Nowoczesne rozwiązania grzewcze w odpowiedzi na zmieniające się standardy w budownictwie

Ostatnie lata to dynamiczny rozwój technologii oraz zmiana trendów, w różnych obszarach życia, również tych związanych z szeroko rozumianym budownictwem.

Jeśli chodzi o budownictwo jednorodzinne, to najwyraźniej widoczne są zmiany w zakresie wielkości budowanych domów, w kierunku coraz mniejszej powierzchni użytkowej. Widoczne zmiany zachodzą również w kierunku coraz lepszej izolacyjności przegród budowlanych, czyli ścian, co wymuszają zaostrzające się przepisy w tym zakresie, oraz w konsekwencji również obserwujemy zmiany w kierunku stosowania energooszczędnych rozwiązań w instalacjach sanitarnych, to znaczy wentylacji, ogrzewaniu, chłodzeniu pomieszczeń oraz CWU.

Mniejsze domy to mniejsze potrzeby grzewcze

Domy dziś nie są budowane z myślą o przyszłych pokoleniach, często nie zakładamy w nich mieszkania do końca życia, a to tłumaczy minimalizm powierzchniowy. Oczywiście przekłada się to coraz mniejsze zapotrzebowania mocy grzewczych do zapewnienia komfortu. Do tego celu nie chcemy już przewymiarowanego kotła, a urządzenia, które może dostosować, poprzez modulację, wydajność do zapotrzebowania i wykorzystać energię odnawialną w celu obniżenia kosztów ogrzewania. Powietrzna pompa ciepła najlepiej odpowiada na te potrzeby nowoczesnego budownictwa, gdyż poza wymienionymi wyżej atutami jest bezobsługowa i nie wymaga wydzielonego pomieszczenia na kotłownię czy skład opału. Zwalnia w ten sposób kilka metrów kwadratowych cennej, bo już i tak ograniczonej powierzchni użytkowej, a dodatkowo pozwala zaoszczędzić na opłatach stałych związanych z użytkowaniem dowolnego paliwa (abonament gazowy, dzierżawa zbiornika, dowóz i wywóz opału czy zanieczyszczeń w kotłach stałopalnych)

Lepsza izolacja budynku to potrzeba chłodzenia latem

Coraz skuteczniejsza izolacyjność ścian budynku powoduje, że latem nawet krótkotrwałe nasłonecznienie może powodować dyskomfort temperaturowy w pomieszczeniu. Jedynym wyjściem wtedy jest zastosowanie klimatyzacji jeśli korzystamy z tradycyjnych systemów grzewczych, albo odwrócenie obiegu w powietrznej pompie ciepła i dostarczenie poprzez klimakonwektory odpowiedniej ilości chłodu dla komfortu. W wypadku kotłów jest to dość znaczący koszt, szczególnie jeśli chcemy klimatyzować kilka pomieszczeń. W wypadku pompy ciepła funkcję mamy praktycznie w cenie a dolne źródło nieoograniczne.

Odnawialna energia to długofalowo najekonomiczniejsze rozwiązania

Atrakcyjne koszty związane z zakupem źródła ciepła to dopiero połowa sukcesu. Znacznie ważniejsze w długofalowym rozrachunku są koszty eksploatacyjne. Na dzień dzisiejszy dostępne źródła ciepła napędzane są zazwyczaj albo energią elektryczną, albo spalaniem paliw, albo w sposób wykorzystujący obydwa poprzednie. Spalanie paliw jako proces nieodwracalny, skazane jest w przyszłości na wyczerpanie, a to długookresowo generuje dynamiczniejsze wzrosty cen takich nośników energii. Energia elektryczna natomiast jest coraz łatwiej generowana i pozyskiwana nawet na lokalne potrzeby a w dodatku cały czas w coraz większym stopniu ze źródeł odnawialnych. Na takie potrzeby najlepiej odpowiada powietrzna pompa ciepła, która poprzez LAN adapter umożliwia współpracę np. z fotowoltaiką.

Mnogość dostępnych rozwiązań sanitarnych utrudnia prostą analizę, ale najbliższe lata w budownictwie jednorodzinnym to wzrost zainteresowania stosowaniem pomp ciepła do ogrzewania (i chłodzenia) zamiast tradycyjnych kotłów, wentylacji mechanicznej (z odzyskiem) zamiast grawitacyjnej, oraz systemów płaszczyznowych i klimakonwektorów zamiast grzejników.