Ile kosztuje fotowoltaika? Czy inwestycja w odnawialne źródła energii się opłaca?

Jak zmniejszyć rachunki za prąd? To najczęściej zadawane pytanie, które nurtuje wszystkich właścicieli domów jednorodzinnych, mieszkań, czy firm.

Droższe paliwo, wyższe ceny emisji CO2, ale i niespokojna sytuacja hydrologiczna, w dłuższej perspektywie mają znaczący wpływ na wysokość stawek za energię elektryczną.

Dbanie o dobre nawyki jak wyłączanie oświetlenia, inwestycja w energooszczędne urządzenia, czy też zmiana taryfy wnoszą oszczędności do naszego budżetu. Jednak, by realnie zredukować kwoty faktur od dystrybutora, warto pomyśleć o długofalowej inwestycji w odnawialne źródła energii. Domowa instalacja fotowoltaiczna oparta na działaniu zielonej energii ze słońca może przynieść Ci znaczne korzyści finansowe, a przy tym pozytywnie oddziaływać na środowisko. Ile kosztuje fotowoltaika? Z tego artykułu dowiesz się: jakie są ceny fotowoltaiki, z czego składa się system fotowoltaiczny oraz jak obniżyć cenę paneli słonecznych. Zapraszamy!

Fotowoltaika - poznaj zasadę działania instalacji fotowoltaicznej!

Instalacje fotowoltaiczne wyróżniają się bardzo prostym schematem działania. Najważniejszym składnikiem koniecznym do ich stałej pracy są promienie słoneczne. Słońce (a konkretnie na fotony) padające na zbudowane z krzemu panele fotowoltaiczne, wprawia w ruch elektrony znajdujące się w krzemie. Tym oto sposobem powstaje prąd stały, który zostaje przesłany z generatora fotowoltaicznego do skrzynki prądu stałego. Sam prąd stały nie nadaje się jednak do użycia w naszych gniazdkach. Jego parametry nie odpowiadają potrzebom przeciętnego gospodarstwa domowego, cechuje go także większe ryzyko niebezpieczeństwa ze względu na stałe napięcie. Porażenie prądem stałym jest znacznie większym zagrożeniem, niż prądem przemiennym. Dlatego instalacja fotowoltaiczna składa się także z innych komponentów, które pełnią ważną rolę w systemie. Jest to na przykład falownik, który przekształca prąd stały w prąd zmienny. Elementy te dbają o bezpieczeństwo użytkowników instalacji pv oraz o optymalną produkcję prądu, pokrywającą zapotrzebowanie inwestora na energię elektryczną.

Czy panele fotowoltaiczne to największy wydatek w całej instalacji fotowoltaicznej?

Panele słoneczne są najdroższym elementem całej instalacji pv. Cena paneli fotowoltaicznych jest ściśle związana z ich rodzajem (panele monokrystaliczne lub panele polikrystaliczne), a także zależą od producenta. Który rodzaj paneli wybrać?

Ogniwa polikrystaliczne to nieco tańsza wersja paneli fotowoltaicznych, jednak ich minusem jest słabsza wydajność w porównaniu do nowoczesnych i zaawansowanych technologicznie paneli monokrystalicznych.

Ogniwa monokrystaliczne wyróżniają także lepsze parametry. Ten rodzaj paneli jest bardziej odporny na działanie wysokich temperatur, co ma bezpośredni wpływ na ich żywotność. Panele monokrystaliczne cechują się także dużą wydajnością, jest to zatem idealny wybór w przypadku małych połaci dachowych.

Finalny koszt paneli fotowoltaicznych jest jednak uzależniony nie tylko od rodzaju modułów, ale też od dobranej mocy instalacji, wielkości systemu, a nawet koloru samych paneli fotowoltaicznych. Uśredniony koszt jednego ogniwa to około 600-800 zł.

Falownik - jaka jest rola inwertera oraz jego koszt?

