyskać ciepło ze spalanego gazu płynne-go.Takie urządzenia jak kotły grzewcze, nagrzewnice, promienniki, palniki przemysłowe - są urządzeniami w pełni zautomatyzowanymi, dającymi się zaprogramować, co powoduje, że ich użytkowanie daje pełen komfort odbiorcy ciepła, nie zmusza go do dodatkowego wysiłku, a jednocześnie pozwala dostosować urządzenie do potrzeb procesu, budynku i mieszkańców co daje oszczędność czasu i energii.  Przechowywanie gazu płynnego odbywa się w zbiornikach wielkością i ilością dostosowanych do zapotrzebowania klienta - gaz przyjmuje wtedy kształt naczynia, łatwo go z tego powodu magazynować i transportować. Zbiorniki magazynowe wykonane są zgodnie z najwyższymi standardami i wymogami technicznymi istniejącymi w polskim ustawodawstwie, ich jakość i zabezpieczenia są określone wymogami dozoru technicznego. Firmy operujące na rynku dostarczają gaz cysternami na żądanie klienta, stosując różne systemy płatności za gaz - najbardziej dopasowane do potrzeb klienta. Jak widać, zastosowanie LPG w systemie ogrzewania lub w procesie technologicznym daje możliwość uzyskania dostępnej i efektywnej energii, dopasowanej do oczekiwań klienta, spełniającej najwyższe normy emisji spalin i dostarczonej do każdego miejsca w oczekiwanym przez klienta terminie. Gdzie wobec tego można zastosować gaz płynny jako źródło energii?

Zastosowanie

 Stosując propan w gospodarstwie domowym, z łatwością można używać go do ogrzewania budynków, uzyskiwania ciepłej wody i gotowania. Nowoczesne systemy grzewcze pozwalają na pełen komfort mieszkania w tak zaprojektowanym domu. W przemyśle propan-butan sprawdza się w ogrzewaniu i zastosowaniach do procesów technologicznych. Nie występują tu żadne utrudnienia wynikające z niskiego odparowania butanu występującego w mieszaninie, gdyż parowniki wspomagają ten proces, stąd też LPG w przemyśle jest coraz bardziej popularny.  Bardzo dobrze gaz płynny daje się wykorzystywać także w rolnictwie. Znana i wysoko ceniona jest jego przydatność w suszarniach zbóż, w szklarniach (do ogrzewania i wytwarzania pary), w hodowli bydła, tuczu trzody i wreszcie w hodowli drobiu, gdzie w wysoko wydajnych gospodarstwach wydaje się wręcz być źródłem niezbędnym.  Tego typu produkcja wymaga pewności i niezawodności urządzeń grzewczych, a przy tym wysokiej skuteczności dostarczanego do ogrzewania medium. Gaz płynny (LPG) sprawdza się w tej sytuacji znakomicie.