Ile stopni powinno być w domu – jak ustawić optymalną temperaturę?

Jaka powinna być optymalna temperatura w domu? Czy istnieje jedna właściwa temperatura dla każdego pomieszczenia i każdego użytkownika?

Jakie temperatury zaleca WHO? Odpowiedzi na te i inne pytania znajdziesz w artykule.

Jaką temperaturę w pomieszczeniach mieszkalnych zaleca WHO?

Zdaniem WHO (ang. World Health Organization, Światowa Organizacja Zdrowia) optymalna temperatura w domu dla zdrowych i odpowiednio ubranych osób wynosi 18°C. Zapewnia ona komfort cieplny osobom dorosłym, odpowiednio ubranym i mającym dobrą ogólną kondycję.  Wybór konkretnej wartości zależy od indywidualnych preferencji. Jeżeli w domu chcesz nosić lekkie ubrania, odpowiednia będzie temperatura 20–24°C. Bardzo ważne jest też równomierne rozchodzenie się ciepła. Świetne efekty daje właściwie ustawiona instalacja płaszczyznowa. Temat omawiamy szczegółowo w artykule: Ogrzewanie podłogowe: jak ustawić optymalną temperaturę?

Czy poczucie komfortu cieplnego zależy wyłącznie od temperatury?

Nie ma jednej temperatury, która byłaby optymalna dla każdej osoby i w każdych warunkach. Gdy chcesz zapewnić użytkownikom komfort cieplny, musisz uwzględnić kilka ważnych czynników.

Rodzaj pomieszczenia

Ile stopni powinno być w domu? Zalecenia dotyczące ustawienia termostatu zgodnie z Rozporządzeniem o Warunkach Technicznych w poszczególnych pomieszczeniach wyglądają następująco:

  • +24°C – łazienka,
  • +20°C – sypialnia, kuchnia, pokój dzienny (salon), pokój dziecięcy (również pomieszczenia dla niemowląt).

Pamiętaj, że komfort cieplny w Twoim domu zależy od odpowiednich ustawień urządzenia grzewczego. Dowiedz się, jaka temperatura na piecu gazowym kondensacyjnym jest optymalna. 

Wilgotność powietrza

Im wyższa wilgotność w pokoju, tym mocniejsze jest doświadczenie chłodu. Dlatego do zapewnienia komfortu cieplnego w łazience potrzebna jest temperatura o kilka stopni wyższa niż np. w salonie.

Pora dnia i rodzaj zajęć

Gdy za dnia wykonujesz prace fizyczne, temperatura w pomieszczeniach może być niższa. Gdy pracujesz umysłowo w pozycji siedzącej lub zażywasz relaksu, Twój organizm będzie potrzebował nieco wyższej temperatury. 

Wiek, płeć i stan zdrowia osób przebywających w domu

Seniorzy i kobiety zazwyczaj potrzebują nieco wyższej temperatury niż dzieci i mężczyźni. Wyższe temperatury preferują też osoby osłabione, chore lub przemęczone.

Strefa klimatyczna

Jaka temperatura w domu zimą w Polsce? W większości przypadków optymalnym poziomem będzie przedział 20–22°C. Z kolei osoby, które pochodzą z ciepłych stref klimatycznych, zazwyczaj lepiej czują się w temperaturach o kilka stopni wyższych.

Jakie ryzyko niesie zaniżanie temperatur w pomieszczeniach?

Zmniejszenie temperatury w domu o 1°C pozwala zaoszczędzić ponad 5–10% na rachunkach za ciepło. W związku z tym istnieje pokusa, aby mocniej przykręcić kurek. Jednak zamiast zaoszczędzić, możesz stracić – nie tylko pieniądze, lecz także zdrowie.  Gry pracujesz przy biurku, niska temperatura może być irytująca. Marzną Ci wówczas ręce i stopy, odczuwasz spadek nastroju i pogorszenie koncentracji. Ponadto czujesz dyskomfort i często pracujesz mniej wydajnie, a przez to popełniasz więcej błędów. W wyziębionych pomieszczeniach trudno zrelaksować się i zregenerować siły. Jeżeli zapadniesz w sen, może dojść do wychłodzenia organizmu. Stąd już tylko krok do przeziębień i poważniejszych schorzeń. Ponadto zbyt niska temperatura i podwyższona wilgotność w pokoju sprzyjają rozwojowi szkodliwych dla zdrowia grzybów i pleśni. Gdy dojdzie do zachorowania, chłód i wilgoć spowalniają proces dochodzenia do optymalnej formy.

Optymalna temperatura w domu – jak ustawić pompę ciepła?

Dla zdrowia i poczucia komfortu cieplnego ważny jest nie tylko poziom, ale także brak gwałtownych wahań temperatury w pomieszczeniach. Aby utrzymać stabilną temperaturę, musisz dowiedzieć się, jak ustawić krzywą grzewczą pompy ciepła. Na temperaturę zasilania instalacji (wartość na urządzeniu) wpływa wiele czynników. Najważniejsze z nich to: typ instalacji, jakość termoizolacji budynku (poziom strat ciepła) oraz wymagania określonego typu instalacji grzewczej. Konkretne ustawienia są zależne od typu instalacji i Twoich preferencji. Dzięki odpowiednim ustawieniom krzywej grzewczej możesz cieszyć się komfortem cieplnym niezależnie od kaprysów pogodowych, a przy tym nie przeciążasz sprężarki, nie marnujesz energii i możesz oszczędzić na rachunkach.