Jak już wcześniej wspomnieliśmy, bez duetu panele fotowoltaiczne + inwerter ( inaczej falownik) działanie instalacji fotowoltaicznej nie ma szans na powodzenie. Główną rolą inwertera jest przekształcenie prądu stałego w prąd zmienny, na tym jednak nie kończy się jego funkcja. Falownik wyszukuje najbardziej wydajny punkt instalacji, powiadamia użytkownika o wykrytych usterkach i problemach w działaniu. Decydując się na instalację o mocy 4 kWp, w przybliżeniu zapłacimy za inwerter około 5 tysięcy złotych. Jeśli nasze zapotrzebowanie na energię elektryczną jest większe, co skutkuje wyższą mocą instalacji, za falownik zapłacimy odpowiednio więcej. Warto jednak zaznaczyć, że dostępne na rynku nowoczesne urządzenia dają inwestorowi możliwość kontroli pracy instalacji fotowoltaicznej za pomocą aplikacji mobilnej, która łączy się z inwerterem. Możemy zatem śledzić pracę paneli fotowoltaicznych oraz zarządzać działaniem instalacji pv także podczas nieobecności w domu.

Koszt instalacji fotowoltaicznej - co jeszcze ma na niego wpływ?

Ceny modułów fotowoltaicznych oraz inwertera to niektóre z wydatków, które będzie musiał ponieść inwestor. Co jeszcze wpływa na koszt fotowoltaiki? Komponenty, które niekoniecznie zawsze rzucają się w oczy, jednak ich wpływ na wydajność paneli jest nie do przecenienia. Mowa tutaj o takich składowych jak:

  • Dobrej jakości przewody i zabezpieczenia elektryczne. Ograniczniki przepięć i bezpieczniki muszą być bezwzględnie dopasowane do wielkości generatora fotowoltaicznego oraz do instalacji fotowoltaicznej zamontowanej w konkretnym budynku. Pamiętaj, by osprzętowania w postaci kabli nie kupować samodzielnie, a decyzję o grubości przewodów pozostaw wykwalifikowanym instalatorom. Ceny okablowania zależne są od mocy instalacji fotowoltaicznej, a ich ceny wahają się od 2 do 5 tysięcy złotych.
  • Stelaż oraz konstrukcja wsporcza. Istotną rolę we właściwym mocowaniu paneli na dachu lub gruncie pełni stelaż oraz konstrukcja wsporcza. Do każdego rodzaju dachu (dachówka ceramiczna, blacha trapezowa, blachodachówka) pasuje inny system montażowy zapewniający właściwe osadzenie na połaci generatora fotowoltaicznego oraz gwarantujący bezpieczeństwo instalacji. Najtańszą opcją jest konstrukcja wsporcza współgrająca z blachą trapezową (montaż tej konstrukcji należy także do najszybszych), więcej zapłacimy jeśli nasz dach pokryty jest blachodachówką i dachówką ceramiczną. Stelaż, który jest obowiązkowym elementem w przypadku fotowoltaiki na gruncie, jest najdroższym elementem instalacji w takim wariancie. Naziemna konstrukcja fotowoltaiczna to koszt około 300-350 zł (pod jeden panel fotowoltaiczny).
  • Konektory to elementy dające możliwość łączenia zestawu paneli w szeregi (tzw. stringi). Razem generują one duże napięcie elektryczne umożliwiające uruchomienie falownika i konwersje prądu stałego w prąd zmienny. Jest to kolejny, nierzucający się w oczy element instalacji fotowoltaicznej. Ich odpowiednie wykonanie i montaż są szczególnie ważne z punktu widzenia bezpieczeństwa instalacji. Koszt dobrej jakości konektora to około 15 złotych.
  • Montaż paneli fotowoltaicznych - jeśli chcesz cieszyć się wydajnie i bez zakłóceń pracującą instalacją fotowoltaiczną montaż paneli zleć profesjonalistom. Choć nie istnieją prawne zakazy montowania systemu fotowoltaicznego we własnym zakresie, samodzielne próby osadzenia ogniwa fotowoltaicznego mogą skutkować jego obniżoną wydajnością oraz zakłóconą pracą. Ma to realne przełożenie na wytwarzanie energii elektrycznej na potrzeby domu. Pamiętaj, że to jak pracuje zestaw fotowoltaiczny i ile generuje prądu jest w dużym stopniu uzależnione od wielu czynników. Nachylenie dachu czy zacienienie to problemy z którymi poradzi sobie sprawny instalator znajdując optymalne rozwiązanie. Koszt usługi montażu instalacji najczęściej jest wliczony w kompleksowe usługi związane z fotowoltaiką (wraz z zaprojektowaniem schematu całej instalacji pv). W instalacji pv istotną składową jest także licznik dwukierunkowy. Jego montaż jest bezpłatny i w całości pokrywa go zakład energetyczny.

