Kolektor z odcięciem termicznym

Stagnacja w technice solarnej to największe utrapienie zarówno dla instalatorów jak i użytkowników instalacji.

Nowy kolektor próżniowy Vitosol 300-T typ SP3B, z rurami typu Heat-Pipe z technologią odcięcia termicznego, w zdecydowany sposób ogranicza ten proces.

Zmiana czynnika roboczego w rurze Heatpipe spowodowała, że temperatura maksymalna kolektora wynosi obecnie zaledwie 160°C (w typowych kolektorach próżniowych temperatura stagnacji wynosi do ok. 300°C). Po osiągnięciu przez kolektor Vitosol 300-T SP3B temperatury 160°C czynnik roboczy znajdujący się w rurze próżniowej przestaje przekazywać ciepło do płynu w instalacji solarnego (czynnik całkowicie odparowuje i nie następuje jego kondensacja – brak przekazywania ciepła). Powoduje to, iż przy standardowych ciśnieniach roboczych panujących w układzie solarnym (2-3 bary) i w przypadku braku odbioru ciepła odparowanie płynu solarnego będzie zachodziło dużo wolniej niż w przypadku „standardowych” kolektorów płaskich i próżniowych. Również ilość odparowanego płynu solarnego będzie mniejsza dzięki niższej temperaturze i niewielkiej pojemności cieczowej kolektora.

Warto przypomnieć, że płyn solarny jest wystawiony na duże obciążenia, gdy instalacja jest w stagnacji. Cząsteczki glikolu rozpadają się przy temperaturze powyżej 170°C. W efekcie obniża się poziom pH płynu solarnego (od standardowego 10,5 w kierunku odczynu kwaśnego), co może powodować korozje. Glikol przy wysokich temperaturach jest także narażony na utlenienie, co w połączenie z nieszczelnościami w instalacji prowadzi do powstawania złogów. Obok zdjęcie zdegradowanego płynu solarnego.

Chcąc całkowicie wyeliminować efekt odparowywania płynu solarnego, w przypadku braku odbioru ciepła z instalacji w upalny dzień, należałoby podnieść ciśnienie robocze w instalacji do 5 bar. Wiąże się to z faktem, iż płyn solarny przy ciśnieniu 5 bar, wrze w temperaturze 160°C. W praktyce jednak nie stosuje się tak wysokich ciśnień w układach solarnych. Poniżej wykres zależności temperatury wrzenia płynu solarnego od ciśnienia roboczego w układzie:

Nowy Vitosol 300-T SP3B został zupełnie odmieniony w porównaniu z poprzednią wersją kolektora. Zastosowano w nim rury próżniowe o większej średnicy zakończone miedzianym kondensatorem mocowanym w rozdzielaczu wykonanym z miedzi, ma wyższą sprawność optyczną, która wynosi 80,2% (współczynniki strat ciepła: a1=1,37 i a2=0,0068). A, zastosowana technologia odcięcia termicznego zwiększa obszar zastosowania kolektorów próżniowych i bezpieczeństwo eksploatacji instalacji.

Nowa oferta firmy Viessmann to również odnowione kolektory próżniowe Vitosol 200-T. Podobnie jak 300-T, działają na zasadzie rurki cieplnej Heat-Pipe. Ale, w odróżnieniu od 300-T, mogą być montowane w dowolnym położeniu: rury próżniowe ustawione pionowo lub poziomo, o dowolnym kacie pochylenia do płaszczyzny poziomej (w zakresie od 0 do 90 stopni).

Wspólną cechą kolektorów próżniowych Vitosol jest możliwość obracania rur próżniowych, nawet o 45 stopni (Vitosol 200-T SPE).