Brykiety ze słomy, miskantusa czy traw mogą być tanim ale skutecznym paliwem pod warunkiem, że zastosujemy profesjonalne kotły grzewcze firmy Cichewicz-kotły. Są one bowiem dedykowane do spalania paliw trudnych i alternatywnych tj paliw o większej zawartości popiołu i mniejszej wartości opałowej. Taka seria to Biowarmer agro. Tanią a praktycznie darmową energię cieplną dla rolnika można pozyskać z wielu źródeł m.in. ze słomy w formie balotów lub po procesie brykietowania – z brykietów ze słomy. Z roślin energetycznych np.: miskanta itp. ale też z wielu innych gatunków innych roślin np.: traw. Należy pamiętać, że w naszym kraju 0,5 mln ha gruntów może być zagospodarowane na bioenergetykę. Do tej pory paliwa kopalne jak węgiel czy biomasowe jak pellet były relatywnie tanie i szeroko dostępne. Przy aktualnych cenach pelletu czy węgla alternatywne źródła energii np.: pochodzenia roślinnego robią się niezwykle atrakcyjne cenowo. Należy też pamiętać o odnawialności zasobów słomy, roślin energetycznych, traw jest znacznie wyższa niż np. drewna, którego zasoby znacznie dłużej się odnawiają. W kotłach c.o z podajnikiem firmy Cichewicz kotły zastosowaliśmy innowacyjny palnik schodkowy o doskonałych parametrach odżużlania – daje on radę też na paliwach o wyższej zawartości popiołu. Został on pozytywnie zweryfikowany przez ekspertów Ministra Środowiska i Klimatu w konkursie Green Evo. W przeciwieństwie do pelletu – czyli popularnego granulatu trocinowego, agrobiomasa jest możliwa do pozyskania we własnym zakresie szczególnie przez rolników i gospodarstwa rolne. Cena takiej biomasy jest dużo niższa niż pelletów z drewna a wartość opałowa zbliżona. Produkowane przez nas kotły z podajnikiem serii Biowarmer spalają efektywnie takie biopaliwa i działają podobnie jak automatyczne piece co na pellet: samoczynnie się rozpalają i wygaszają, automatycznie podają paliwo i mogą się odżużlać lub odpopielać. Opisywane kotły co mogą też spalać pellet więc nie ograniczamy się do jednego paliwa i montując je w swojej kotłowni mamy swoisty kombajn wielopaliwowy, w którym sami możemy testować różne mieszanki własnych paliw.
Profesjonalne kotły c.o do spalania biomasy agro.
W kotłach co firmy Cichewicz dedykowanych do spalania agrobiomasy możemy zatem spalać wiele alternatywnych paliw pochodzenia roślinnego:
Jak wynika z naszego artykułu nie należy się bać biomasy agro – jest ona tańsza w pozyskaniu i zdecydowanie tańsza w eksploatacji. Jej zasoby są szybko i w pełni odnawialne a dostępność w Polsce szeroka. Niestety nasz rząd nie uwzględnił jej w programach dotacji do zakupu i montażu urządzeń na paliwa stałe. W dofinansowaniu Czyste Powietrze tylko kotły co na pellet mają dofinansowanie dwustopniowe – mniejsze dla standardowych pieców i o podwyższonym standardzie wyższe do 9000 zł. Nie należy się jednak brakiem dotacji na kotły opalane agrobiomasą przejmować. Oszczędności w eksploatacji są tak duże ( sięgają nawet do 80 % w stosunku do pelletu z trocin ), że i tak zakup i montaż pieca nam się szybko zwróci bez dotacji. Kotły centralnego ogrzewania zasilane paliwami alternatywmi do pelletu – opisywanymi wcześniej – mają niską emisję spalin i wysoką sprawność cieplną. Producent kotłów na biomasę agro – firma Cichewicz od 34 lat produkuje urządzenia grzewcze i ma duże doświadczenie w spalaniu takich paliw. W przypadku biomasy pochodzenia agro nie sposób pominąć też baloty słomy – które mogą być darmowym paliwem odnawialnym do kotłów Agrowarmer.
Jak dobrać odpowiedni piec c.o na słomę?
Kotły c.o na słomę, niezależnie czy będzie to bela, balot czy kostka słomy a nawet brykiet ze słomy to urządzenia grzewcze wymagające specjalistycznej wiedzy aby dobrać odpowiednią jednostkę. Co powinniśmy wiedzieć zanim dobierzemy odpowiedni model pieca?
Paliwo – jaki rodzaj słomy?
Kotły co na słomę Agrowarmer dobiera się do paliwa tzn: musimy wiedzieć, jaki rodzaj słomy będziemy spalać – chodzi głównie o jej rozmiar – czy będzie to balot fi 120 cm czy 160 cm lub 180 cm? Może być to też kostka sprasowana albo nawet brykiet. Wielkość komory załadowczej musi być dobrana do danego paliwa tak aby zwyczajnie bela słomy nam się zmieściła do niej. Załadunek paliwa jest też ważny. Przy doborze kotła c.o lub pieca nadmuchowego na słomę należy pamiętać o załadunku – jak będziemy ładować i skąd – ma to znaczenie gdyż bele ładujemy zazwyczaj traktorem i musimy mieć dostęp techniczny do załadunku – najlepiej kotły na słomę montuje się albo zatem w zabudowie kontenerowej albo pod wiatami tak aby dostęp był do nich swobodny.
Przechowywanie słomy – magazyn paliwa
Mówiąc o załadunku nie sposób pominąć tematu magazynu paliwa – słoma niezależnie czy w kostkach czy balotach najlepiej aby była przechowywana pod wiatą, tam gdzie jest swobodna cyrkulacja powietrza – która suszy paliwo ale też chroni zadaszenie przed deszczem. Ważnym elementem samego magazynowania słomy jest fakt, aby nie zbierać od razu bel słomy z pola, dobrze aby padał na nie deszcz parę razy – wypłucze on ze słomy chlor, który może być w niej. Chlor wpływa na korozję chlorową pieca i zmniejsza jego żywotność. Kotły Cichewicz na słomę oferowane są w zakresie mocy od 100 kW do 650 kW. Automatyczne kotły z podajnikiem serii Biowarmer posiadają moc od 25 kW do 1 MW.