Ile kosztuje instalacja fotowoltaiczna o mocy 4, 6 i 10 kWp?

Największe znaczenie dla ostatecznego kosztu instalacji fotowoltaicznej ma jej moc. Moc instalacji fotowoltaicznej ściśle zależna jest jednak od kilku czynników, takich jak:

  • dotychczasowe zużycie energii elektrycznej w domu (na podstawie archiwalnych faktur),
  • powierzchnia budynku,
  • klasa urządzeń RTV oraz AGD,
  • rodzaj pracy (zdalna, hybrydowa),
  • ilość mieszkańców, ale także plany dotyczące modernizacji czy też rozbudowy budynku.

Istotny jest także sam sposób ogrzewania domu. Jeśli zależy nam na podstawowym pokryciu zapotrzebowania budynku na energię, posiadamy urządzenia o wysokiej klasie energetycznej i nie mamy w planach remontu domu, ani zmiany przeznaczenia pomieszczeń (np. na miejsce pracy) wystarczająca będzie dla nas instalacja o mocy 4 kWp. Jeśli jednak pracujemy zdalnie, nasze zużycie prądu jest wysokie, co ma przełożenie na faktury, a w planach mamy gruntowną rozbudowę domu i np. adaptację nieużytkowego poddasza, warto by instalacja fotowoltaiczna charakteryzowała się mocą nie mniejszą niż 6-10 kWp. Najmniej zapłacimy za moduły fotowoltaiczne o najniższej mocy. Średnie ceny instalacji o mocy 4 kWp to około 12 tysięcy złotych. Oczywiście im mocniejsze parametry naszej przydomowej elektrowni, tym wyższy koszt instalacji fotowoltaicznej. Fotowoltaika w wariancie 6 kWp to w przybliżeniu koszt od 19-22 tysięcy złotych. Ceny paneli fotowoltaicznych wraz z montażem będą najwyższe dla instalacji wyróżniającej się mocą 10 kWp. Ilość modułów, zaawansowanie prac instalatorskich będzie przekładało się na koszt instalacji, który w tym przypadku wyniesie około 30-35 tysięcy złotych.

Fotowoltaika z możliwością akumulowania energii - koszty

Decydując się na wytwarzanie prądu z odnawialnych źródeł energii mamy możliwość zarządzania ewentualnymi nadwyżkami. Prosument może obrać jeden z dwóch wariantów: postawić na fotowoltaikę off lub on-grid. Ze względu na koszty instalacji inwestorzy w większości przypadków decydują się na drugi scenariusz, w którym to nadwyżka prądu trafia do zakładu energetycznego. Przesył nadwyżek energii do sieci energetycznej nie oznacza jednak, że inwestor ponosi straty, jednak nie ma możliwości odbioru energii. Net-billing zastąpił dotychczasowy system opustów. Nowa wersja rozliczenia nadwyżek energii elektrycznej zakłada, że właściciel mikroinstalacji sprzedaje niewykorzystany prąd, a w razie potrzeby (głównie w miesiącach zimowych) kupuje energię po cenach, które obowiązują także inne osoby fizyczne, niebędące w posiadaniu instalacji fotowoltaicznej. Innymi zasadami wyróżnia się fotowoltaika w wariancie off-grid. Tutaj nadwyżki energii są kumulowane w specjalnych magazynach energii tylko na potrzeby prosumenta. Opłacalność fotowoltaiki jest zatem większa. Wykorzystujesz surowiec w dowolnych porach roku oraz dnia, niestraszne Ci długie przerwy w dostawach prądu spowodowane np. klęskami żywiołowymi. Dom samowystarczalny energetycznie nie jest także obciążony fakturami za prąd. Cena samych magazynów to dla mocy 4-6 kWp około 20-25 tysięcy, a w przypadku produktów o wyższej klasie z półki premium koszt wzrasta do 50 tysięcy. Trzeba jednak zaznaczyć, że przy obecnych stawkach za energię elektryczną dla odbiorców, niestabilnej sytuacji na rynku paliw, rosnącej inflacji znacznie skraca się okres zwrotu kosztów poniesionych na rzecz budowy własnego magazynu energii. 

