Aby koszt instalacji pompy ciepła szybko się zwrócił, a samo urządzenie mogło sprostać zapotrzebowaniu energetycznemu Twojego domu, musisz zwrócić uwagę na wiele czynników. Poznaj najważniejsze z nich.
Jakie czynniki wpływają na koszt instalacji pompy ciepła?
Rodzaj pompy ciepła
Wybór systemu ogrzewania to najważniejsza decyzja, jaką musisz podjąć na etapie projektowania domu lub przeprowadzania termomodernizacji. Pompy dzieli się w zależności od źródła, z którego pozyskują energię cieplną. Najpopularniejszym typem są pompy powietrzne. W ofercie HAIER również można je znaleźć. Powietrzne pompy ciepła są zdecydowanie najbardziej energooszczędne i opłacalne..
Konstrukcja pompy ciepła
Na koszty instalacji pompy ciepła wpływa również konstrukcja urządzenia. Na rynku są dostępne systemy: pompy ciepła SUPER AQUA Split (R32) oraz pompy ciepła SUPER AQUA Monoblok (R32), które w rzeczywistości mają zbliżoną specyfikę działania oraz osiągają porównywalne wydajności, jednak różnią się pod względem rozmieszczonych komponentów.
Pompy ciepła Monoblok (takie urządzenia oferuje Haier – producent urządzeń z serii SUPER AQUA) są zmontowane fabrycznie, a układ chłodniczy znajduje się w jednej obudowie. Urządzenia te są droższe w zakupie, ale tańsze w montażu i użytkowaniu. Wśród pomp monoblok znajdują się urządzenia przeznaczone do instalowania w domu, a także poza nim.
Drugi typ to pompy ciepła typu Split. Od monoblokowych różnią się tym, że składają się z dwóch jednostek – wewnętrznej oraz zewnętrznej, które są połączone przewodami. Cena pomp ciepła split jest niższa, jednak systemy te wymagają wykonania instalacji chłodniczej przez uprawnionego specjalistę. Może to zwiększyć koszty termomodernizacji.
Rozmiar pompy ciepła
Jak każdy system HVAC, pompa ciepła musi być dopasowana do wielkości Twojego domu. Chodzi o to, aby urządzenie było w stanie efektywnie i wydajnie ogrzać możliwie jak największą przestrzeń. Dom wielopoziomowy będzie wymagał instalacji większej jednostki, w przeciwieństwie do niewielkiego, parterowego budynku. Wielkość pompy ciepła jest mierzona częściowo przez jej wydajność. Przewymiarowanie pompy spowoduje nie tylko zwiększenie kosztów inwestycyjnych, ale także przyczyni się do skrócenia żywotności urządzenia. Z drugiej strony zbyt słabe pompy będą musiały pracować dłużej w ciągu dnia, aby dostarczyć wymaganą ilość ciepła, co przełoży się na wyższe rachunki. Dobór pompy należy zlecić Autoryzowanemu partnerowi HAIER, to właśnie instalator zajmuje się doborem odpowiedniego urządzenia.
Wskaźnik wydajności pompy ciepła
Kolejnym ważnym czynnikiem wpływającym na koszt instalacji jest sprawność pompy ciepła. Dwa wskaźniki, które mierzą efektywność urządzenia, to:
Parametry te odzwierciedlają rzeczywiste zużycie energii przez pompy ciepła na podstawie rocznej efektywności energetycznej. Systemy o wysokiej wydajności uzyskają oceny 19+ SEER i 10+ HSPF. Takie urządzenia są oczywiście droższe, jednak zapewniają szybszy zwrot z inwestycji.
Ocieplenie budynku
Pompy ciepła mogą być instalowane zarówno w nieocieplonym, jak i ocieplonym budynku. Warto pamiętać (w kontekście opłacalności), że pompy ciepła są wydajniejsze w budynkach z ociepleniem. W słabo izolowanym domu wymagana jest wyższa temperatura, co oznacza, że urządzenie jest zmuszone działać z większą mocą. Jeśli nie ma możliwości poprawy izolacji budynku, można zastosować dodatkowe źródło ciepła, takie jak ogrzewanie podłogowe czy instalacja fotowoltaiczna.
Ceny pomp ciepła w 2023 roku
Ze względu na dużą różnorodność czynników wpływających na koszt instalacji pomp ciepła, cena termomodernizacji, a także ogrzewania, jest trudna do oszacowania. Jest to jednak dobra inwestycja, która zwraca się po latach. W małych budynkach o powierzchni około 80–100 m² dobrze sprawdzi się pompa ciepła Split SUPER AQUA 6,08/6,06 kW. To wydatek rzędu 19-23 tysięcy złotych brutto¹ za urządzenie. Do tego należy doliczyć robociznę oraz zakup materiałów montażowych. Łączny koszt inwestycji zależeć będzie również od stanu ocieplenia oraz rodzaju ogrzewania (podłogowe lub grzejnikowe). Jeśli masz duży dom, o powierzchni 200 m² lub większej, całkowity koszt projektu może przekroczyć nawet 50 tys. złotych. Pamiętaj, że wybór modelu o wyższej wydajności (np. SUPER AQUA 11,0/11,5 kW) będzie kosztować więcej, ale w dłuższej perspektywie może się opłacić ze względu na lepszą wydajność. Jeżeli zależy Ci na doborze odpowiedniego rozwiązania, zapoznaj się z ofertą firmy Haier – producenta nowoczesnych i energooszczędnych pomp ciepła Monoblok i Split z serii SUPER AQUA. Haier-AC ma ogólnokrajową sieć wysoko wykwalifikowanych, niezależnych partnerów, którzy pomogą ocenić wymagania Twojego domu, omówić preferencje dotyczące komfortu oraz przedstawić koszty instalacji i ogrzewania pompą ciepła.