Oddychamy smogiem, dłużej nie chcemy — gotowe rozwiązania unijne czekają!

W kontekście zbliżających się Targów i Konferencji Efektywności Energetycznej infoENERGIA 2017 Katowicach, których tematem jest m.in. problem niskiej emisji, poprosiliśmy o rozmowę gościa honorowego Targów i Konferencji, Posła do Parlamentu Europejskiego od 2004 roku, Premiera w latach 1997 – 2001 i Przewodniczącego Parlamentu Europejskiego w latach 2009-2012, prof. Jerzego Buzka, przewodniczącego Komisji Przemysłu, Badań i Energii w parlamencie Europejskim, uważanego za najbardziej wpływowego europosła w polityce energetycznej.

Panie Premierze, w 2016 roku Światowa Organizacja Zdrowia opublikowała raport, z którego wynika, iż w czołówce najbardziej zanieczyszczonych miast europejskich są miasta z województwa śląskiego i Małopolski. Jakie, Pana zdaniem, kroki powinny ten problem ograniczyć?

Gdy mowa o smogu, raport Światowej Organizacji Zdrowia wymienia takie zanieczyszczenia jak: pyły, dwutlenek siarki i tlenki azotu. Tymczasem w tzw. pakiecie klimatycznym chodzi głównie o ilość emitowanego dwutlenku węgla, czyli inny rodzaj zanieczyszczeń. Pyły zawieszone mają duży i niekorzystny wpływ na nasze zdrowie; bezpośrednio gdy spojrzymy na jakość powietrza oraz pośrednio, przez czystość i jakość wody. Natomiast dwutlenek węgla emitowany do atmosfery powoduje długoterminowe ocieplenie. Bez dwóch zdań, działania związane z emisją pyłów, dwutlenku siarki i tlenków azotu trzeba podjąć natychmiast.

Trzeba odchodzić od opalania węglem w zwykłych piecach, co dzieje się już na przykład w Krakowie.

Osiedlowe ciepłownie, modernizowane zwłaszcza w układzie kogeneracji (wytwarzanie ciepła i prądu) mogą być dzisiaj dofinansowywane ze środków unijnych. Warto również promować ogrzewanie gazem, to na pewno poprawi jakość powietrza. Wreszcie, konieczne jest stosowanie węgla wysokiej jakości lub wstępnie przetworzonego. I trzeba nim palić w nowoczesnych piecach. Ale to nie wszystko.

Samochody i emisja spalin to kolejny problem do rozwiązania. Stare samochody, zwłaszcza diesle, są tu najgroźniejsze i trzeba je eliminować z naszych ulic, tworząc przy tym warunki do wprowadzenia na polskie ulice aut elektrycznych i hybrydowych.

Na targach zorganizowaliśmy dużą ekspozycję samochodów i pojazdów elektrycznych, można się z nimi zapoznać, a wracając do naszej rozmowy chciałabym zapytać które elementy polityki energetycznej Unii Europejskiej są Pana zdaniem najważniejsze w odniesieniu do transformacji energetycznej miast ?

Transformacja energetyczna miast nie może być odrębnym zadaniem, musi być wpisana w zintegrowane strategie rozwoju miast. To wymaga ogromnej wrażliwości; ekonomicznej, społecznej, ekologicznej i kulturowej. Efektywność energetyczna nie jest kosztem obciążającym krajowe budżety.

Jest szansą na inwestycje, które zwrócą do krajowych skarbców miliony zaoszczędzonych euro. Należy konsekwentnie zmienić system ogrzewania w miastach. Trzeba też postawić, w szerokim zakresie, na odnawialne źródła energii, łatwiejsze do wprowadzenia w mniejszych miejscowościach.

Na początku grudnia 2016 roku Komisja Europejska opublikowała tzw. Pakiet Zimowy na rzecz czystej energii. Jaką rolę przypisano w nim konsumentowi energii i prosumentowi? Co należy zrobić, by zmienić pasywnego konsumenta energii w aktywnego prosumenta? 

Dwa główne cele tego Pakietu to zwiększanie efektywności energetycznej i uczciwe traktowanie konsumentów. Konsumenci mają być aktywnymi graczami na rynku energii przyszłości, mają odgrywać na nim kluczową rolę. Będą mieli prawo do wyboru spośród większej liczby dostawców energii i dostęp do niezawodnych narzędzi, umożliwiających porównywanie cen. Będą mogli wytwarzać - jako prosumenci - prąd we własnym zakresie i sprzedawać go do sieci. To zachęci ich do inwestowania

np. w panele słoneczne czy inne jednostki wytwórcze małej skali. I co równie ważne, przyczyni się do zmniejszania ich rachunków za energię.

Dziękujemy za rozmowę i do zobaczenia na Targach i Konferencji Efektywności Energetycznej infoENERGIA 2017, w Katowicach w dniach 23 – 24 lutego br. w Międzynarodowym Centrum Kongresowym.

Rozmowę przeprowadziła - Barbara Kropka, z Biura Promocji i Wystaw Astra - organizatora tego wydarzenia

Zapraszamy na spotkanie z europosłem, premierem Jerzym Buzkiem w dniu 23 lutego br. o godz.9.30 w Międzynarodowym Centrum Kongresowym w Katowicach, gdzie w trakcie Inauguracyjnej Sesji Otwarcia Konferencji Efektywności Energetycznej, nasz gość wygłosi wykład na temat:

Rola efektywności energetycznej w polityce klimatyczno-energetycznej UE do roku 2030.