Instalacja fotowoltaiczna - o tym musisz pamiętać!

Najgorszy scenariusz dla prosumenta? Być w posiadaniu własnej elektrowni słonecznej i równocześnie pobierać prąd z sieci, ponieważ mikroinstalacja działa niewydajnie, nie pokrywając zapotrzebowania na energię w budynku. By uniknąć strat i dobrze dopasować moc paneli warto zwrócić się do profesjonalnej firmy, o ugruntowanej pozycji na rynku odnawialnych źródeł energii zlecając jej zaprojektowanie oraz montaż instalacji. Tylko dobrze dobrana instalacja fotowoltaiczna przyniesie Ci zyski. Doświadczony projektant obliczy moc Twojej domowej elektrowni w oparciu o dokumentację techniczną, ale i biorąc pod uwagę Twoje oczekiwania. Pomoże także w wyborze rodzaju paneli i odpowiedniej jakości komponentów. Z kolei instalatorzy będą mieli na względzie takie szczegóły jak to, czy ogniwa fotowoltaiczne nie są zacienione elementami architektury krajobrazu, pokażą Ci także jak dbać o instalację fotowoltaiczną w trudnych porach roku (zwłaszcza zimą).

Jak obniżyć koszt instalacji fotowoltaicznej?

Na wyjściowy koszt instalacji fotowoltaicznej składają się takie elementy jak: ceny paneli słonecznych, koszty podzespołów, odpowiednia jakość komponentów, podatek vat. Jednak koszt fotowoltaiki, niezależnie od tego, na jaki typ instalacji zdecyduje się prosument, ma szansę zwrócić się w szybkim czasie. Jest to możliwe dzięki regionalnym i ogólnopolskim dofinansowaniom do instalacji bazujących na OZE. Istnieje możliwość skorzystania z takich programów jak "Mój Prąd 5.0", który obejmuje nie tylko ogniwa fotowoltaiczne, ale także montaż instalacji (również z magazynem energii). Ulga termomodernizacyjna także daje możliwość rozliczenia się z mikroinstalacji i uzyskania częściowego zwrotu kosztów.

Cena fotowoltaiki - obniż ją dzięki pompie ciepła!

Wiesz już, ile kosztuje instalacja fotowoltaiczna. Warto pomyśleć również o instalacji hybrydowej. Połączenie fotowoltaiki i pompy ciepła daje Ci możliwość skorzystania z programu "Moje ciepło" i uzyskania dopłaty w wysokości od 7 do 21 tysięcy złotych do zakupu i montażu pompy ciepła. Instalacje hybrydowe związane z odnawialnymi źródłami energii dają Ci także pełną niezależność energetyczną oraz bezpieczeństwo. Nie martwisz się o wypełnienie magazynów gazu i rosnące ceny surowców. Oszczędzasz także na etapie budowy domu. Nie musisz płacić za przyłącza, budować kominów ani myśleć o znalezieniu miejsca na sporych rozmiarów kotłownię. 

Co jeszcze wpływa na efektywną pracę fotowoltaiki?

Właściwie dobrana moc instalacji to podstawa przy projektowaniu mikroinstalacji. Należy jednak pamiętać o tym, że nachylenie dachu wpływa na to, jak efektywnie pracują panele fotowoltaiczne. Dla szerokości geograficznej w której się znajdujemy przyjęto, że optymalny kąt nachylenia powinien wynosić 30-40 stopni. Jest to najlepsza wartość dająca gwarancję na dobry kąt padania promieni słonecznych, podnosi ona zatem opłacalność fotowoltaiki.

Czy warto być prosumentem?

Twoje miesięczne opłaty za prąd są wysokie i szukasz alternatywy dla rosnących cen energii elektrycznej oraz możliwości bycia niezależnym względem dystrybutorów prądu? Fotowoltaika jest dla Ciebie idealnym rozwiązaniem. Montaż domowej elektrowni warto poprzedzić projektem uwzględniającym Twoje potrzeby i wymagania, a całość prac powierzyć doświadczonej firmie specjalizującej się w instalacjach fotowoltaicznych.