Instalacja Ogrzewania Podłogowego KAN-therm – gdy ciepło krąży pod stopami

Sezon jesienno-zimowy sprzyja corocznym refleksjom nad sposobem ogrzewania kolejnej inwestycji. Klient zastanawia się nad wyborem, słyszał co nieco o zaletach, ale wciąż waha się, jaki rodzaj ogrzewania wybrać do swojego domu. W przypadku wodnego ogrzewania płaszczyznowego raz podjęta decyzja zaowocuje w przyszłości nie tylko komfortem cieplnym i spełnieniem przesłanek ekologicznych, ale również znacznymi oszczędnościami. W tym wypadku dobry wybór, to przemyślany wybór. Sprawdź, dlaczego warto zdecydować się na Ogrzewanie Podłogowe KAN-therm.

 

Decyzję o wyborze wodnego ogrzewania podłogowego (tzw. niskotemperaturowego) KAN-therm warto uzasadnić, wskazując przede wszystkim na jego zalety, w tym skuteczną i bezawaryjną pracę przez długi czas, długotrwały komfort cieplny oraz szacunkowe oszczędności w perspektywie kolejnych lat. Podłogówka to w rzeczywistości wielkogabarytowy grzejnik, który oddaje ciepło większą powierzchnią grzejną, za to w niższej temperaturze. Rosnąca popularność rozwiązań ekonomicznych i ekologicznych sprawiła, że ogrzewanie podłogowe staje się coraz bardziej popularne, a jego zalety doceniane są przede wszystkim przez użytkowników domów jednorodzinnych. Powszechna obecność na rynku instalacyjnym przekłada się też na większą liczbę doświadczonych instalatorów, którzy bez obaw sięgają po nowoczesne technologie, a dzięki odpowiednim szkoleniom, są w stanie sprostać montażom nawet bardziej zaawansowanych rozwiązań.

 

Zacznijmy od zalet

Ogrzewanie Podłogowe KAN-therm zalecane jest nie tylko do inwestycji wielkopowierzchniowych, ale przede wszystkim do budynków prywatnych, gdzie proces ogrzewania i utrzymania zadanej temperatury jest szczególnie istotny.


Do zalet tego typu systemu grzewczego zaliczamy przede wszystkim:

  • Stały komfort cieplny wnętrza przy obniżonej temperaturze zadanej (nawet o 2˚C)
  • Wszystkie elementy systemu grzejnego „ukryte” są w konstrukcji podłogi (brak widocznych rur i tradycyjnych grzejników)
  • Niższe koszty ogrzewania budynku
  • Korzystny dla zdrowia i samopoczucia rozkład temperatury (wyższa temperatura na dole – ok. 24-28˚C, niższa w wyższych partiach ciała – ok. 18-20˚C)
  • Możliwość korzystania z konwencjonalnych, jak odnawialnych źródeł energii
  • Brak uczucia suchego powietrza we wnętrzu
  • Łatwość montażu i – przy wyborze elementów odpowiedniej jakości – bezawaryjna eksploatacja kilkadziesiąt lat
  • Instalacja przyjazna dla alergików i osób chorujących na astmę (mniej unoszących się w powietrzu drobinek kurzu i roztoczy)
  • Estetyka wnętrza – możliwość dowolnej aranżacji wnętrz i prezentacji okien


Wybierz dobrą jakość

Produkty, które oferuje rynek, mają spełnić przede wszystkim oczekiwania inwestorów, bo to oni przez następne kilkanaście, kilkadziesiąt lat będą korzystali z danego systemu grzewczego. Warto zatem pamiętać, że raz położona instalacja generuje oszczędności tylko w przypadku braku konieczności serwisowania, modernizacji czy wymiany poszczególnych jej elementów. Wymiana wadliwie położonej, słabej jakości instalacji będzie oznaczała wzrost kosztów inwestycyjnych. Nie szukajmy zatem oszczędności tam, gdzie wiąże się to z utratą jakości, a zwróćmy uwagę na szacunkowe oszczędności w perspektywie czasowej. – Słabej jakości elementy grzewcze mogą obrócić się przeciwko użytkownikom, po niedługim czasie wymagając naprawy, wymiany, a w wielu przypadkach remontu zniszczonej części budynku. O dobrej jakości systemu grzewczego świadczy bowiem jego bezawaryjna i skuteczna praca przez długie lata – potwierdza ekspert z działu technicznego KAN.


