Ogrzewanie w domach energooszczędnych i pasywnych. Wystarczy kominek.

W polskim klimacie budowa doskonale izolowanego domu, który nie potrzebuje źródła ciepła, jest bardzo kosztowne, wręcz nieopłacalne. Można jednak zdecydować się na dom energooszczędny, który potrzebuje nieznacznego ogrzewania, np. kominka. Takie rozwiązanie gwarantuje oszczędności.

W domach o wysokim poziomie szczelności i izolacji, czyli energooszczędnych i pasywnych potrzeba bardzo niewiele energii do ogrzania budynku. W krajach cieplejszych niż Polska nie potrzebują one w ogóle aktywnego systemu ogrzewania – źródłem ciepła mogą być sami mieszkańcy, urządzenia elektryczne, a nawet zapalona świeczka czy promienie słoneczne wpadające przez okno. W naszych warunkach klimatycznych dodatkowe ogrzewanie jest jednak konieczne – najlepszym rozwiązaniem jest ekologiczny kominek.

Dom pasywny. Zapomnij o instalacji grzewczej

Dom pasywny wykorzystuje energię o wartości do 15 kWh/m2/rok. Kominek nie musi więc nawet być połączony z instalacją grzewczą, taką jak system dystrybucji gorącego powietrza, czy centralnego ogrzewania. Specyficzna konstrukcja i technologia wykonania budynku pozwoli na rozprowadzenie i utrzymanie ciepła przez wiele godzin. Jeśli chodzi o dom mniej energooszczędny (15-70 kWh/m2/rok), system rozprowadzania ciepła z wkładu będzie wskazany.

Nie każdy kominek będzie bezpieczny

Wybierając wkład kominkowy, zarówno dla domu pasywnego, jak i energooszczędnego, należy zwrócić uwagę na jego szczelność – konieczna jest zamknięta komora spalania. Powietrze doprowadzane do kominka musi pochodzić wyłącznie z zewnątrz budynku. Jeśli bowiem komora spalania nie jest szczelna, powietrze potrzebne do procesu spalania drewna jest czerpane z wewnątrz domu. W budynku energooszczędnym, który charakteryzuje się wysoką szczelnością, pobieranie powietrza z wewnątrz, mogłoby wywołać podciśnienie, co może niekorzystnie wpłynąć na działanie wkładu oraz wentylacji. To także ryzyko obniżenia poziomu tlenu, którego potrzebują przede wszystkim mieszkańcy. Kominek powinien czerpać powietrze z zewnątrz – to gwarancja bezpiecznego, efektywnego i długotrwałego ogrzewania.

Mechanizm, bez którego się nie uda

By mieć kontrolę nad poziomem ciepła i zapobiegać wychładzaniu się pomieszczenia, kominek musi być wyposażony w sterownik automatycznie odcinający dopływ powietrza do komory spalania w momencie zakończenia eksploatacji urządzenia. Wyprodukowane ciepło nie będzie miało wtedy drogi ucieczki.

Kto pyta, nie błądzi

Nowe technologie to dziedziny, w których przydaje się wiedza ekspercka. Przed zakupem wkładu kominkowego warto skonsultować decyzję z instalatorem lub producentem. To oni będą mieć największą wiedzę i podpowiedzą jakie kominki w ich ofercie są najlepsze do domów pasywnych, energooszczędnych.

 

Dowiedź się więcej o budownictwie pasywnym