Jest też decyzją jedną z najważniejszych, ponieważ przekłada się wprost na wygodę użytkowania i koszt eksploatacji nieruchomości. Jakim rozwiązaniom dostępnym na rynku systemów grzewczych warto się przyjrzeć, budując nowy dom? Co trzeba wziąć pod uwagę, wybierając konkretne rozwiązanie?
Wybierając sposób, w jaki będzie ogrzewany nowy dom, inwestor powinien zastanowić się nad własnymi preferencjami i oczekiwaniami wobec systemu grzewczego. Musi też wziąć pod uwagę ograniczenia działki, na której powstaje nieruchomość, i metraż, jaki chce przeznaczyć na pomieszczenie, w którym będą zainstalowane urządzenia. Najważniejsze jednak jest to, że powstający budynek musi spełnić wymagania Warunków Technicznych 2021, które określają m. in., jakie może być maksymalne roczne zapotrzebowanie budynku na nieodnawialną energię wykorzystywaną do ogrzewania i przygotowania ciepłej wody użytkowej oraz do chłodzenia, wentylacji czy oświetlenia. WT 2021 w bardzo dużym stopniu wpływają więc na to, jakie urządzenie będzie mogło być zainstalowane w konkretnej inwestycji.
Jeśli działka posiada dostęp do gazu ziemnego, dla wielu inwestorów naturalnym wyborem wydaje się kocioł gazowy. Gaz to stosunkowo tanie i ekologiczne źródło ogrzewania i ciepłej wody użytkowej. Gazowy kocioł kondensacyjny jest wygodny w obsłudze, a w wersji dwufunkcyjnej zajmuje bardzo mało miejsca, więc nie jest potrzebne specjalne pomieszczenie do instalacji — można go powiesić choćby w kuchni. Jednak jeśli inwestor ma dużą rodzinę i planuje budowę sporego domu z dwiema łazienkami, lepszym wyborem będzie kocioł jednofunkcyjny i dodatkowo podgrzewacz c.w.u. Takie rozwiązanie zapewni wyższy komfort korzystania z ciepłej wody, bo dzięki zasobnikowi można podgrzać jej duży zapas. Nie będzie problemu z obniżonym przepływem, jak w przypadku kotłów dwufunkcyjnych, a podczas kąpieli — z obniżającą się temperaturą napływającej wody przez długi czas. Chcąc korzystać z odnawialnych źródeł energii, można zdecydować się na rozwiązanie hybrydowe — połączenie kotła z pompą ciepła. Odpowiednio skonfigurowany regulator zapewni takie załączanie i wyłączanie poszczególnych urządzeń w systemie, aby ich praca była jak najbardziej ekonomiczna.
Pompy ciepła są obecnie jednymi z najczęściej wybieranych rozwiązań w przypadku nowych domów. Jest to rozwiązanie ekologiczne i ekonomiczne w eksploatacji, choć nakłady, jakie trzeba ponieść na początku, są wyższe niż w przypadku zastosowania jedynie kotła gazowego. Aby zainstalować gruntową pompę ciepła z kolektorami poziomymi, inwestor musi dysponować ogrodem o powierzchni przekraczającej powierzchnię domu, który ma zostać ogrzany. Można również zdecydować się na kolektor pionowy i przeprowadzić niezbędne odwierty. Pompa powietrzna będzie dużo łatwiejsza i tańsza w instalacji. Może być nieco mniej efektywna od pompy gruntowej w miesiącach, gdy temperatura powietrza jest niska. W takich przypadkach pompa będzie wspomagać się grzałką elektryczną. Pompy ciepła to jedne z najnowocześniejszych i najszybciej rozwijających się urządzeń grzewczych. Producenci proponują coraz bardziej zaawansowane rozwiązania, które pozwalają inwestorom cieszyć się tanim i ekologicznym ogrzewaniem i wysokim komfortem ciepłej wody użytkowej.
Nowe rozwiązanie, w postaci pompy ciepła Auriga, zaproponowała także marka Baxi należąca do grupy BDR Thermea. Auriga to pompa ciepła powietrze/woda typu monoblok, zapewniająca ogrzewanie, chłodzenie i wytwarzanie ciepłej wody użytkowej. Auriga gwarantuje maksymalną efektywność energetyczną i pracę w szerokim zakresie temperatur: grzanie od -25°C, a chłodzenie aż do +46°C. Pompę ciepła Auriga można w łatwy sposób połączyć w jeden system z instalacją solarną i kotłem, co pozwoli na jeszcze większy komfort i większą oszczędność. Pompa pracuje cicho, bo przenoszenie hałasu i wibracje zostały zminimalizowane dzięki zastosowaniu izolacji i montażu na amortyzatorach antywibracyjnych.Zaawansowany panel sterowania pozwala zarządzać ogrzewaniem i chłodzeniem przy wykorzystaniu aż 16 krzywych pogodowych, a także sterować zasobnikiem c.w.u., zintegrowanym kotłem, wspomagającą grzałką elektryczną oraz umożliwia integrację z instalacją solarną i zarządzanie pompą cyrkulacyjną c.w.u. Pompa ciepła posiada także funkcję dezynfekcji termicznej, tryb cichy z 2 ustawianymi poziomami ciszy oraz tryb wakacyjny wraz z zabezpieczeniem przeciw zamarznięciu.
W celu podgrzania ciepłej wody użytkowej z wykorzystaniem odnawialnych źródeł energii świetnie sprawdzi się instalacja kolektorów słonecznych w połączeniu z kotłem kondensacyjnym lub pompą ciepła. Instalacja solarna będzie mogła wytwarzać nawet 60% energii potrzebnej do podgrzania c.w.u. w ciągu roku. Pozostałe 40% będzie pochodzić z innego źródła. Przy wyborze konkretnego systemu, podobnie jak w przypadku innych rozwiązań, konieczne jest m.in. oszacowanie dziennego zapotrzebowania na c.w.u. Dzięki temu będzie wiadomo, jaka powierzchnia kolektorów i objętość podgrzewacza są niezbędne dla konkretnej inwestycji. Nowo powstający dom, aby spełniać wymagania Warunków Technicznych 2021, musi być dobrze zaizolowany oraz zasilany energią, która nie ma negatywnego wpływu na środowisko naturalne, najlepiej energią odnawialną. Największe znaczenie będzie miał wybór systemu ogrzewania. Na rynku jest dostępnych wiele nowoczesnych rozwiązań, które pozwolą zmierzyć się z tym wyzwaniem bez większych trudności, a dodatkowo przyniosą realne oszczędności podczas eksploatacji systemu grzewczego.