Ogrzewanie podłogowe a oszczędności

Instalacja ogrzewania podłogowego, czyli w wielkim skrócie rur rozmieszczonych na posadzce (rury możemy mocować za pomocą specjalnego tackera), przykrytych warstwą jastrychu i podłączonych do źródła ciepła (np. kotła kondensacyjnego), pozwala na maksymalne wykorzystanie generowanego ciepła w całym pomieszczeniu. Ciepła podłoga zapewnia zatem komfort grzewczy nie tylko w okolicy okien (jak w przypadku tradycyjnych grzejników), ale w każdym pożądanym miejscu, w którym rozmieszczone zostały rury. Niezbędne do montażu instalacji okażą się również elementy przeciwwilgociowe i termoizolacyjne, których montaż wymagany jest w całym pomieszczeniu, a także rozdzielacz odpowiadający za prawidłową dystrybucję czynnika grzewczego. Ostatnim elementem jest regulator temperatury – ważny też o tyle, o ile zwracamy uwagę na estetykę i funkcjonalność proponowanych rozwiązań, a przy tym na łatwość i intuicyjność sterowania ciepłem. Już sama liczba elementów niezbędnych do montażu instalacji sugeruje, że nasz wybór będzie wymagał nieco większych nakładów finansowych, niż tradycyjna instalacja (np. grzejników ściennych), jednak w nadchodzących sezonach grzewczych inwestycja będzie zwracać się w postaci mniejszego zużycia energetycznego i braku konieczności modernizacji układu grzewczego przez kolejne lata, co docelowo przełoży się na oszczędności w skali roku rzędu 10-15%. Szacuje się, że już po dwóch latach eksploatacji może nastąpić amortyzacja kosztów inwestycyjnych.


Pamiętajmy: aby instalacja ogrzewania podłogowego przyniosła jak najlepszy efekt, zdecydujmy się na to rozwiązanie jeszcze na etapie projektu wnętrza, poznając wcześniej zapotrzebowanie energetyczne każdego z pomieszczeń – po wylaniu posadzki, będzie już to niemożliwe. Zwróćmy również uwagę na ostateczne wykończenie posadzki. Najlepiej przewodzącym ciepło materiałem będzie naturalny kamień, gres lub terakota, dobrze z dostarczaniem ciepła do wnętrza poradzą sobie również panele winylowe, z kolei wybór naturalnego drewna i tradycyjnych paneli powinien być zgodny z przeznaczeniem danego materiału (możliwość stosowania na ogrzewaniu podłogowym). Wrażenie ciepłej posadzki będą też minimalizować grube, wielkopowierzchniowe dywany, warto z nich zrezygnować w miejscach, gdzie będzie przebiegała instalacja ogrzewania podłogowego.

Sytuacja komfortowa nie tylko zimą

A teraz rozważmy efektywność proponowanego rozwiązania. Poza oczywistym komfortem grzewczym, oszczędnościami finansowymi, mniejszym zużyciem energetycznym i możliwością podłączenia instalacji do alternatywnych źródeł energii, do pakietu zalet doliczmy dowolną aranżację wnętrza, kontakt z ciepłą posadzką w porze zimowej oraz możliwość chłodzenia wnętrza podczas upałów.

Wśród proponowanych elementów instalacji Ogrzewania Podłogowego KAN-therm znajdziemy bogaty asortyment osprzętu instalacyjnego (m.in. rozdzielaczy, szafek instalacyjnych i elementów automatyki), który pozwoli na precyzyjny dobór instalacji w zależności od specyfiki danej inwestycji:

  • Rura KAN-therm Blue Floor, która skonstruowana została specjalnie z myślą o instalacjach ogrzewania podłogowego, dostępna w bardzo szerokim zakresie średnic i długości zwojów, umożliwia wygodny i szybki montaż pętli grzewczych
  • Izolacja termiczna, brzegowa i przeciwwilgociowa (m.in. styropian z wyprofilowaną warstwą folii tworzywowej tzw. wypustkami ułatwiającymi ułożenie rur lub izolacja ze specjalnymi rowkami i metalowymi lamelami w które montowana jest rura grzewcza)
  • Elementy i narzędzia do mocowania rur grzejnych (KAN-therm Tacker)
  • Taśmy i profile dylatacyjne
  • Domieszki do wylewek BETOKAN
  • Szafki instalacyjne w wersji podtynkowej i natynkowej – w zależności od potrzeb inwestycji
  • Nowoczesne elementy automatyki sterującej Smart i Basic (bezprzewodowa lub przewodowa)
  • Elementy uzupełniające, takie jak plastyfikatory, siatki do zbrojenia posadzki oraz taśmy
  • przyścienne i profile dylatacyjne


Z kolei dzięki programowi KAN Quick Surface można wykonać szybką kalkulację instalacji ogrzewania lub chłodzenia podłogowego.