Galmet: Przewodnik inwestora – kolektory słoneczne czy powietrzna pompa ciepła?

Zalety stosowania kolektorów słonecznych lub powietrznej pompy ciepła do ogrzewania c.w.u.

Korzyści z wyboru bezobsługowych rozwiązań zasilanych energią odnawialną. Porównanie z ogrzewaniem elektrycznym. Realne koszty i oszczędności. Wszystko to w wywiadzie, który „Ekspert Ogrzewnictwa” przeprowadził z Krajowym Doradcą ds. Pomp Ciepła Galmet - Julią Sobaszek. Sprawdź, ile możesz zyskać wybierając rozwiązania OZE.

W kolejnych częściach „Przewodnika Inwestora” szczegółowo i praktycznie wyjaśniamy zalety i wady różnych sposobów ogrzewania domów oraz realnie wyliczamy ich opłacalność. W tym wydaniu sprawdzimy, który z dwóch ekologicznych systemów ogrzewania ciepłej wody użytkowej – za pomocą zestawu solarnego, czy powietrznej pompy ciepła – jest najbardziej odpowiedni dla 4-osobowej rodziny w perspektywie kilkunastu lat użytkowania instalacji. Na pytania redakcji odpowiada Julia Sobaszek, specjalista z Krajowego Centrum Doradztwa Techniki Grzewczej.

Ekspert Ogrzewnictwa: Co jest bardziej opłacalne – zestaw solarny, czy powietrzna pompa ciepła? Chyba każda osoba budująca lub modernizująca dom zastanawiała się, które z tych rozwiązań jest lepsze. Można odpowiedzieć jednoznacznie na to pytanie?

Julia Sobaszek: Nie jest to takie proste, ponieważ oba wymienione sposoby pozyskiwania c.w.u. są bardzo dobre. Szybkie, skuteczne, niezwykle tanie i co najważniejsze ekologiczne, gdyż ciepło pozyskujemy z odnawialnych źródeł. Ponadto zarówno systemy oparte na kolektorach słonecznych, jak i powietrznych pompach ciepła, są właściwie bezobsługowe dla użytkowników. Trudno byłoby wskazać bardziej nowoczesne i przyjazne dla środowiska sposoby ogrzewania wody.

To może łatwiej określić wady wymienionych sposobów ogrzewania c.w.u., które pomogłyby inwestorom podjąć decyzję na zasadzie selekcji negatywnej?

Żaden z wymienionych systemów nie ma dyskwalifikujących cech, ani wad. Każdy z nich można polecić bez żadnych zastrzeżeń. Zestawy, które analizujemy w dalszej części, są dopracowane, działają na bazie sprawdzonych technologii, a ich wykonanie jest najwyższej jakości. Można wskazywać jedynie na różnice w technologii i specyfice użytkowania oraz kosztach instalacji i tempie zwrotu inwestycji. Wszystkie te kwestie wyjaśnimy dokładnie na konkretnych przykładach.

Podobnie jak w poprzednich częściach przewodnika dla precyzji porównania systemów musimy przyjąć identyczne założenia projektowe dla instalacji…

Tak. Zakładamy, że zestawy będą spełniały parametry:

  •    zaspokoją przygotowanie c.w.u. dla 4-osobowej rodziny - zużycie ok. 200 l/dobę;
  •    temperatura c.w.u.: 50°C;
  •    urządzenia – pompa ciepła/zestaw solarny - będą pracowały głównie w okresie letnim i przejściowym;
  •    w czasie kiedy temperatury zewnętrzne będą poza zakresem pracy pompy ciepła i przy warunkach uniemożliwiających korzystanie z energii solarnej woda będzie ogrzewana przez grzałkę.


Do obliczeń przyjmujemy, że cena energii elektrycznej jest stała i wynosi 0,6 zł/kWh.

Jakie konkretne urządzenia porównamy?

W instalacjach, które poddamy analizie, zastosowano powietrzną pompę ciepła Basic 200 oraz system solarny Premium Standard z dwoma kolektorami miedzianymi, zestawem montażowym i zbiornikiem Tower Biwal 200 z grzałką. Obie instalacje mają zbliżoną moc grzewczą, a grzałki identyczną moc elektryczną. Obliczenia wykonaliśmy dla typowych parametrów i warunków pracy tych układów.

Przeczytaj całość na stronie: galmet.com.pl