Zgazowanie biomasy czyli czyste spalanie drewna w każdym domu
Proces zgazowania biomasy i drewna jest szeroko stosowany w kotłach grzewczych w całej Europie, jest do praktycznie jedyna technologia opanowana w 100 %, która daje czyste spalanie i niską emisję spalin.
Dlatego kotły co na drewno zgazowane są powszechnie dotowane nie tylko w Polsce ale i całej Unii Europejskiej. Technologia zgazowania drewna w Polsce jednak nadal dopiero się rozwija, mimo że umożliwia pozyskiwanie taniej i ekologicznej energii z drewna. Dlatego warto przybliżyć temat czytelnikom. Proces zgazowania drewna polega na jego konwersji do paliwa gazowego poprzez ogrzewanie w obecności tlenu . W skrócie wygląda to tak, że spalamy gaz drzewny, który zapewnia niskoemisyjne i wysokosprawne spalanie drewna. W procesie zgazowania energia chemiczna węgla uwalniania jest w postaci energii palnego gazu składającego się głównie z tlenku węgla, dwutlenku węgla, wodoru, metanu, wody i azotu. Ten gaz palny spalany jest w ceramicznej komorze w wysokich temperatury.
W praktyce mamy dwustopniowe spalanie drewna, najpierw je podgrzewamy w komorze załadowczej a potem spalamy gaz drzewny, który wydobywa się poprzez dysze ceramiczne do specjalnej komory szamotowej, w której następuje całkowite jego spalenie. Dlatego kotły grzewcze na drewno zgazowane mają bardzo czyste spalanie i nie notują praktycznie żadnych strat paleniskowych. Nie dziwi zatem ich wysoka sprawność cieplna od 90 do nawet 94 %. Sprawność cieplna to stosunek energii uzyskanej do pobranej czyli w przypadku zgazowania drewna produkujemy ponad 90 % energii cieplnej ze 100 % załadowanego drewna – to bardzo wysoki wynik. Nie tylko sprawność cieplna urządzenia jest wysoka dzięki technice pirolizy ale też emisja CO w takich kotłach grzewczych wynosi często 50 % dopuszczalnych przez normę wartości np.: 250 mg/m³ ( norma ma 500 mg/m³ ) a wartości pyłów sięgają 20 mg/m³ co kwalifikuje kotły co na zgazowane drewna to urządzeń o podwyższonych parametrach do rządowej dotacji na wymianę pieca co Czyste Powietrze.
Budowa kotła zgazowującego drewno:
Jak wygląda użytkowanie kotła na zgazowanie drewna w praktyce ?
Aby szybko i bezproblemowo uzyskiwać proces zgazowania drewna powinno być ono suche – poniżej 20 %. Niektórzy producenci kotłów zalecają jedynie drewno liściaste ale są też polscy producenci, którzy stosują specjalne osłony w komorze załadowczej, które umożliwiają spalanie drewna iglastego. Należy bowiem pamiętać, że drewno iglaste ma więcej substancji smolistych oraz mniejszą kaloryczność. W codziennym użytkowaniu ładujemy nasz kocioł raz – dwa razy na dobę a energia cieplna wyprodukowana z drewna gromadzona jest w zbiorniku akumulacyjnym, który jest instalowany obowiązkowo do kotła co na paliwo stałe wg aktualnych przepisów w Polsce.
Jak przygotować drewno do spalania w kotle zgazowującym ?
Aby osiągnąć korzystne parametry spalania musimy mieć drewno do 20 % wilgotności. Niektórzy mówią, że musi być to drewno długo sezonowane ale trochę się to rozmija z praktyką. Suszenie w sposób naturalny drewna zależy od wielu czynników. Świeżo ścięte drzewo ma ok 40 % wilgotności i nie nadaje się niskoemisyjnego spalania w kotle grzewczym. Odpowiednie pocięcie drewna, jego składowanie ( w wentylowanym i suchym miejscu ) ma wpływ na szybkość jego suszenia. Możemy np. zostawić grube kawałki drewna pocięte w lesie w cieniu i po jednym sezonie mieć nadal wilgotne paliwo albo pociąć je na mniejsze kawałki i składować w koło domu na słońcu w zadaszonej wiatce przez co wysuszy się nam ono już pierwszego lata. Przed pocięciem drewna warto się dowiedzieć, jak pojemną komorę będzie miał nasz kocioł grzewczy. Są bowiem konstrukcje na rynku, które mieszczą 50 cm szczapy drewna co jest bardzo komfortowe i do załadunku i do samego cięcia drewna. Jest też wiele kotłów c.o które mieszczą zaledwie 25 do 30 cm kawałków drewna co wymaga odpowiedniego przygotowania paliwa.