Kotły na pellet i kominy energooszczędne - sposób na tanie ogrzewanie?

 Rosnące ceny energii elektrycznej i gazu sprawiają, że wciąż staramy się szukać tańszych rozwiązań grzewczych, które będą jednocześnie cechować się najwyższą wydajnością.

 

Ciekawym rozwiązaniem są kotły na paliwa biogeniczne charakteryzujące się coraz wyższą sprawnością, sięgającą aż 89%. Z kolei, zautomatyzowana praca kotłów pelletowych czyni je nie tylko ekonomicznym, ale też bardzo wygodnym w użytkowaniu rozwiązaniem - wymagają one obsługi raz na 5-7 dni.

Jak wybrać dobry kocioł?

Nowoczesne kotły na pellet posiadają zewnętrzne zasobniki na paliwo, których pojemność pozwala na długi okres pracy pomiędzy załadunkami. Budowa kotłów sprawia, że ich załadunek jest bardzo łatwy, więc oszczędzamy czas, który zazwyczaj trzeba poświęcić na dozór pieca. Kotły nowej generacji są także wyposażone w samoczyszczące się palniki i automatykę sterującą oraz wymienniki, które zapewniają maksymalny odbiór ciepła podczas procesu spalania. Warto zatem rozważyć zakup nowoczesnych kotłów do nowego domu lub gdy planujemy modernizację kotłowni.

Pellet - paliwo ekologiczne i ekonomiczne

Pellet to ekologiczne paliwo odnawialne powstające wyłącznie z naturalnych surowców - są to głównie trociny i odpady drzewne. Prasuje się je pod wysokim ciśnieniem bez użycia jakichkolwiek środków chemicznych. Mamy zatem do czynienia z pełni ekologicznym paliwem. Charakterystycznymi cechami biomasy są zerowy bilans CO2 i niska emisja szkodliwych dla środowiska substancjiPellet występuje w postaci granulatu i nie jest wymagający w zakresie magazynowania. Jego przechowywanie i transport są praktycznie bezproblemowe, ponieważ oferowany jest zazwyczaj w kilkunastokilogramowych workach. Po procesie spalania pozostaje niewiele popiołu. Rozwiązanie jest przyjazne dla środowiska także ze względu na możliwość wykorzystania pozostałości do nawożenia przydomowego ogródka.

Jaki komin wybrać?

Tak jak w innych urządzeniach grzewczych, w przypadku kotłów na pellet ważne jest dobranie oraz utrzymanie odpowiednich parametrów spalania.

Aby do samego procesu spalania była dostarczana optymalna ilość powietrza (parametr ten fachowo określany jest „współczynnikiem nadmiaru powietrza”), do pieców pelletowych, które do prawidłowej pracy potrzebują powietrza spoza pomieszczenia, z zewnątrz budynku, rekomendujemy system kominowy MK TRIO – mówi Marek Lis, ekspert marki MK Systemy Kominowe. Dedykowanym rozwiązaniem jest w tym przypadku stalowy komin trójścienny z kanałem spalinowym, izolacją 30 mm i kanałe, powietrzny, przez który bezpośrednio do urządzenia grzewczego doprowadzane jest powietrze niezbędne do spalania. Tego typu konstrukcja gwarantuje, że do budynku nie napłynie niekontrolowane, zimne powietrze.

Ważne są certyfikaty

Dobrze dobrany system kominowy przy paliwach stałych, poprzez dopasowanie odpowiedniego przekroju i wysokości generującej odpowiedni ciąg kominowy, umożliwia utrzymanie prawidłowych parametrów spalania, a co za tym idzie ekologią i ekonomię pracy kotła. Ma też niebagatelny wpływ na bezpieczeństwo domu i jego użytkowników, gdyż zbyt słaby ciąg kominowy, wynikający ze źle dobranego i zestawionego komina, w połączeniu ze złą wentylacją jest najczęstszą przyczyną zaczadzeń w Polsce – mówi Marek Lis. Z tego powodu warto zainwestować nie tylko w najwyższej jakości urządzenia grzewcze, ale także systemy odprowadzania spalin, które posiadają odpowiednie certyfikaty  Najnowszy komin MK TRIO jest certyfikowany do pracy na mokro i posiada odporność korozyjną V2, przez co jest w pełni bezpieczny dla użytkowników – dodaje Marek Lis.