Jak grzać, to na gazie... (4)

Żeby być prawdziwym fachowcem w swej branży, trzeba doskonale znać obiekt, nad którym pracujemy, czyli gaz płynny, a także narzędzia, którymi się posługujemy, żeby sprawnie i szybko wykonać zaplanowane czynności.

Jako że gaz płynny ciągle pozostaje w mentalności ludzkiej źródłem energii „o podwyższonym stopniu niebezpieczeństwa", dlatego oprócz pracowników i serwisów firm dystrybuujących gaz płynny to właśnie instalatorzy są tą forpocztą, która ma bardzo duży wpływ na zachowanie klienta, dzieląc się z nim swoją wiedzą i doświadczeniem.

Decydują o tym przynajmniej dwa ważne aspekty:

  • po pierwsze - znając doskonale produkt i narzędzia - są źródłem łatwo przyswajalnej wiedzy dla klienta, który na ogół jest laikiem; instalator jako osoba polecana, często znajoma, wzbudza zaufanie - klient mu wierzy i ufa,
  • po drugie - wykonując fachowo, sprawnie i profesjonalnie swoje prace wzbudza  dodatkowe  zaufanie klienta i buduje w nich poczucie, że dokonał dobrego wyboru - tak źródła energii, jakim jest gaz płynny, jak i samego wykonawcy instalacji.

Żeby wiedzieć wiele o zachowaniu się gazu płynnego w określonych warunkach, konieczna jest znajomość jego podstawowych właściwości fizycznych i chemicznych. Ważna jest także wiedza na temat podstawowych reakcji i zachowań w sytuacjach nietypowych i potencjalnego zagrożenia, jakim może być np. wyciek gazu z instalacji powstały w wyniku jej roz-szczelnienia. W zbiorniku, w którym jest gaz w stanie ciekłym, ciśnienie gazu jest ciśnieniem równowagi pomiędzy ilością odparowanej cieczy a skraplanej fazy lotnej i tak na granicy fazy gazowej i płynnej ciśnienie jest takie samo. Ważną informacją jest, że zbiornik napełniany jest do maksimum 85% swojej pojemności, ta poduszka gazowa nad fazą płynną zabezpiecza układ przed wzrostem ciśnienia fazy płynnej wynikającej z małej sprężystości cieczy, np. z powodu wzrostu jej temperatury (np. poprzez silne nasłonecznienie). W statycznych warunkach, czyli gdy nie ma poboru gazu, ciśnienie w zbiorniku zależy jedynie od składu fazy płynnej i jej temperatury, a nie od stopnia napełnienia zbiornika. Zależność ciśnienia od składu gazu płynnego i temperatury jest bardzo ważna przy przechowywaniu, transporcie i eksploatacji gazu płynnego. Gaz, który odparuje w zbiorniku, przedostaje się do palnika w kotle gazowym i tu ważne jest dostarczenie odpowiedniej ilości powietrza (tlenu w nim zawartego) do spalania tego medium.

Do zupełnego spalenia gazu wymagane są jego następujące ilości:

  • do spalenia 1 m3 butanu - 32 m3 powietrza,
  • do spalenia 1 m3 propanu - 24 m3 powietrza.

Bardzo ważna jest wiedza na temat zachowania się gazu przy ewentualnym rozszczelnieniu instalacji na zewnątrz budynku czy też w kotłowni. Trzeba pamiętać, że propan (stosowany najczęściej do ogrzewania domów) w połączeniu z powietrzem przy udziale procentowym od 2,1 do 10,1% tworzy mieszaninę wybuchową. W stanie gazowym propan jest cięższy od powietrza, ściele się przy ziemi i tworzy skupiska w zagłębieniach. Z tych też powodów bardzo ważna jest odpowiednia wentylacja tak kotłowni, jak i przestrzeni w bezpośredniej odległości od zbiornika. Czysty LPG jest cieczą bezbarwną i bez zapachu, dlatego w celu szybkiego wykrycia jego obecności w powietrzu stosuje się nawanianie gazu mer-kaptanem. Zapach nawonionego gazu jest wyraźnie wyczuwalny już przy stężeniu 0,4% gazu w powietrzu. Ten zarys podstawowej wiedzy i świetna znajomość swojego fachu daje gwarancję dobrej obsługi klienta, jego satysfakcji i zadowolenia, a co za tym idzie, dalszego rozwoju firm instalatorskich. Przy porównywalnych materiałach stosowanych na rynku, profesjonalizm i poziom wiedzy pracowników firm będzie tym argumentem, dla których jedne firmy będą polecane sobie przez klientów, a inne nie. Warto być dobrym w tym, co się robi.