Grzejniki i ich różnorodność na rynku. Cz. 1 – Klasyczne i artystyczne

Grzejniki są podstawą ogrzewania mieszkań oraz domów na całym świecie.

Często różnią się między sobą – czy to kształtem wyjątkowym dla danej części świata, czy to formą bądź budową, czy nawet nowoczesnymi rozwiązaniami powoli zastępującymi stare metody tworzenia tak zwanych „kaloryferów”. Z tego też względu powstała ta seria artykułów – ma ona na celu przybliżenie odmienności grzejników dostępnych na rynku, zarówno pod względem wyglądu, jak i zastosowania.

Klasyczne rozwiązania, czyli grzejniki pokojowe

Najbardziej rozpoznawalne i jednocześnie najpopularniejsze ze wszystkich urządzeń, grzejniki pokojowe są wykorzystywane w naszym kraju już od wielu, wielu lat. Montowane są one zwykle pod oknami, gdyż ich głównym zadaniem jest nagrzewanie chłodnego powietrza przedostającego się z dworu. Pozwala to na zmieszanie powietrza ciepłego znad grzejnika i powietrza znajdującego się w reszcie domu, co prowadzi do proporcjonalnego wzrostu temperatury ogólnej. Mogłoby się wydawać, że urządzenia grzewcze pozostają w stagnacji technologicznej, a rozwiązania wdrażane w nich nie są innowacyjne. Nic bardziej mylnego – dawna technologia cały czas jest ulepszana  pod względem wydajności, co pozwala na tworzenie klasycznych „kaloryferów” o znacznie lepszych parametrach.

Grzejniki artystyczne – coś nowego, na starej zasadzie

Być może kiedyś – czy to w czyimś mieszkaniu, czy to na ekranie telewizora – zaobserwowaliście Państwo ozdobną płaskorzeźbę lub przedmiot łudząco przypominający dzieło sztuki dawnych artystów, który luźno spoczywa na ścianie pozornie jedynie dla ozdoby. Jeśli tak, to istnieje spora szansa, że właśnie zobaczyliście grzejnik dekoracyjny albo artystyczny.

Grzejniki artystyczne są czymś, co bardzo łatwo można pomylić z płaskorzeźbami, gdyż te nie mają zwykle żadnych znaków odróżniających je od sztuki. Są to urządzenia o skomplikowanej, wyjątkowej budowie, które łączą ze sobą praktyczność i piękno wykonania. Wybierane są one zwykle ze względu na swój wygląd pozwalający na stworzenie naturalnej aranżacji, jednak poza nim są one także niebywale wydajne – często ich powierzchnia grzewcza jest zdecydowanie większa, dzięki czemu ich właściciele mogą cieszyć się cieplejszą atmosferą w pomieszczeniu znacznie szybciej, niż użytkownicy kaloryferów klasycznych.

Klasyczne kaloryfery na stałe zagościły w świadomości osób z całego kraju – wystarczy zadać dowolnej osobie pytanie „Jak wygląda grzejnik?”, by uświadomić sobie ten fakt. Nie zmienia to jednak stanu rzeczy – cały czas tworzone są nowe projekty ulepszające klasyczną budowę, czy to pod względem wyglądu tak jak grzejniki dekoracyjne, czy wydajności. Tymi dwoma rodzajami urządzeń grzewczych zakończymy jednak ten wpis, aczkolwiek kolejny artykuł, jak również i następne ukażą się już niebawem. W nim poruszymy kolejne rodzaje tych urządzeń – między innymi grzejniki kanałowe, łazienkowe oraz dynamiczne.