Folie i maty grzewcze na podczerwień

Trwająca od pewnego czasu rewolucja w branży nowoczesnych i ekonomicznych ogrzewań domów spowodowała wzrost zainteresowania elektrycznymi ogrzewaniami powierzchniowymi na podczerwień.

Główną ich cechą jest niska temperatura, w jakiej pracują (do 24°C), a tym samym uzyskanie maksymalnego komfortu cieplnego przy jednoczesnym minimalnym zużyciu energii.

Ogrzewania na podczerwień ogrzewają ściany, sufit, podłogę, sprzęty domowe oraz nas samych.

Temperatura powietrza jest niższa o ok. 2° C od temperatury otoczenia. Ciepłe ściany zapobiegają osadzaniu się wilgoci i powstawaniu grzybów pleśniowych. Zastosowanie takiego ogrzewania w pomieszczeniach gdzie jest wilgoć, pozwala na wysuszenie ścian, a tym samym poprawy ich izolacyjności, a tym samym niższe koszty ogrzewania. Koniecznie należy jednak usunąć wcześniej źródło wilgoci.

Różnica pomiędzy temperaturą podłogi a sufitem wynosi ok. 1°C, co zapewnia najwyższy komfort termiczny. Praktycznie nie występuje konwekcja, a tym samym nie ma kurzu w powietrzu, który jest cechą ogrzewań konwekcyjnych. Jest to szczególnie ważne dla alergików. Nawet wietrzenie mieszkania nie doprowadza do strat energetycznych, gdyż większość energii zakumulowana jest w ścianach,a nie w powietrzu, jak ma to miejsce w przypadku ogrzewań konwekcyjnych.

Ogrzewanie na podczerwień jest najzdrowszym źródłem ciepła, stosowanym między innymi w inkubatorach dla noworodków, czy przy leczeniu stanów zapalnych i schorzeń reumatycznych u fizjoterapeutów. Ogrzewanie elektryczne nie jest tożsame z ogrzewaniem elektrycznym na podczerwień i notorycznie z tym ostatnim mylone.

Do ogrzewań elektrycznych na podczerwień należą ogrzewania podłogowe i sufitowe za pomocą folii grzewczych, jak również ogrzewania podłogowe matami grzewczymi. Tak jak folie grzewcze są stosunkowo mało znane, to maty królują na rynku od dziesięcioleci. Chociaż oba systemy grzewcze spełniają te samo zadanie, to różnią się zasadniczo budową i sposobem zastosowania.