GWC, czyli gruntowy wymiennik ciepła

Gwc, czyli gruntowy wymiennik ciepła, nie jest obowiązkowym elementem systemu rekuperacji.

To dodatkowe urządzenie, które zwiększa zyski energetyczne, opracowując powietrze, zanim trafi ono do rekuperatora.

W praktyce oznacza to jeszcze większe oszczędności i komfort powietrzny oraz wykorzystanie energii zgromadzonej w gruncie. Ideą pracy GWC jest dostarczenie do rekuperatora powietrza chłodniejszego latem i cieplejszego zimą, niż wynosi temperatura powietrza zewnętrznego.

GWC zwiększa sprawność systemu rekuperacji

Wykorzystuje do tego darmową energię zgromadzoną na głębokości około 1,5 - 2 m w ziemi, gdzie panuje temperatura niezależna od pory roku, mieszcząca się w zakresie 6 - 12°C. Ułożona na takiej głębokości instalacja GWC kryje w sobie glikol: medium transportujące energię. Związek rekuperatora z GWC jest wyjątkowo udany: latem podwyższa komfort w rekuperowanych pomieszczeniach, zimą ogrzewa powietrza, zanim trafi ono do rekuperatora. Gruntowy wymiennik ciepła zbudowany jest z instalacji zewnętrznej GWC i jednostki wewnętrznej montowanej bezpośrednio przy rekuperatorze.

GWC zimą ogrzewa powietrze

W Polsce przez około 8 miesięcy w roku trzeba dogrzewać dom, by uzyskać w nim komfortową temperaturę i uzupełnić straty ciepła (wynikające z otwierania drzwi wejściowych, przenikalności ścian, okien, etc.). System rekuperacji odzyskuje znaczną część energii już w samym wymienniku, jednak GWC z rekuperatorem robi coś więcej: ogrzewa powietrze, zanim trafi ono do rekuperatora. Dzięki temu nawiewane powietrze jest jeszcze cieplejsze, a korzyści z wentylacji mechanicznej większe.

GWC latem ochładza powietrze

Latem zazwyczaj poza klimatyzacją nie istnieje wiele możliwości ochłodzenia budynku (nie licząc klimatyzerów). Wraz z upływem ciepłych dni wnętrze domu staje się powoli coraz cieplejsze w wyniku kumulowania się energii słonecznej wpadającej przez okna, wynikającej z użytkowania kuchni, łazienek czy po prostu energii pochodzącej od ludzi. Proces ten przebiega wolniej w domach o dużej kubaturze i wykonanych z materiałów kumulujących ciepło. Budynek duży, wykonany z kamienia będzie miał dużo większą bezwładność termiczną niż niewielki domek wykonany z typowo izolujących materiałów budowlanych. Dużym mankamentem budynków o wysokiej bezwładności termicznej są stosunkowo duże koszty ogrzewania: aby dom był ciepły, należy wprowadzić duże ilości energii w ściany budynku. Odwrotnie latem — taki dom teoretycznie dłużej zachowa przyjemny chłód, nawet przy stosunkowo częstym tradycyjnym wietrzeniu. Coś za coś. Budynek dobrze zaizolowany zachowuje się inaczej: ściany nie kumulują dużych ilości ciepła, za to jego bezwładność termiczna zapewniana jest przez maksymalną szczelność. Jeśli dom z niewielką bezwładnością przewietrzymy zimą poprzez otwarcie okien — nastąpi jego szybkie wychłodzenie. Podobnie latem — otwarcie okien i wietrzenie gorącym, letnim powietrzem spowoduje szybkie ogrzanie się wnętrza budynku. Latem temperatura powietrza dostarczanego przez czerpnię do rekuperatora jest dokładnie taka, jak na zewnątrz: wysoka. Przy zastosowaniu GWC, temperatura powietrza dostarczonego do rekuperatora zostaje obniżona właśnie dzięki energii uzyskanej z pracy GWC.