Klimakonwektor czy Klimatyzator?

Co w sytuacji, gdy nasz klimat zbliża się okresowo i nieuchronnie do dużych różnic temperatur pomiędzy porami roku? Jak poradzić sobie z pogodą, która nas męczy latem, a i zimą potrafi nieźle zmrozić? Warto pomyśleć o chłodzeniu i grzaniu w jednym. Zatem szukamy klimakonwektora czy może klimatyzatora?

 

Klimakonwektor, co to takiego?

Klimakonwektor to urządzenie umożliwiające chłodzenie lub grzanie, które jako czynnik chłodniczy wykorzystuje wodę lub jej mieszaninę. Wyglądem zewnętrznym nie różni się prawie niczym od klimatyzatora. Źródłem jego zasilania może być agregat wody lodowej lub powietrzna pompa ciepła. Są one zatem wykorzystywane w dużych, komercyjnych obiektach lub domach jednorodzinnych wyposażonych w pompę ciepła typu powietrze – woda. Jest prosty w obsłudze, oszczędny i przyjazny alergikom. Sterowanie odbywa się za pomocą nieskomplikowanego pilota co ułatwia korzystanie z urządzenia. Nie jest to nowy wynalazek, zatem czy aby na pewno współczesna klimatyzacja najnowszej generacji oddaje mu pola?

 

Klimatyzator, czyli nie taki diabeł straszny jak go montują?

Gdy decydujemy się na urządzenie klimatyzacyjne, zależy nam na estetyce instalacji w naszym mieszkaniu. Wnętrze powinno jak najmniej zostać „zeszpecone” dodatkowym sprzętem. Tu można się zastanowić nad modelami LG z ostatnich lat z serii ArtCool Gallery, Mirror czy Silver. Ten pierwszy to jeden z nielicznych klimatyzatorów, które nie tylko idealnie komponują się z otoczeniem ale dodatkowo je dekorują. Są praktycznie niewidoczne na pierwszy rzut oka, nierozpoznawalne jeśli się szuka tradycyjnego urządzenia na ścianie. To prawdziwa ramka na obraz, która dba o klimat i estetykę. Dodatkowo zdobią dom, gdyż dają nam możliwość kreatywnego podejścia poprzez wymienną grafikę na froncie.

 

Podejście ekologiczne nie jest nam obce.

Przyspieszający efekt cieplarniany wraz z postępującym niszczeniem warstwy ozonowej wpłynęły na zmianę światowej polityki w kwestii ochrony środowiska i klimatu. Wiele międzynarodowych przedsięwzięć pozwoliło na wypracowanie strategii ochrony i naprawy klimatu, którą zawarto w rozporządzeniach i porozumieniach. Wynikiem troski o klimat i przyszłości planety jest zastosowanie w klimatyzacji LG ekologicznego czynnika R32, który ma stosunkowo niewielki wpływ na środowisko naturalne. Czynnik chłodniczy R32 posiada bardzo niski współczynnik tworzenia efektu cieplarnianego oraz nie ma wpływu na warstwę ozonową. Możemy spokojnie powiedzieć, że czasy straszeniem klimatyzatorami minęły. Także podzespoły coraz częściej wykorzystywane pomagają w kwestiach energetycznych, w skrócie gdy chodzi o dbałość o niskie zużycie energii można postawić na klimatyzator wykorzystujący niezwykle ekonomiczny kompresor Dual Inverter. To oszczędność prądu i pieniędzy, która przekłada się na przyszłościowe myślenie o zielonej planecie. Teraz to właśnie nauka w służbie rozwijania technologii tworzenia tego typu urządzeń dba o przyjazne środowisku rozwiązania najskuteczniej.

 

Klimatyzator, który kiedyś zagra z nami w szachy…

To czego szukamy najczęściej, poza wspomnianymi parametrami, w sprzęcie to także tzw. intuicyjność sterowania i przyjazność w obsłudze. To wygoda użycia, możliwość programowania i intuicyjna obsługa przekonuje użytkowników do korzystania z tego typu rozwiązań. I tu klimatyzator może się „pochwalić” pewnymi osiągnięciami, które z roku na roku przyćmią konkurenta. Posiadanie przyjaznego nam pilota, sterowanie kierunkiem, mocą i temperaturą cyrkulowanego powietrza uzupełnia możliwość dywersyfikacji temperatur na różne pomieszczenia czy chociażby tak ważna dla sprzętu analiza jego pracy dzięki łączności wi-fi. To prognozowanie działania klimatyzacji, budowanie jego „historii pracy” daje nam oszczędności, informacje o zużyciu energii elektrycznej czy filtrów antyalergicznych. Wszystko pod ręką, z dbałością nie tylko o zdrowie nasze ale i o zdrowie urządzenia. Klimakonwektory wciąż pozostają w tyle pod tym względem. Warto pamiętać, szukając urządzenia klimatyzacyjnego do domu, iż mamy do dyspozycji ofertę złożoną z prawdziwych komputerów klimatu. Myślą często za nas, dają się kierować bez większego problemu i potrzeby fachowej wiedzy. Pozostają czujne, elastycznie dostosowując swe działanie pod konkretne wymagania, których od nas się uczą. To argument za klimatyzacją technologicznie rozbudowaną, korzystającą z najnowszych rozwiązań technologicznych jak klimatyzatory LG.

 

A gdy o zdrowie chodzi, to czy nam to szkodzi? 

