Kompletne pakiety solarne Junkers

Obecnie Junkers oddaje do dyspozycji osiem kompletnych pakietów solarnych na dach skośny, wszystkie wyposażone w kolektory płaskie.

Czy może być coś nowego w technice solarnej? Cztery spośród ośmiu pakietów, wyposażone są, zamiast „tradycyjnego” regulatora solarnego TDS100 zintegrowanego w stacji solarnej AGS5 (notabene regulującego prędkość obrotową pompy trójstopniowej – nie, to nie pomyłka), w moduł solarny ISM1.

Co takiego robi ten tajemniczy moduł, skoro funkcjonalność regulatora TDS100 jest w większości przypadków wystarczająca?

Tutaj komplementarność oferty Junkers ma kluczowe znaczenie. Junkers to nie tylko przepływowe podgrzewacze wody (termy), kotły wiszące, stojące, pompy ciepła, ale to także innowacyjna technologia grupy Bosch. W większości przypadków, jeśli mamy do czynienia z kotłownią wyposażoną w kocioł gazowy i kolektory słoneczne, te dwa układy nie mają ze sobą jakiejkolwiek komunikacji. Kocioł gazowy nie wie, co dzieje się w instalacji solarnej i na odwrót. Mając kocioł producenta X i kolektory słoneczne od dostawcy Y, może okazać się, że wczesnym słonecznym wiosennym rankiem, kiedy wydawałoby się, że są idealne warunki do pracy kolektorów – te nie pracują. Budynek wyposażony jest w kolektory słoneczne, a tymczasem wodę w zasobniku solarnym dalej podgrzewa kocioł gazowy. Dlaczego tak się dzieje? Niewystarczająca różnica temperatury pomiędzy zasobnikiem a kolektorem nie pozwoliła na uruchomienie pompy solarnej. Po porannej toalecie, kiedy domownicy zużyli dużo wody, spadek temperatury wody w podgrzewaczu np. do 20°C, spowodował załączenia kotła gazowego – pomimo słonecznego wiosennego poranka. Wszystko przez brak komunikacji i właśnie tutaj pojawia się największa przewaga zmontowania w jednej kotłowni kotła gazowego i kolektorów słonecznych marki Junkers. Moduł solarny ISM1 pozwoli zapobiec takiej sytuacji i zoptymalizuje pracę instalacji. W jaki sposób? Algorytm modułu ISM1 na bieżąco sprawdza szybkość przyrostu temperatury na kolektorze i jeśli okaże się, że mimo tego, że temperatura wody w zasobniku solarnym jest poniżej zadanej, a poranne słońce dopiero zaczyna ogrzewać absorber kolektora, to moduł zablokuje kocioł gazowy, ograniczając tym samym zużycie gazu.

Płaskie kolektory słoneczne Junkers

Kolektor słoneczny FKC-2S typu Comfort ma kompozytową ramę. Miedziane rury absorbera zostały połączone z aluminiową płytą za pomocą spawu ultradźwiękowego, którego powłoka nanoszona jest w próżni metodą PVD (Physical Vapour Deposition).

Metoda ta sprawia, że struktura powłoki absorbera jest równomierna i bardzo dobrze powiązana z podłożem, a przez to niezwykle odporna na uderzenia. Powierzchnia apertury kolektora wynosi 2,25 m², a powierzchnia zewnętrzna 2,37 m². W urządzeniu zastosowano harfowy układ jedenastu rur oraz obudowę z włókna szklanego wzmocnionego poliestrem w formie monobloku.

Kolektor słoneczny FKT-2S typu Excellence ma bardzo dużą powierzchnię apertury – 2,43 m². Zastosowany w kolektorze układ rury absorbera (podwójny meander) znacząco obniża opory przepływu i umożliwia połączenie szeregowe jednostronne aż do pięciu kolektorów, a także połączenie szeregowe dwustronne nawet dziesięciu kolektorów. FKT-2S ma miedziano-aluminiowy absorber pokryty wysokoselektywną powłoką nanoszoną metodą PVD. Rury absorbera łączą się z płytą w technologii „Omega”, co w znacznym stopniu poprawia wymianę ciepła. Obudowa kolektora wykonana jest w jednym module z włókna szklanego wzmocnionego poliestrem.

ProducentJUNKERSNazwaFKC-2SFKT-2STyp kolektorapłaski pionowypłaski pionowyPowierzchnia czynna2,25 m22,43 m2Wymiary szer. x wys. x gł.1175X2017X87 mm1175X2170X87 mmSprawność optyczna {względem pow. czynnej)76,6%79,4%Współczynnik strat ciepła al/a23,216 W/m2K; 0,015 W/m2K23,863 W/m2K; 0,013 W/m2K2Ciężar40 kg50 kgObudowawłókno szklane wzmocnione poliestremMateriał absorberaaluminiumWarstwa absorbującananoszona w technologii PVDMateriał przewodów absorberamiedźUkład przewodów absorberaharfowypodwójny meanderIzolacja50mmSzkłoszkło solarneGrubość szkła3,2 mmGwarancja10 lat10 latAtestySolarKeymark011-7S1587 FSolar Keymark011-7S1587 FCena producenta2589 zł netto3159 zł netto

Adam Kiszkiel

InstalReporter 05/2015