Jak zamontować ogrzewanie ścienne?

Ogrzewanie ścienne to jedno z rozwiązań ogrzewania płaszczyznowego, szczególnie polecane do uzyskania wysokiego komfortu cieplnego, przy wykorzystaniu ekonomicznej, niskiej temperatury z nowoczesnego źródła ciepła.

Tego typu ogrzewanie często stosowane jest w przypadku, gdy nie ma możliwości zainstalowania ogrzewania podłogowego lub jako mieszane z ogrzewaniem podłogowym, gdy to drugie nie zapewnia odpowiedniej mocy grzewczej.

Co jest konieczne do instalacji ogrzewania ściennego?

Firma Prandelli poleca zastosowanie do ogrzewania ściennego elastyczne rury o odpowiednim współczynniku przekazywania ciepła.

Możemy wybrać spośród:

  • wielowarstwowych sieciowanych rury Multyrama PEX/AL/PEX D16x2,0
  • wielowarstwowych rur Tris-up PERT/AL/PERT typ 2 D16x2,0
  • jednorodnych rur z warstwą antydyfuzyjną PEX O2STOP Tuborama D16x2,0



W rurach wielowarstwowych 100% szczelną barierą antydyfuzyjną jest warstwa aluminium.

Ogrzewanie ścienne

Wymaga zastosowania podobnych parametrów pracy, co ogrzewanie podłogowe. Pozwala to na zasilanie jednego i drugiego typu ogrzewania ze wspólnego rozdzielacza. Jako rozdzielacze od wielu lat bardzo dobrze się sprawdzają zestawy mieszająco-pompowe z rotametrami Colmix-R oraz szczególnie solidnie wykonane rozdzielacze RP-R.

Do tworzenia grzejników, powierzchni grzewczych w dobrze izolowanych budynkach możemy wykorzystać zarówno ściany wewnętrzne, jak i zewnętrzne.

Należy uwzględnić oczywiście, że po zatopieniu rur w tynku minimalna grubość tynku będzie 32 mm, a dochodzi często nawet do ponad 45 mm. Daje to nad rurą konieczne minimalne 16 mm tynku, a dochodzi nawet do 29 mm i więcej.

Mniejsza grubość tynku w ogrzewaniu ściennym niż wylewki w ogrzewaniu podłogowym, która ma tam 6,5 cm, powoduje znacznie mniejszą bezwładność ogrzewania ściennego i szybszą zmianę temperatury w pomieszczeniu.

Ponieważ maksymalna temperatura powierzchni ściany grzewczej może być wyższa niż 35ºC to możemy uzyskać dzięki temu maksymalny strumień mocy grzewczej ponad 175 W/m2.

W celach projektowych, do uzyskania odpowiedniej mocy grzewczej i do zaplanowania odpowiedniej powierzchni ogrzewania ściennego, możemy przyjąć moc 80 W/m2 przy zasilaniu 45/35ºC dla rury D16x2,0 z rozstawem co 15 cm.

Jak zamontować ogrzewanie ścienne?

Montaż takiego typu ogrzewania polega na przymocowaniu listew mocujących pionowo do ściany kołkami rozporowymi z rozstawem od 50 cm do maksymalnie 80 cm.

Następnie układamy rurą zasilającą. Aby uzyskać korzystny rozkład temperatury, a przy okazji także łatwiej odpowietrzać instalację (przepchnąć pęcherzyki powietrza do rozdzielacza), układamy rurę zasilającą D16x2,0 tworząc meandry poziome zaczynamy z zasilaniem od dołu ściany, a kończymy u góry i wracamy pionową rurą powrotną do rozdzielacza.

Tynk na ułożonych rurach nakładany jest dwustopniowo. Pierwsza warstwa o grubości ok. 20-25 mm przykrywa rury. Warstwę tę wzmacniamy, przykrywając siatką zbrojeniową z tworzywa lub włókna szklanego. Druga warstwa tynku jest o grubości od 12 do 15 mm.

Ogrzewanie ścienne

Wprowadza pewne ograniczenia i narzuca zasady, które należy przestrzegać, aby uzyskać niezawodny system grzewczy.

Wiercenie w ścianie grzewczej może spowodować przypadkowe zniszczenie rury. Nie możemy wykorzystać ściany bez ograniczeń i jest konieczność odsunięcia mebli od ściany o co najmniej 10 cm.