Jednym ze stereotypów dotyczących klimatyzacji jest ich niebezpieczny wpływ na otoczenie alergików. To mit, który być może przetrwał dzięki niefortunnym użytkownikom klimatyzacji, którzy nie zadbali nigdy o serwis sprzętu, kontrolę mechaniki czy po prostu powtarzali po innych błędy. Klimatyzacja co najwyżej zadba o nasze powietrze, pozbawiając zagrożeń alergicznych nasz dom. Jak to działa w praktyce, warto w kilku słowach wyjaśnić. Ponad 3 miliony jonów chroni nas przed zapachami i szkodliwymi substancjami sterylizując nie tylko powietrze przepływające przez klimatyzator, ale również jego bezpośrednie otoczenie, czyniąc środowisko, w którym przebywamy, czystym i bezpiecznym. Sterylizacja i dezodoryzacja to funkcja nowoczesnych urządzeń LG powszechnie dostępna w naszych modelach. Jonizator Plasmaster Ionizer + zmniejsza liczbę szkodliwych cząsteczek mikroskopowych, dzięki wprowadzeniu w przepływające przez klimatyzator powietrze milionów jonów czyni je lepszym i zdrowszym Wspominając o zdrowiu użytkownika, nie sposób zapomnieć o kolejnym, utrwalonym powszechnie micie. Te wszelkie obawy związane z chorobami i przeziębieniami, które niesłusznie wiąże się z używaniem klimatyzacji winny być rozliczone już dawno. Fałszywie odbierane samo użytkowanie urządzeń klimatyzacyjnych na co dzień z całym tym złem rodzi się z innego, prozaicznego powodu. Jak ze wszystkim, chodzi tu po prostu o zjawisko nieprawidłowego użytkowania klimatyzacji. Ludzie często nastawiają za niską temperaturę powietrza w pomieszczeniu względem zewnętrznych warunków. Różnica temperatur powinna wynosić ok. 5°C. Czyli jeśli mamy na zewnątrz +30°C to nie powinno ustawiać się klimatyzacji na 20°C. To bardzo szkodzi naszemu organizmowi, zarówno chodzi o klimatyzację komfortu czy tą samochodową. Prawidłową, minimalną temperaturę, jaką możemy ustawić w tym wypadku to 25°C – tak żeby nie doznać szoku organizmu i nie nabawić się choroby. Później możemy ją obniżyć, ale stopniowo.

 

Projektowa temperatura wewnątrz pomieszczenia, na którą dobieramy urządzenia to 24°C w lecie podczas chłodzenia i 20°C w zimie podczas grzania. Dlaczego nie na odwrót? Związane jest to z faktem iż w zimie mamy grubsze ubrania, natomiast w lecie zwiewne koszulki. Może niektórych przekonać dodatkowo fakt, iż te sprzęty praktycznie już same myślą o sobie. To przydaje się tym, którzy mają problem z zadbaniem o maszynę. Funkcja autoczyszczenia spodoba się każdemu, kto choć przez chwilę zastanawiał się skąd się biorą bakterie w nieczyszczonych miejscach. Eliminacja przykrego zapachu to już wymagany standard, nie trzeba być geniuszem by domyślać się że to oznacza eliminację bakterii i pleśni przy okazji z naszego otoczenia i urządzenia.

Ma chłodzić ale ma też grzać. 

Szybki czas przeskoku temperatur, wielokierunkowy nawiew, nowoczesne podejście do sterowania temperaturą i zasięgiem dmuchawy. To w kilku słowach gwarant dobrego chłodzenia i efektywnego grzania. Wszystkie te cechy mamy już praktycznie w każdym nowym urządzeniu klimatyzacyjnym LG.  W lato sprawi, że unikniemy upałów a w zimę przyjemnie podgrzeje nie tylko atmosferę pomieszczenia. Badania, na których opierane są technologie użyte w klimatyzatorach, pozwalają na pracę przy skrajnie różnych temperaturach na zewnątrz. Bez względu na porę roku mamy temperaturę optymalną dla całej rodziny.

Czy klimakonwektor to mniejszy wydatek? 

Nie ma powodu porównywać ceny na rynku obu rodzajów urządzeń. Trzeba raczej przestudiować ofertę pod względem technicznym, przez pryzmat wygody obsługi, jakości wykonania czy serwisowania. Może warto także pomyśleć o długoterminowych kosztach użytkowania. Rachunki za prąd pod kontrolą dzięki najnowszym rozwiązaniom oszczędnościowym jak nowoczesne inwertery mogą być argumentem w dłuższym czasie. Dobry serwis, gwarancje wydawane na lata to tylko dodatkowy zysk dla nas. Nie mówiąc o komforcie użytkowania, niskim poziomie hałasu i totalnej kontroli nad tym co urządzenie nam w domu robi z powietrzem. Nie ma gotowej odpowiedzi na pytanie czy klimakonwektor czy klimatyzator, jest tylko kwestia zadbania o potrzeby nasze i naszych najbliższych pod każdym względem. A na to warto odpowiedzieć sobie samemu po przeanalizowaniu pełnej oferty, najlepiej z licencjonowanym instalatorem.

 

Nawet jeśli klimakonwektor to czy da się wszędzie go zastosować?

Klimakonwektory nie działają jak zwykłe urządzenia klimatyzacyjne tzw. split. Może funkcjonować tylko w połączeniu z pompą ciepła lub agregatem wody lodowej. Nie posiada swojego agregatu zewnętrznego tak jak klimatyzatory typu split. To w praktyce oznacza, że nie nadaje się do domów, które nie są wyposażone w pompę ciepła typu powietrze-woda przeznaczonych do centralnego ogrzewania czy podgrzania ciepłej wody użytkowej. Powinniśmy zatem zdecydować się na samodzielnie funkcjonujące, nowoczesne urządzenia klimatyzacyjne, które poza całą gamą zalet mają o wiele więcej do zaoferowania swemu użytkownikowi.