Ogrzewanie rur i rurociągów – zabezpieczenie przed zamarzaniem lub utrzymanie temperatury w procesach technologicznych

Zimą podczas występowania ujemnych temperatur zachodzi niebezpieczeństwo zamarzania rurociągów w których stale lub czasowo znajduje się woda. Mimo wykonania izolacji cieplnej mróz po pewnym czasie przenika przez warstwę izolacji cieplnej i powoduje zablokowanie przepływu wody lub uszkodzenie rurociągu zaworów lub innej armatury. Aby uniknąć takich sytuacji należy zapewnić stałe utrzymanie temperatury wody w tych urządzeniach na poziomie np. +5oC. Doskonale do tego celu nadają się elektryczne giętkie kable grzejne. Dzięki nim możemy ogrzewać zarówno rury metalowe jak i wykonane z tworzyw sztucznych oraz występującą na nich armaturę.

 

Do zabezpieczenia przed zamarzaniem rurociągów wody zimnej można zastosować zestawy kabli rezystancyjnych lub kabli samoregulujących. Polecamy kable samoregulujące, które dostarczane są w odcinkach o dowolnej długości odcinkach lub na szpulach. Kable grzejne układa się zazwyczaj wzdłuż rurociągu i mocuje się je do rurociągu taśmami poliestrowymi lub opaskami kablowymi.

PAMIĘTAJ:

W przypadku rurociągów wykonanych z tworzyw sztucznych przed ułożeniem kabli grzejnych rurociągi należy podkleić taśmą aluminiową wzdłuż trasy prowadzenia kabla grzejnego.

Kable samoregulujące ELSR

Kable ELSR sprzedawane są w dowolnej długości odcinkach lub na szpuli. Dzięki temu mamy możliwość cięcia i konfekcjonowania na placu budowy. Charakteryzują się one zmienną mocą grzejną w zależności od temperatury. Kable grzejne zwiększają swoją moc w przypadku obniżenia temperatury rurociągu i zmniejszają w przypadku wzrostu temperatury rurociągu. Mogą się ze sobą stykać i krzyżować, nie występuje niebezpieczeństwo przegrzania się przewodów. Możliwość pracy bez termostatu .

Zasady doboru kabli samoregulujących

Dobór odpowiedniego typu kabla grzejnego uzależniony jest od wielu czynników które mają bezpośredni wpływ na prawidłowe działanie instalacji grzejnej. Do najważniejszych możemy zaliczyć: średnicę rurociągu, minimalną temperaturę otoczenia ,grubość i parametry zastosowanej izolacji cieplnej, oraz lokalizację rurociągu. Na podstawie tych danych oblicza się szczegółową kalkulację strat ciepła dla ogrzewanego rurociągu podaną w W/m. Najczęściej moc kabla grzejnego określona jest przez projektanta instalacji.

Sterowanie ogrzewaniem rurociągów

W przypadku ogrzewania rurociągów kluczową rolę w prawidłowym funkcjonowaniu i zoptymalizowaniu kosztów eksploatacji systemu grzejnego odgrywa wybór odpowiedniego rodzaju sterowania.

Istnieją dwa podstawowe sposoby sterowania takimi układami grzejnymi :

  • pierwszy oparty na pomiarze temperatury otoczenia np. LTD4-07
  • drugi oparty na pomiarze temperatury powierzchni rurociągu pod izolacją cieplną np. LTD4-1, UTR 20, UTR 60

Oba wymienione sposoby sterowania są w pełni skuteczne, jeśli chodzi o funkcjonalność instalacji. Główna różnica polega na kosztach eksploatacji ogrzewania.W przypadku sterowania opartego o pomiar temperatury otoczenia termostat załączy ogrzewanie, jeśli temperatura otoczenia (powietrza) spadnie poniżej np. +5 stopni, bez względu na temperaturę rurociągu panującą pod izolacją cieplną. Termostat wyłączy ogrzewanie dopiero wtedy, gdy temperatura otoczenia wzrośnie powyżej ustawionych +50C, co znacznie podnosi koszt eksploatacji ogrzewania. W przypadku drugiego sposobu opartego na pomiarze temperatury rurociągu pod izolacją cieplną ogrzewanie zostanie załączone w przypadku spadku temperatury rurociągu poniżej +5 0C. Wyłączenie nastąpi, gdy temperatura rurociągu wzrośnie powyżej nastawionych +50C i wartość histerezy zależnej od typu termostatu i ewentualnej nastawy. Taki rodzaj sterowania daje znaczne oszczędności w kosztach eksploatacji systemu grzejnego w porównaniu do sterowania opartego na pomiarze temperatury otoczenia. Przy wyborze takiego układu kontroli temperatury bardzo ważna jest odpowiednia lokalizacja czujnika temperatury. W przypadku zastosowania zestawów grzejnych wyposażonych w automatyczne termostaty bez możliwości zmiany nastawy temperatury. Ogrzewanie zostanie załączone w przypadku spadku temperatury rurociągu poniżej + 30C lub + 5 0C, wyłączenie ogrzewania nastąpi jeśli temperatura rurociągu osiągnie +130C lub +15 0C w zależności od typu zestawu grzejnego.

Do sterowania pracą ogrzewania rurociągów możemy wykorzystać następujące termostaty :

  • w obudowach IP 65 UTR 20, UTR 60, UTR 100
  • do montażu w rozdzielnicy na szynę DIN – ETN4-1, ETN4-7, ETI/1 , ETI/2